1.12. / Doris Lessing – Väzenia, v ktorých sme sa rozhodli žiť

Ide o knihu esejí od autorky ocenenej Nobelovou cenou za literatúru. Hoci eseje napísala v roku 1985, sú veľmi súčasné aj dnes. Sú o ľudstve, o jeho správaní sa a vracaní sa ku „koreňom“, o vojne... Lessing v nich poukazuje najmä na fakt, že sa ľudstvo nevie poučiť z vlastných chýb a neustále ich opakuje. Aj po 32 rokoch sú jej eseje aktuálne, a hoci sa v nich autorka vyjadruje, že veci, ktoré píše, už v budúcnosti zrejme budú pasé, nie je to tak, a práve to je na knihe to najzaujímavejšie. Taktiež je tu prítomný jej názor na literatúru a úlohu autorov v spoločnosti, ktorý na knihe veľmi oceňujeme. O skvelom štýle, samozrejme, ani nehovoriac. 
Komu by sme dali knihu pod ?
Knihu odporúčame knihomoľom, ktorí pri čítaní radi premýšľajú, zaujímajú sa o názory iných a radi o (rôznych dôležitých) veciach diskutujú.

2.12. / Lev Golinkin - Batoh, medvěd a 8 kartonů vodky

Ide o autobiografický román ponúkajúci pohľad do nie až tak vzdialeného obdobia, keď sa židovská rodina rozhodla na konci osemdesiatych rokov emigrovať zo Sovietskeho zväzu. Nie je to však príbeh len o ťažkostiach jednej rodiny či viacerých ľudí, ktorí sa v tomto období pokúšali uniknúť do Ameriky. Je to tiež kniha o hľadaní identity a najmä o nezištnej pomoci ľudí rôznych národností.
Komu by sme dali knihu pod ?
Odporučili by sme ju tým, ktorí sa chcú dozvedieť niečo o ruských Židoch z pohľadu jednej rodiny a milovníkom histórie a zaujímavých autobiografických príbehov.

3.12. / F. S. Fitzgerald – Veľký Gatsby

Fitzgerald je úžasný autor a kniha Veľký Gatsby je našou srdcovkou. Príbeh, ktorý ponúka, je skvelý, no oveľa cennejšie sú pre myšlienky a úvahy, ktoré do knihy autor vložil, veci, na ktoré poukazuje, a skvelý jazyk, akým je kniha napísaná. Jeho knihy sú často náročné na čítanie, Gatsby však patrí k tým „čitateľnejším“. Záver knihy je niečo, čo v nás bude asi navždy rezonovať, preto si myslíme, že by si mal túto knihu (minimálne raz) prečítať každý. 
Komu by sme dali knihu pod 🎄?
Knihu odporúčame knihomoľom milujúcim 20. roky minulého storočia, jazzový vek, príbehy o veľkej láske, skvostný jazyk a úžasné myšlienky.

4.12. / Ladislav Zibura – Pěšky mezi buddhisty a komunisty

Kniha Pěšky mezi buddhisty a komunisty je cestopis Ladislava Ziburu plný neuveriteľných zážitkov a humorných scén. Zibi, ako ho prezývajú, sa vydá na netradičnú cestu po Nepále a Číne a jeho hlavným cieľom nie sú zvyčajné zastávky cestovateľov či turistov, práve naopak, túži sa dostať na miesta neprebádané cudzincami a spoznať miestnu kultúru a obyvateľov. Práve preto ju pod stromčekom určite radi uvidia najmä tí, ktorí cestujú a spoznávajú zaujímavé krajiny alebo si o nich aspoň s radosťou čítajú. 
Komu by sme dali knihu pod 🎄?
Odporučili by sme ju aj ľuďom, ktorí sa stále boja cestovať na vlastnú päsť. Veríme, že ich inšpiruje a presvedčí, že to naozaj nie je také zložité, ako sa zdá, a v prípade núdze sa vždy nájde niekto ochotný pomôcť.

5.12. / Orhan Pamuk - Čosi čudné vo mne

Najnovší slovenský preklad Čosi čudné vo mne je príbeh o neobyčajnom chlapcovi, neskôr mužovi, predavačovi bozy, ako aj o tureckej kultúre a rokmi sa meniacom Istanbule. Samozrejme, dôležitú úlohu tu zohráva aj láska, predovšetkým sa však autor sústredil na hlavného hrdinu Mevluta, na jeho psychologickú kresbu, na jeho život, ktorý sa formoval tak ako sa formoval Istanbul od 50. rokov minulého storočia až po súčasnosť. Pamuk v diele spája osud hrdinu s osudom mesta. 
Komu by sme dali knihu pod 🎄?
Odporučili by sme ju ľuďom, ktorí majú radi spoznávanie iných kultúr, zaujímavých hrdinov s neobyčajným osudom, ale aj tým, ktorí nad knihou radi premýšľajú.

6.12. / Aleksandra Mizielińska a Daniel Mizieliński – D. O. M. E. K.

Aleksandra Mizielińska a Daniel Mizieliński sú dvaja poľskí ilustrátori, z ktorých dielne vychádzajú naozaj úchvatné detské knihy. Táto je zameraná na nevšednú architektúru, konkrétne 35 nezvyčajných domov, ako napríklad hviezdny dom, dom na strome, dom v tvare bubliny a mnohé iné. Deti sa zoznámia s architektmi a ich stavbami po celom svete, môžu študovať ich pôdorysy a odhaliť dôvody, ktoré viedli k stavbe jednotlivých domov. 
Komu by sme dali knihu pod 🎄
Malým zvedavcom a ich rodičom či starým rodičom, školákom zaujímajúcim sa o architektúru a umenie.

7.12. / Joanna Connors – Nájdem si ťa

Reportáž Američanky Joanny Connors vás vovedie do hlbín jej duše, pomocou slov vás vtiahne do svojej mysle – do hlavy ženy, ktorá za to, čo sa jej stalo, obviňuje seba. Aj keď ide o reportáž, miestami je viac beletrizovaná, preto je pre recipienta čítanie (z hľadiska štýlu a jazyku) nenáročné. Connors zvolila skvelú kompozíciu svojho rozprávania. Aby som však uviedla veci na pravú mieru, autorka sa nerozhodla vyrozprávať len svoj príbeh, ale aj príbeh násilníka. Na túto cestu sa vydala preto, aby našla odpoveď na jednoduchú otázku: Prečo? 
Komu by sme dali knihu pod 🎄
Všetkým milovníkom reportážnej literatúry odhodlaným vydať sa na náročnejšiu, no o to kvalitnejšiu jazdu. Ľudia zaujímajúci sa o americkú spoločnosť ju taktiež ocenia.

8.12. / Jón Kalman Stefánsson – Ryby nemajú nohy

Ryby nemajú nohy je román rovnako zaujímavý ako krajina, v ktorej sa odohráva. Je melancholický, pochmúrny, nabádajúci k uvažovaniu o živote, no zároveň očarujúci. Stefánssonov štýl písania je nenapodobiteľný, nejde mu o akciu a napínavý dej, len sa zamýšľa a hľadá odpovede a popritom nám prináša nevšedné príbehy z islandského prostredia. 
Komu by sme dali knihu pod 🎄
Všetkým tým, ktorí sa taktiež radi zamýšľajú, tým, ktorí oceňujú atmosféru v príbehu viac ako samotný dej a najmä tým, čo ešte nečítali žiadnu knihu od islandských spisovateľov. Pred pár dňami dokonca vyšlo aj pokračovanie tohto neobyčajného románu.

9.12. / Kristin Hannah – Slávik

Táto kniha vás jednoducho chytí za srdce. Vďaka autorkinmu rozprávačskému talentu sa prenesiete do vojnou zmietaného Francúzska – na krásny vidiek, o ktorom sa vám bude aj snívať, tak úžasne je v knihe vyobrazený, ale aj do Paríža, mesta, ktoré už v tých časoch vynikalo. Postavy sú taktiež veľmi dobre premyslené a pútavo vykreslené, ich psychologická kresba je presvedčivá. Slávik je jedinečný, pretože zobrazuje vojnu z pohľadu žien – ako ju museli znášať, čo si vytrpeli, že často museli robiť rozhodnutia, ktoré neboli jednoduché a mali následky, a že sú rovnako silnou súčasťou boja ako muži na frontoch. 
Komu by sme dali knihu pod 🎄
Milovníkom vojnových príbehov, francúzskeho prostredia, silných ženských hrdiniek a prepojenia fikcie s realitou.

10.12. / Aleksandra Mizielińska a Daniel Mizieliński – Mapy

Opäť ďalšia kniha od talentovanej dvojice poľských ilustrátorov. Tentoraz nechajte deti prebádať rôzne krajiny po celom svete. V knihe ich je zilustrovaných 55 a dokopy 6 kontinentov, takže sa môžete dozvedieť celkom dosť informácií o našej modrej planéte. Obrázky majú v sebe určitú naivitu a sú detskému svetu blízke, farby k sebe presne ladia a rovnako dobre autori spojili aj moderný svet so vzhľadom starých máp v podobe textúry starých papierov. 
Komu by sme dali knihu pod 
Kniha Mapy nie je len pre detského čitateľa, myslíme si, že osloví aj veľa dospelých, ktorí sa chcú dozvedieť trochu viac o krajinách po celom svete a spojiť to s krásnym vizuálnym zážitkom.

11.12. / Max Porter – Smútok je tvor s krídlami

Text sa sústreďuje na čerstvého vdovca, ktorý sa nevie vyrovnať so smrťou manželky. Ale, ako to už v živote býva, musí, pretože život ide ďalej, pretože má dvoch synov vyžadujúcich starostlivosť, pretože ak sa skončil život vašej polovičky, nemôže sa aj ten váš… Alebo môže?
Pri čítaní sa okrem muža stretnete aj s jeho synmi a Vranou. Práve Vrana je tu akýmsi zosobnením podvedomia, imaginárneho priateľa, prízraku či len symptómu psychiky vyrovnávajúcej sa s bolestnou stratou po svojom. Autor zaujímavo načrtol problematiku smútenia za milovanou osobou. 
Komu by sme dali knihu pod 
Kniha je určená náročnejšiemu čitateľovi, ktorý rád číta medzi riadkami a uchvacuje ho prelínanie žánrov.

12.12. / Martin Pecina – Knihy a typografie 3

Tento rok vyšlo v českom vydavateľstve Host tretie vydanie publikácie Knihy a typografie. Knižný grafik Martin Pecina sa v nej venuje tvorbe knihy a poskytuje čitateľom užitočné rady pre beletriu, poéziu a odbornú literatúru. Prináša tiež eseje o knihách ako takých, o typografii, čítaní či o knihomoľoch. Napriek tomu, že je v českom jazyku, číta sa veľmi dobre a mnohým veciam porozumie aj laik. 
Komu by sme dali knihu pod 🎄
Knihy a typografie je vhodná pre ľudí zaoberajúcimi sa tvorbou tlačovín, či už sú to knihy alebo časopisy, je veľmi dobrou pomôckou. Rovnako je vhodná aj pre naozajstných knihomoľov, ktorí túžia nahliadnuť do procesu výroby kníh.

13.12. / Garance Doré – Love - Style - Life

Ak milujete módu, táto kniha je pre vás! Slávna fotografka a blogerka napísala skvelého sprievodcu štýlom. Nájdete v nej veľa tipov, dobrých rád, návodov, ako kombinovať, ale hlavne veľa skvelých krásnych fotografií. Spracovanie knihy je vskutku zaujímavé a pútavé.
Komu by sme dali knihu pod 🎄
Všetkým módnym maniačkam, ktoré si potrpia na štýl a zaujíma ich, ako sa správne obliecť na rôzne príležitosti. Pre ženy a dievčatá, ktoré sa chcú nielen páčiť, ale najmä sa dobre cítiť.

14.12. / Aňa Geislerová – P.S.

Herečka Aňa Geislerová pred pár rokmi prispievala do českého časopisu ELLE fejtónmi. Tie sa nakoniec rozhodla vydať knižne, doplnila ich a umožnila mnohým ďalším čitateľom nakuknúť do sveta verejne známej osoby. Postrehy a úvahy z piatich rokov života sú poskladané do jednej malej knižočky, ktorú ilustrovala jej sestra Lela. A keď sa stretnú dve talentové osoby pri výrobe knihy, výsledok je naozaj vynikajúci. 
Komu by sme dali knihu pod 🎄
Najmä ženám a dievčatám, ktoré potrebujú povzbudiť, rozosmiať, pobaviť sa, inšpirovať či si len tak oddýchnuť s dobrou knihou a šálkou kávy či čaju.

15.12. / Lucia Benková – Úsmev na dobrú noc

Knižka Úsmev na dobrú noc je písaná nenúteným štýlom, vtipne, poučne a je verná realite. Nechýbajú v nej poetické pasáže, ktoré sú v detských knihách priam žiaduce, taktiež vzdelávacia, výchovná aj zábavná funkcia sú celkom dobre vyvážené, preto má prvotina Lucky Benkovej potenciál stať sa večerným spoločníkom mnohých rodičov a ich ratolestí. 
Komu by sme dali knihu pod 🎄
Všetkým rodičom a ich detičkám, ale aj budúcim rodičom a milovníkom detských kníh.

16.12. / Jiří Dvořák – Hávedník

Knižka Hávedník je taká malá encyklopédia zvierat, s ktorými sa často stretávame, a o ktorých deti a ani dospelí takmer nič nevedia. Nie je to však encyklopédia, akú najčastejšie nájdeme v kníhkupectvách. Je napísaná hravou formou a doplnená zaujímavými otázkami z ríše zvierat. Okrem hávede sa dočítate napríklad aj o chrípke, kvasinkách či zubnom kaze. A sú to naozaj pestré príbehy, ktoré sa rozhodne deťom budú páčiť a ktoré si zapamätajú. 
Komu by sme dali knihu pod 🎄
Deťom, čo majú často zvedavé otázky, na ktoré nevieme niekedy ani my dospelí odpoveď.

17.12. / Tania Del Rio, Will Staehle – Warren Trinásty a Vševidiace oko

Warren Trinásty a Vševidiace oko nie je len obyčajná knižka pre deti. Je to krásny príbeh o chlapcovi, ktorého životný osud nie je najšťastnejší. Veď o najbližšiu rodinu prišiel ešte keď bol malý. Najbližšími priateľmi sú mu už len šéfkuchár Buniun, jediný z pôvodných zamestnancov, a jeho učiteľ Frigas obývajúci jednu z mnohých hotelových izieb. Kniha zaujme nielen menšieho čitateľa, ale určite nadchne aj nejedného dospelého, ktorý má rád rozprávkové príbehy.
Komu by sme dali knihu pod 🎄
Malým aj veľkým, deťom i ich rodičom, milovníkom kvalitných príbehov, krásnych ilustrácií a nádherného grafického spracovania.

 
 

18.12. / Július Satinský – Expedície

Knižka denníkových expedičných zápiskov Júliusa Satinského. Jedna z najlepších kníh, aká u nás za posledné roky vyšla. Výnimočná je nielen obsahom, ale aj grafickým spracovaním, o čo sa postaralo štúdio Pergamen. Stačí ju otvoriť a máte pocit, akoby ste naozaj držali pravý Julov denník. A keď sa k tomu pridá jeho humor a rozprávačský talent...
Komu by sme dali knihu pod 
Je vhodná pre tých, čo mali radi aj inú Julovu tvorbu. Budú si v nej chcieť stále listovať či prípadne sa vydať po jeho stopách a trochu viac spoznať slovenskú prírodu.

19.12. / Elena Ferrante – Neapolská sága

Nie nadarmo Ferrante označujú za najväčšiu rozprávačku súčasnosti. V Neapolskej ságe prepojila svet chudoby a intelektuálov na pozadí Neapola a Talianska za posledných niekoľko desaťročí. Elena Ferrante má zaujímavý štýl rozprávania – opisnejší, nie však nudný! Prostredníctvom postáv dokáže čitateľa presvedčiť o všetkom, čo v knihe píše, akoby to bola realita. Donúti ho zamýšľať sa spolu s rozprávačkou Elenou, hľadať skryté, rozmotávať klbká tajomstiev či ich pochovať hlboko v sebe. Pocitovosť a atmosféra v tejto ságe prevládajú nad dejovosťou, aj keď i tá je tu, podľa nášho názoru, skvelá a dostatočne zastúpená. Úchvatný jazyk je len ďalším bonusom navyše. 
Komu by sme dali knihu/y pod 
Všetkým milovníkom rodinných ság, Talianska, silných ženských hrdiniek, pevných priateľstiev a rodovej otázky.
 

20.12. / Eva Francová – Rok ve Svatojánu

Autorka Eva Francová v knihe sprevádza čitateľa celým rokom od jari až do zimy, ponúka mu svoje tipy, rady a skúsenosti s liečivými rastlinami, ale i recepty na chutné, zdravé a rýchle jedlá. Dozviete sa v nej taktiež aj o rôznych rituáloch, ktoré sa kedysi konali počas určitých sviatkov. Kniha je rozdelená do ôsmich častí podľa období v roku, takže je veľmi prehľadná a môžete si v nej rýchlo nalistovať potrebné informácie. Dokonca pri každej zo spomínaných rastlín je okrem kresby aj fotografia, čo je pri publikácii tohto druhu veľmi užitočné.
Komu by sme dali knihu pod 🎄
Vhodná je pre tých, ktorí sa zaujímajú o účinky liečivých rastlín, o prírodu, staré zvyky a dobré jedlo.

21.12. / Svetlana Alexijevič

Hviezda reportážnej literatúry má u nás zvláštne miesto, a preto sme nedokázali vybrať iba jednu jej knihu. Jej tvorba nenechala chladnú nielen laickú čitateľskú verejnosť, ale ani širokú základňu literárnovedných odborníkov, ktorí v roku 2015 udelili Alexijevič Nobelovu cenu v kategórií literatúra. Knihy od Svetlany sú drsné, pravdivé, dostanú sa vám pod kožu a budete o nich dlho premýšľať.
Komu by sme dali knihu/y pod 🎄? Všetkým milovníkom skvelej reportážnej literatúry, ktorí chcú čítať o skutočných ťažkých ľudských osudoch a slová ako vojna či tragédia ich neodradia.

22.12. / Monika Kompaníková – Piata loď

Prvý román od Moniky Kompaníkovej, ktorý sa tento rok dostal aj do kín, je nevšedný pohľad do nefungujúcej rodiny. Očami Jarky sa pozeráme na svet dospelých, ktorému vôbec nerozumie. Uteká od neho preč. No v tejto knihe nejde ani tak o zápletky či dramatický dej. Kompaníková zobrazuje osamelú detskú dušu a jej vyrovnávanie sa s okolitým svetom. 
Komu by sme dali knihu pod ?
Je vhodná pre tých, ktorí sú už presýtení románmi na jedno popoludnie a zaujímajú sa o trochu náročnejšie, „kruto ľudské“ knihy, ktoré ešte dlho po prečítaní zanechávajú v hlave veľa silných myšlienok.

23.12. / Vianočné dni – Jeanette Wintersonová

2 príbehov a 12 dobrôt na 12 dní – to je podtitul tejto krásnej vianočnej knihy, v ktorej autorka prepojila vlastné príbehy a skúsenosti s tými vymyslenými a doplnila ich receptami na zaujímavé jedlá. Poviedky sa od seba líšia, no spája ich jeden spoločný prvok – Vianoce. Autorka sa v knihe venuje aj histórii Vianoc či napr. kalendára. Dozviete sa množstvo zaujímavých informácií, ktoré ste o vianočných sviatkoch určite nevedeli. 
Komu by sme dali knihu pod 🎄
Ak patríte k milovníkom vianočných sviatkov, táto kniha vám ich určite spríjemní. Odporúčame ju úúúplne každému. 

24.12. / Jostein Gaarder – Vianočné mystérium

Náš adventný kalendár uzatvárame tematicky knihou Vianočné mystérium. Táto nádherne ilustrovaná knižka v sebe skrýva vianočný príbeh o putovaní dievčatka menom Elisabeth do Betlehema. Rovnako ako chlapec Joachim v knihe, aj čitateľ si každý deň počas adventného obdobia otvorí novú časť príbehu o nórskom dievčatku, ktoré cestuje v čase spolu s ďalšími pútnikmi, ovečkami a anjelmi do roku nula. 
Komu by sme dali knihu pod 
Rodičom a deťom, ktorí si chcú hektické predvianočné obdobie trochu spríjemniť a začítať sa do napínavého vianočného príbehu. Veríme, že zaujme ako deti, tak aj rodičov.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: