Áďa spadla do kanálu aneb Putování dávnou Prahou – Sylva Francová

Áďa spadla do kanálu aneb Putování dávnou Prahou – Sylva Francová

Áďa spadla do kanálu aneb Putování dávnou Prahou – Sylva Francová, Albatros 2018

História miest či krajín, ako aj ľudí, ktorí ju tvoria, je zaujímavá, avšak v podobe hodín dejepisu v škole pre decká väčšinou nudná. Samé roky, fakty, poučky, nič, čo by dieťa zaujalo natoľko, aby chcelo vedieť viac. Sylva Francová má zjavne rada históriu Prahy, pretože o nej napísala a nakreslila krásny príbeh pre deti každého veku. Kniha Áďa spadla do kanálu aneb Putování dávnou Prahou však toho v sebe skrýva oveľa viac ako len kus dejín tohto mesta, je to také spoznávanie formou hry.

Kniha ma na prvý pohľad zaujala svojou vizuálnou stránkou, pretože je veľmi pekná a nevšedná. Rozmery knihy, ilustrácie, použitý materiál, to všetko je pre knižného fajnšmekra, ako som ja, pri výbere veľmi dôležité. Titul naznačujúci putovanie dávnou Prahou bol ďalším lákadlom, zvlášť preto, že ide o knihu určenú predovšetkým detskému príjemcovi a ja som bola veľmi zvedavá, aký príbeh autorka vymyslela, aby dieťa zaujala, aké fakty doň zakomponovala a čím všetkým bude schopná ma prekvapiť, a veruže toho nebolo málo.

Príbeh dievčatka menom Áďa začína jedného dňa, keď sa rozhodne vyvetrať si svoju hlávku plnú fantázie a predstavivosti. Taktiež si chce oddýchnuť od svojej sestry, dvojčaťa Niky, pretože jej už trošku prekáža, že ich všetci vnímajú ako jeden celok. Áďa však znenazdajky padá do kanálu a ocitá sa v 19. storočí. Niet teda divu, že je pri pohľade na mesto trochu zmätená, veď v takejto podobe ho nepozná. Áďa si však rýchlo nájde sprievodcov – či skôr oni ju? – a spolu s potkanom a čajkou sa vydáva na putovanie dávnou Prahou, ktoré končí až na začiatku 11. storočia.

Dominantou tejto knihy sú krásne, do detailov prepracované ilustrácie rozliehajúce sa na celých stranách, ktoré sú doplnené krátkymi textami, zväčša dialógmi umiestnenými prevažne v komiksových bublinách alebo faktami týkajúcimi sa Prahy. Texty sú jednoduché a zrozumiteľné, no miestami je čítanie trochu sťažené tým, ako sú rozložené, keďže jednotlivé bubliny nie sú očíslované a niekedy pôsobia zmätočne. Menšie deti by preto so samostatným čítaním mohli mať problém, tie staršie si s tým však už pravdepodobne poradia, vytušiac logický sled prehovorov. Odporúčam však, aby deti čítali knižku spolu s rodičmi. Informácie, ktoré príbeh prináša, totiž môžu vyvolať u nejedného zvedavca mnohé otázky a taktiež si myslím, že sa o Prahe niečo nové dozvedia aj rodičia. Putovanie dávnou Prahou prináša rôzne príbehy od historiek budov či ulíc až po približovanie apoštolov či korunovačných predmetov. Nemôžem ani len zhrnúť, čo všetko autorka do knižky zakomponovala, pretože je toho naozaj veľa, pričom všetko prečítané je zaujímavé a pútavé. Nič sa mi nejavilo ako nadbytočné, no ani som nemala pocit, že by som bola zahltená informáciami. Tým, že Francová všetky fakty dopĺňa príbehom, má čitateľ dojem, že objavuje záhady dávneho mesta akýmsi čarovným spôsobom. Zrazu sa chcete dozvedieť viac o slúžke, ktorá chodila každý večer k fontáne, kde čakala na svojho milého, chcete poznať príbehy týchto ulíc, námestí, kostolov, ale aj domov rôznych majstrov. Ako vznikli jednotlivé pomenovania ulíc, kde sa vzal v erbe ten lev? Autorka vie textom a obrázkami upútať natoľko, že si deti tieto otázky budú klásť a budú chcieť poznať i odpovede.

Popri poznávaní histórie tu však Sylva Francová rozvíja aj niekoľko ďalších motívov, najmä vzťah medzi súrodencami, ale aj otázku priateľstva, dokonca neobchádza ani náročnejšie témy, akou je napríklad útočenie na Židov. Hoci textu v knihe nie je veľmi veľa, čítanie si vyžaduje viac času. Každá dvojstránka je totiž veľmi bohatá, ilustrácie sú podrobné a je priam zážitok objavovať každý, i ten najmenší detail. Oceňujem tiež, že autorka do príbehu zapojila aj také (v detských knihách menej populárne) zvieratko, akým je potkan. Postava potkana Emana je veľmi príjemná a dieťa si ju určite obľúbi. Určité doťahovanie sa potkana s čajkou, ktorí Áďu sprevádzajú, pôsobí osviežujúco a vtipne. V príbehu nechýba dobrodružstvo, správna dávka napätia, ponaučenie, ktoré však nie je explicitné, ani odkaz na klasické rozprávky či legendy. Je to taký mix starého a nového, no ten v konečnom dôsledku pôsobí veľmi dobre. Počas čítania budete mať chuť ísť do Prahy a objavovať dané miesta. Sylva Francová sa venuje fotografii, ilustráciám a grafike, pričom má naozaj bohaté portfólio, preto bolo len otázkou času, kedy príde na rad aj jej autorská tvorba, za ktorú jej patrí moje uznanie. Už len zozbierať všetky fakty a vymyslieť k nim príbeh muselo byť náročné, nieto ešte vytvoriť všetky tie detailné ilustrácie. Knižka je určená pre čitateľov od 6 rokov, no verím, že svojím nevšedným spracovaním zaujme každého, kto ju vezme do rúk.

PS: A vedeli ste, že dvojičky Nika a Áďa sú inšpirované dcérami autorky?


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: