Babičky: Skaza Večerného hája – Minna Lindgren

Babičky: Skaza Večerného hája

Babičky: Skaza Večerného hája (3. diel série) – Minna Lindgren, XYZ 2017

Mať viac ako deväťdesiat rokov a ocitnúť sa v domove plnom techniky – toto nemilé prekvapenie čakalo po rekonštrukcii Večerného hája známe babičky: Siiri, Irmu a Annu-Liisu. Energické babičky si aj v poslednej časti trilógie nájdu spôsob, ako vyhrať boj s technikou a odhaliť tajomstvo dobrovoľníkov zo združenia Prebudenie dnes, ktorí pod záštitou dobrovoľnej pomoci majú vo Večernom háji celkom iné úmysly, ako by sa od kresťanov očakávalo.

Trojica dám v pokročilom veku je nútená žiť vo svete techniky, pre ne tak veľmi neznámom. V jedálni zrazu majú stroj na jedlo, iný stroj im dávkuje lieky a každá z babičiek má vo svojom byte stenu, pomocou ktorej môže zistiť napríklad aj to, koľkokrát sa v noci na posteli otočila. Pre babičky je veľmi ťažké zvyknúť si na všetko technické vybavenie okolo nich. Navyše, vo Večernom háji sa začali opäť diať divné veci – záhadné úmrtia seniorov a ešte záhadnejší dobrovoľníci zo združenia Prebudenie dnes, ktorí seniorov biblickými citátmi viac nudia, ako im pomáhajú stráviť dlhé dni. Títo dobrovoľníci sa navyše nehanbia za svoje „obetavé pomáhanie“ pýtať peniaze, a tým sa trojica babičiek dostáva na stopu ďalšej záhady – čo s vyzbieranými peniazmi naozaj spravia.

Rovnako ako predošlé diely trilógie, ani v tomto nechýbal typický humor, ktorý čitateľovi spríjemní večerné chvíle. Priznám sa, táto trilógia detektívok je tou najčudnejšou, akú som mala možnosť prečítať. Spravodlivosť sa snažia nájsť babičky vo viac ako zrelom veku a myslím, že sa im celkom darí. Dej plynie postupne, každou stránkou je čitateľ o čosi bližšie k rozuzleniu. Autorka Minna Lindgren využíva humor a iróniu nenútene, občas babičky svojimi výrokmi naozaj prekvapia.

Asi som túto knihu čítala v čase, keď som si sama potrebovala uvedomiť, že starší človek zvláda „boj“ s technikou náročnejšie ako mladý. Preto bola pre mňa táto kniha obohatením a zároveň mi vniesla do života viac pokory a úcty voči vráskam ľudí. Autorka opisuje nielen smutnú skutočnosť toho, že stroj nahradil človeka, ale aj to, aké katastrofálne následky môže mať výpadok elektriny, keď sú seniori Večerného hája odkázaní iba na automatický dávkovač jedla a na robota, ktorý za nich uprace rozliaty džús a pozametá zvyšky omrviniek.

Detektívka, ktorá odhalí príbeh plný vynaliezavosti babičiek, vás prenesie nielen do Večerného hája plného techniky, ale aj do vlastného vnútra. Sami vo svojej duši začnete pátrať po tom, či by nebolo pekné nebyť nervózny, keď si staršia dáma pred vami chce z bankomatu vybrať peniaze. Rozhodne odporúčam ako príjemný oddych po „technických“ dňoch.


Autor: Jana Nevoľníková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: