Amerikánka – Chimamanda Ngozi Adichie

Amerikánka – Chimamanda Ngozi Adichie, Absynt 2017

Nigérijská spisovateľka Chimamanda Ngozi Adichie si svojimi knihami, ale aj prednáškami na konferenciách Ted získala mnohých. Jej tvorba je konečne dostupná aj slovenskému čitateľovi, čo je veľké pozitívum, pretože, ako Chimamanda upozorňuje v jednej zo svojich Ted prednášok, poznanie len jedného príbehu je nebezpečné.

Amerikánka je o dvoch mladých Nigérijčanoch túžiacich po vzdelaní a po inom živote. Zatiaľ čo Obinze miluje Ameriku, Ifemelu k nej až tak nevzhliada, avšak osud dvoch milencov rozdelí a do USA zaveje práve ju. Román je mnohovrstvový, a hoci sa ním tiahne milostná linka, otvára témy, ktoré sú pre niektorých ešte vždy kontroverzné, prípadne pred nimi zatvárajú oči. V prvom rade tu máme otázku imigrácie. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo ľudia imigrujú? Prečo opúšťajú vlastné rodiny? Aj na tieto otázky román ponúka pohľad dvoch ľudí, ktorí môžu mať úplne iné pohnútky ako ďalších milión im podobných. Adichie poukazuje na individualitu ľudskej bytosti, ako aj na jej odsudzovanie na základe nevedomosti.

Dôležitým motívom, azda najpodstatnejším pre Amerikánku, je stret s novým prostredím a následná konfrontácia s ním. Ifemelu po príchode do USA zisťuje, že svet v tejto krajine je úplne iný, ako si predstavovala. (Čitateľ pravdepodobne tiež zistí, že život v Nigérii je iný, ako si ho predstavoval.) Že sa tu ľudia delia nielen na základe rasy, rodu a triedy, ale všetko je ešte trochu zložitejšie, než sa na prvý pohľad zdá. V Amerike totiž nie ste len černoch. Očakávania sa tu stretajú s (nie celkom príjemnou) realitou. Rasová otázka je v popredí, avšak neuberá románu na jeho umeleckosti. Autorka presne vie, ako správne dávkovať informácie a pocity s nimi spojené, ako pretaviť dôležité veci do literatúry s potenciálom osloviť masy.

Ešte zaujímavejšia je však konfrontácia s novou krajinou a jej obyvateľmi po tom, čo sa hlavná hrdinka po rokoch vracia domov. Jej rodná zem už totiž nie je taká, aká bola, keď ju opúšťala. Ani Ifemelu už nie je rovnakým človekom, a práve domov jej nastavuje pomyselné zrkadlo. Chimamanda Ngozi Adichie trefne, no s citom a uveriteľne (vychádzajúc zrejme aj z vlastných skúseností) poukazuje na to, ako človeka formuje krajina a spoločnosť, v ktorej žije. Je skvelá pozorovateľka schopná hovoriť o veciach otvorene, nie však vtieravo ani otravne.

„Na Obinzeho doľahol fakt, že pred pár rokmi chodili po svadbách, teraz sú to krstiny a onedlho to zas budú pohreby. Zomrú. Najprv sa nejako prederú svojimi životmi, v ktorých nie sú ani šťastní, ani nešťastní, a potom zomrú.“ (s. 586)

Aby som vás však vyviedla z domnienky (ak ste ju náhodou nadobudli), že sa kniha točí len okolo problematiky rasy, rodu, imigrácie a diskriminácie, musím podotknúť, že v diele neabsentuje ani reflektovanie súčasnej doby a technológií týkajúcich sa celého sveta, ovplyvňujúcich súčasnú spoločnosť do veľkej miery.

„Najprv bol z Facebooku nadšený – prízraky starých kamarátov začali naberať obrysy, vynárali sa na fotkách so svojimi ženami, mužmi a deťmi, pod všetkými tými obrázkami sa vinuli komentáre. Začala ho však desiť tá atmosféra nereálnosti, vyberaná manipulácia s obrázkami, ktoré vytvárali paralelné životy, obrázky, ktoré ľudia fotili s tým, že pôjdu na Facebook, a tak do pozadia umiestňovali veci, na ktoré boli hrdí.“ (s. 467 – 468)

Prekvapením bol pre mňa autorkin štýl písania, ktorý je oveľa ľahšie čitateľnejší, ako som predpokladala. Keďže som vedela, o aké témy sa román opiera, čakala som náročnejšie čítanie, počas ktorého sa cez určité pasáže budem musieť predierať, no opak je pravdou. Adichie dokáže do skvelého, ľahko plynúceho štýlu zabaliť rôzne otázky i neľahkej problematiky tak, že k svojim slovám pritiahne aj čitateľa, ktorého daná téma prvotne nezaujíma. Nepochybne má práve vďaka tomuto daru toľko čitateľov a fanúšikov hltajúcich každé jej slovo či už z kníh, alebo z prednášok.

Román Amerikánka má potenciál zaujať čitateľskú verejnosť nielen zaujímavou témou a v dnešnom svete stále takými dôležitými otázkami, ale aj skvelým spracovaním a príjemným, zato však prepracovaným štýlom, o ktorom svedčí aj pozoruhodná kompozícia. Možno túto knihu nebudete milovať (s najväčšou pravdepodobnosťou však áno), no rozšíri vám obzory a ukáže, aké dôležité je poznanie viacerých príbehov.

Ak vás autorka zaujala, rozhodne si pozrite jej prednášky z konferencií Ted, ktoré nájdete tu:


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: