Alica v krajine zázrakov – Lewis Carroll

Alica v krajine zázrakov – Lewis Carroll, Mladé letá 1981

Alica v krajine zázrakov – Lewis Carroll, Mladé letá 1981

Alica – dievča, ktoré zbadá králika s hodinami a rozhodne sa ho nasledovať. A potom padá, padá, padá. Aj vy ste si zamilovali príbeh o tomto dievčati?

Recenzovanie knihy, ktorú považujete za jednu z tých silných pri vytváraní vašej osobnosti, je veľmi ťažké. Priznám sa, asi sa nebudem vedieť odosobniť a vychválim vám túto knihu v každom smere. Jednou z prvých kníh, ktoré som ako dieťa prečítala, bola práve Alica v krajine zázrakov. Dlhé roky som si túto knihu požičiavala z našej Vihorlatskej knižnice, až kým som v antikvariáte nenašla poklad z roku 1981 s ilustráciami Dušana Kállaya. A vtedy, keď sa môj pohľad stretol s touto knihou, som vedela, že je moja životná.

Dnes ako dospelá žena viem, že som Alicou, ale bez králika. Bežím za vlastnými králikmi, padám, občas na úplne dno a na tom dne zisťujem, že existuje iný svet. Rozprávkový. Taký, ktorý ma naučí a pretransformuje časť mojej osobnosti. Posilní ma. Mojou zlou kráľovnou je úzkosť. Vládne mi silným žezlom strachu. No môj osobný klobučník, terapeut, mi pomáha v krajine pod povrchom reality bádať, skúmať, čo mi moja kráľovná v skutočnosti chce povedať. Ako si mi len blízka, Alica moja. Aj ja sa práve cítim ako dieťa, ako skoro dospelá žena, ktorá uteká zo svojej reality do sveta, kde rozprávajú divné strašidelné mačky a králik má svoj ciferník. Alica, Alica, si jednou z mojich najmilších kníh, lebo chápeš. Stotožní sa s tebou veľa detí, ba aj dospelých.

Kniha plná symboliky a geniálna práca so slovom – skvost od Lewisa. Ako som spomínala, chválim, naozaj veľa, ale pri Alici nemám čo kritizovať, ani tak kriticky kritizovať, tak pozitívne, lebo podľa mňa je to kniha, práve tá vhodná kniha na zabúdanie sa. Ilustrácie v nej len dotvárajú to čarovné, magické, kúzelné, ach. Nechávam sa uniesť a slová zo mňa plynú rýchlejšie, ako stíham písať. Byť Alicou v dnešnom svete, aké je to krásne! Som presvedčená, že ak raz budem mať deti, konkrétne dievčatko, asi sa bude volať Alica.

Z recenzie sa stala úvaha o pocitoch a krajine, do ktorej padnete králičou norou. Skvelé! Milí naši čitatelia, to, čo práve čítate, je skutočný a nefalšovaný zápal pre knihu, lebo ja skutočne žijem tým, o čom píšem. Odporúčam vám prečítať si Alicu, lebo si pri jej čítaní môžete dovoliť padnúť presne tam, kam vaša duša potrebuje. Ja som bez králika, ale šťastná, že môžem byť. Ňou. Alicou v realite.


Autor: Janka Nevoľníková
Zdroj obrázkov: Autor
  • Vydavateľstvo Mladé letá
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: