Ako naučiť Eda lietať? – Katarína Macurová

Ako naučiť Eda lietať? – Katarína Macurová, Albatros 2017

Ernest a Edo sú kamaráti. Na tom by nebolo nič zvláštne, ale Ernest je macko a Edo vták, ktorý nelieta. Preto sa mu macko Ernest rozhodne pomôcť a naučiť ho lietať. Podarí sa mackovi to, čo si zaumienil?

Útla, len tridsaťdva stranová kniha ponúka detskému čitateľovi príbeh dvoch zvieracích kamarátov. Macko Ernest a vták Edo spolu objavujú, ako sa Edo môže naučiť lietať. Keď Ernest zistil, že Eda ešte nikto neučil lietať, zaumienil si, že ho to naučí on sám. Ako správny kamarát mu najskôr povedal teóriu o základoch lietania. No Eda prednáška nebavila. Macko sa rozhodol, že prejdú od teórii k praxi a začal Eda učiť techniku lietania.

„Najprv musíš roztiahnuť krídla,“ vysvetľoval.

Ale Edo stále nevzlietol. Ernest skontroloval Edovi krídla, no nezistil žiaden dôvod, prečo nelieta. Tak kamaráti spoločne vyskúšali rôzne spôsoby. Niektoré sa Edovi páčili, iné zasa nie. Macko Ernest mu zostrojil aj pomôcky na lietanie, no ani tie neumožnili vtákovi Edovi precítiť, aké krásne je naozaj lietať. Po mnohých neúspešných pokusoch, keď Ernest nevedel, ako ďalej, dostal nápad. Spoločne sa opýtali ostatných vtákov, ako sa naučiť lietať. Pýtali sa tučniaka, vtáčika kivi aj papagája, ale nedozvedeli sa nič, čo by im pomohlo. Po namáhavej ceste sa rozhodli ísť domov. Ernesta však začali bolieť nohy, a tak sa Edo ako správny kamarát ponúkol, že ho ponesie. A v tom… Edo zistil, že nemusí vedieť lietať, pretože má veľmi rýchle nohy, ktoré ich oboch niesli rýchlo, až mali pocit, že letia. Po návrate domov sa macko Ernest rozhodol, že kamaráta Eda naučí radšej plávať.

Autorka a zároveň ilustrátorka knihy Katarína Macurová veľmi pekným spôsobom prepojila text a ilustrácie. V knihe sa nachádza len minimum textu, príbeh je teda znázornený a zároveň dopovedaný cez nádherné ilustrácie, čím bude detský čitateľ zaujatý. Kniha poukazuje na rozdiel medzi mackom a vtákom, od ktorého sa očakáva, že bude vedieť lietať. Mňa osobne práve poukázanie na to, že niektorí vtáci nelietajú, veľmi zaujal. Deti sú veľmi vnímavé a už vo veku štyroch rokov si môžu pri návšteve zoologickej záhrady všimnúť, že niektoré vtáky nelietajú. Detskú otázku „A prečo?“ pomôže zodpovedať aj táto kniha. Ďalším veľkým pozitívom bol pre mňa osobne vzťah macka Ernesta a vtáka Eda, ktorý nepoukazoval na rozdiely, ale na to, čo ich spája. Mackov vzťah k Edovi bol priateľský napriek tomu, že nevedel lietať, čo nepovažoval za prekážku, naopak, za výzvu, ktorú sa snažil zdolať. Myslím si, že táto detská kniha ponúka „čistú esenciu priateľstva“ nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Ja osobne som si ju prečítala viackrát a vždy som objavila nový rozmer – či už poukázanie na krásu priateľstva, alebo to, že nevedieť lietať nemusí byť prekážkou. Ak chcete svojim deťom ponúknuť výnimočný príbeh dvoch kamarátov a zároveň im vysvetliť hodnotu priateľstva, táto kniha je skvelým spôsobom, ako môžete prepojiť čitateľský zážitok s morálnym ponaučením.


Autor: Jana Nevoľníková
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: