Balík – Sebastian Fitzek

Balík – Sebastian Fitzek, Tatran 2017

Základnou funkciou trilerov je zabaviť čitateľa, vyvolať v ňom napätie, prekvapenie, uspokojenie z konca. Vhodne zvolená kombinácia vymenovaných prvkov spôsobuje príjemný mrazivý zážitok. V prípade románu Balík od Sebastiana Fitzeka, novinára s právnickým vzdelaním, je pozoruhodné, aké komorné prostredie mu vystačí na zápletku. Niektoré situácie len načrtne, iným venuje pozornosť do najmenších detailov, na vhodné miesto vsunie niekoľko takmer hororových prvkov. Výsledkom je dej odohrávajúci sa vlastne len na jednej ulici, ale zato s prudkými zvratmi a značne paranoidnými figúrami.

Dej sa začína rýchlo a dramaticky: hlavná postava psychiatrička Emma sa stala obeťou znásilnenia a hlavným podozrivým je sériový vrah s prezývkou „Holič“. O niekoľko týždňov neskôr preberie zásielku určenú susedovi, problémom však je, že o ňom nikdy nepočula. Nasledujú situácie, ktoré už aj tak krehkú psychiku Emmy podrobujú trýzneniu, stupňuje sa jej strach a paranoja až do bodu zlomu. Hoci profesia psychiatra nie je v trileroch a krimi nič nové, Fitzek ju šikovne využil vo svoj a aj čitateľov prospech. Emma si vďaka svojmu vzdelaniu a terapeutickým skúsenostiam uvedomuje, v akej situácii sa ocitla a aj aké dopady bude mať vývoj jej stavu. Napriek tomu nad rozumom víťazí iracionalita s tvrdými následkami.

Postava Emmy dala možnosť Fitzekovi zoznámiť čitateľov aj s nie veľmi známym Rosenhanovým experimentom, keď pokusné osoby predstierali, že počujú hlasy a nechali sa hospitalizovať. Vzápätí sa už správali úplne normálne, no napriek tomu boli v rôznej dĺžke naďalej hospitalizovaní. Tento experiment vyvolal svojho času značný ohlas, pretože spochybnil schopnosť psychiatrov správne diagnostikovať psychické poruchy. V prípade Balíku tvorí kulisy, v ktorých postavy nedokážu odlíšiť realitu od pomýlených predstáv. Neustále spochybňovanie vlastných zážitkov spôsobuje, že v istom okamihu už nikto presne nepozná skutočnú povahu udalostí.

Dejová zápletka umožnila použiť kurióznu obálku komunikujúcu s čitateľmi: pripomína balík, pričom ako odosielateľ je uvedená adresa vydavateľstva Tatran a na obálke je dokonca aj váha knihy. Po skončení deja nájdeme tiež celkom zaujímavú časť nasledujúcu po závere románu. Fitzek uverejnil viaceré listy čitateľov, čo miestami vyznieva až chválenkársky, je ale neobyčajné, aké osudy ich priviedli k spisovateľovým dielam a ako knihy dokážu vytvoriť dlhotrvajúce puto medzi ľuďmi, dokonca sa stali základom manželstva. Tiež je pozoruhodné, aký silný vzťah má autor k svojim čitateľom. Na záver nájdeme jeho e-mail a výzvu, aby mu písali. Tatran plánuje vydať tento rok ďalšiu Fitzekovu knihu a priaznivci psychotrilerov sa majú naozaj na čo tešiť.


Autor: Ján Blažovský
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: