Ako si poradiť so strachom a s úzkosťou – Chloe Brotheridgeová

Ako si poradiť so strachom a úzkosťou – Chloe Brotheridgeová

Ako si poradiť so strachom a s úzkosťou – Chloe Brotheridgeová, Ikar 2018

Po veľmi nepríjemnej skúsenosti s lekármi sa u mňa vyskytli silné úzkosti a objavili sa strachy – čo ak opäť skončím v nemocnici, čo ak zomriem? Moje „čo ak“ bolo príliš silné, tak som neváhala a spoľahla sa na odbornú pomoc. Okrem nej som si však chcela rozšíriť vedomosti z tejto oblasti, lebo ma zaujímalo, čo sa s mojím telom deje. Objavila som túto skvelú knihu, ktorá ponúka odpovede na rôzne otázky.

Po tejto knihe som siahla úplne náhodne, keď som sa prechádzala uličkou s knihami o psychológii v našej knižnici. Zaujala ma na nej skutočnosť, že aj samotná autorka prežíva úzkosti a vie, aké vedia byť nepríjemné. Imponovalo mi to, pretože to samotnej knihe dodávalo viac „dôveryhodnosti“.

Kniha ponúka možnosť lepšie porozumieť našej úzkosti a pochopiť, čo nás chce naučiť. Autorka spísala aj zoznam potravín, ktoré môžu pomôcť vyrovnať hladinu serotonínu v mozgu a predchádzať tak nepríjemným pocitom. Osobne ma najviac zaujala kapitola o zvyšovaní sebaúcty, lebo úzkosť človeka veľmi často zatlačí do kúta. Okrem týchto potrebných vedomostí veľmi oceňujem aj konkrétne postupy a cvičenia, ktoré môžeme pri úzkosti využiť. Sama som niektoré z nich vyskúšala, pretože moje úzkosti sa vedia spustiť v istých situáciách, o čom hovorí aj samotná autorka, ktorá v knihe ponúka priestor na vpísanie si vlastných spúšťačov. Niektoré cviky si vyžadujú disciplínu a vytrvalosť, ako napríklad pomalé dýchanie do brucha, ktoré je potrebné trénovať ešte predtým, než príde úzkosť.

Ja osobne považujem túto knihu za akúsi „prvú pomoc“ pre všetkých, ktorých úzkosť zasiahla. Okrem farmakologickej a terapeutickej liečby považujem za dôležité mať aj isté vedomosti, aby sme mohli predísť (alebo znížiť) paniku, ktorá pri úzkosti môže narobiť veľa nepríjemností. Páči sa mi aj samotná myšlienka, že naša úzkosť a strachy sú učiteľmi, ktorí nás chcú naučiť prijať život aj s jeho menej príjemnými pocitmi.

Túto knihu by som odporučila nielen ľudom, ktorí sa potrápili s úzkosťou, ale aj ich rodinným príslušníkom či dobrým priateľom, aby im tieto blízke osoby mohli pomôcť lepšie pochopiť, čo sa s nimi deje a že je úplne v poriadku prežívať tieto nepríjemné pocity. Som presvedčená, že kniha Ako si poradiť so strachom a úzkosťou pomôže mnohým ľuďom a ja som vďačná, že táto téma prestáva byť tabu.


Autor: Janka Nevoľníková
Zdroj obrázkov: Autor
  • Vydavateľstvo Ikar
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: