Bábovky – Radka Třeštíková

Bábovky – Radka Třeštíková

Bábovky – Radka Třeštíková, Motto 2017

Ženských románov sú v súčasnosti plné police kníhkupectiev. Pokiaľ chce autor či autorka zaujať, treba zvoliť minimálne pútavú obálku a zaujímavú anotáciu. Kniha Radky Třeštíkovej splnila oba z týchto bodov, anotácia je dostatočne chytľavá, obálka určite originálnejšia než 90% kníh tohto žánru. Predať sa predá, ale čo s ňou potom? Je naozaj taká dobrá, ako sľubuje?

Kniha zobrazuje fragmenty zo života dvanástich žien, ktoré sú vzájomne poprepletané, a nechýba tomu ani irónia, humor, napätie, nenávisť či láska. Autorka využila vždy aktuálne témy, ako sú napríklad nevera, peniaze, choroby či homosexualita, vsadila ich do známeho prostredia a jej postavy sú postavy úplne bežné, ľudské a možno to je to, čo z tohto všetkého nerobí knihu zlou. Ak by sa ich totiž snažila vykresliť nejako zaujímavejšie či nevšedne, pôsobilo by to príliš lacno a pravdepodobnosť, že by sa čitateľky stotožnili s hlavnými hrdinkami by bola nulová a kniha by sa nakoniec zaradila do dlhého zoznamu brakov. Myslím, že v tom spočíva najväčšia prednosť knihy – cieľová skupina, ktorá je mimochodom obrovská, sa v nej nájde. Tá menšia skupina vyhľadávajúca „hlbšiu“ literatúru by sa však na peknú obálku nemala dať zlákať. Napriek dobre vykresleným postavám príbehom chýba moment prekvapenia. Takmer každý je predvídateľný a tým sa vytráca ďalší záujem prevracať strany, takže som sa často pristihla, ako ich listujem už len s potrebou potvrdiť si vlastné domnienky. Je to veľká škoda, potenciál príbehov sa dal lepšie využiť.

Niekedy sa mi zase zdalo, akoby autorka podceňovala čitateľa, pretože dovysvetľovala veci, ktoré sa dali čítať medzi riadkami, zbytočne opisovala zjavné. Najviac mi však prekážalo, keď postava viedla v hlave nejaký monológ a zrazu sa tá istá veta objavila aj v dialógu. Je to ako déjà vu v horšej forme.

V konečnom dôsledku nehodnotím knihu zle, v rukách svojej cieľovej skupiny určite zaujme a pobaví, napomôže k odreagovaniu po náročnom dni. Dokonca sú tam aj veľmi zábavné pasáže, takže rozhodne stojí za povšimnutie. Ak ale túžite po knihe s hlbšími myšlienkami, poobzerala by som sa po inej.


Autor: Sisa Ťapayová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: