Andrej Tichý: Moja kniha má viacero rovín

Mladý Slovák Andrej Tichý pred pár rokmi odišiel do Nórska splniť si sen o práci na ropnej plošine. Prednedávnom sa na trh dostala kniha mapujúca jeho strastiplnú cestu. Autor však touto knihou nekončí!

Aký bol prvý popud k napísaniu vášho príbehu a následne k jeho publikovaniu?
Stretol som sa s vydavateľom kvôli niečomu úplne inému a náhodou prišla reč na to, že píšem a predtým som pracoval na ropnej plošine. A tak som navrhol, že môžem napísať knihu o plošine a vydavateľovi sa ten nápad páčil.

Takže ste najskôr mali vydavateľa a až potom ste sa pustili do písania. To sa stáva málokedy.
Áno, oslovil som vydavateľstvo, nápad sa im páčil, a tak som napísal knihu. Tá sa im páčila tiež. Podpísali sme zmluvu a bolo to. Mal som šťastie, stretol som super ľudí v správny čas a vyšlo to!

Andrej Tichý

Ako prebiehalo plnenie vášho knižného sna?
Najprv musíte mať hotový rukopis. Potom ho pošlete vydavateľovi. Po prečítaní rukopisu vám napíšu, čo treba zlepšiť a vy to prepíšete. Znova a znova. Potom nasleduje jazyková korektúra. Ďalej práca na obálke, keď komunikujete s grafikom. Niečo mu napíšete, on to spraví, vám sa to nepáči, on to prerobí xykrát. Potom sa idete fotiť do knihy, komunikujete s fotografom. Píšete anotáciu do knihy. Takže napíšete knihu, asi päťkrát ju prepíšete, tak dvadsaťkrát ju prečítate a potom môžete zalomiť text a kniha ide do tlače. A to ste iba na začiatku! Od toho, že sa vaša kniha predáva, ste ešte veľmi ďaleko.

Čo ste knižkou chceli povedať svojim čitateľom?
Moja kniha má viacero rovín. Nie je len o ropnej plošine, ale aj o ľuďoch, ktorí emigrujú zo Slovenska a žijú v zahraničí. A nie je ich málo! V podstate knihou hovorím, že ak máte akýkoľvek sen a ste na ňom ochotný dosť tvrdo pracovať, môžete ho dosiahnuť. Pozrite sa na mňa! Ja obyčajný chalan z paneláka z Banskej Bystrice som to dokázal. Dokážete to aj vy!

Ako dlho ste knihu písali?
Knihu som napísal asi za 6 týždňov.

Prečo bola vaším snom práve práca na ropnej plošine a kde sa tento sen zrodil?
Bola to kombinácia dobrodružstva a peňazí. Videl som to asi v televízií a hneď som si povedal, tam sa musím dostať. Prečo nejsť na dobrodružnú cestu, za ktorú vám ešte super zaplatia?

Koľko času ste dovedna strávili prácou na ropnej plošine?
Na plošine som bol šesťkrát po dva týždne. Toto obdobie trvalo niečo viac ako pol roka.

Zvažujete návrat na Slovensko?
Áno, návrat na Slovensko plánujem v horizonte 2 – 3 roky. Študujem informatiku a na Slovensku som každý mesiac. Myslím, že aj na Slovensku sa dá žiť fajn život. Poznám mnoho mladých a úspešných ľudí, ktorí sa majú super a verím, že to na Slovensku dokážem aj ja.

Píšete ďalšiu knihu? Ak áno, tak o čom?
Áno, píšem, pracujem na detektívke. Ale ako som už spomenul, štúdium mi zaberie väčšinu môjho času, a preto to ide akosi pomaly. V písaní plánujem pokračovať. Baví ma to a ohlasy na moju knihu ma motivujú v ďalšom písaní.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Andrej Tichý
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: