Básničky z lúk a lesa – Jana Pavlíková

Básničky z lúk a lesa – Jana Pavlíková

Básničky z lúk a lesa – Jana Pavlíková, Albatros 2018

Nádherne ilustrovaná knižka plná básničiek ohúri každé dieťa svojou jedinečnosťou spočívajúcou v roztomilých obrázkoch a krásou skrytou v jednoduchosti. Básničky z lúk a lesa prinášajú do detských rúčok strany plné rýmov oslavujúcich život v lesnom spoločenstve, kde si nažívajú roztopašné a šantivé zvieratká spolu s rozmanitými kvetmi.

Ako prezrádza už samotná anotácia, nezbedný vetrík krúži nad lesom, zisťuje, čo je nové, a predkladá deťom utešené verše, aby rozvibroval radosťou a zvedavosťou ich myseľ. Deti sa vďaka 50 rýmujúcim básničkám môžu hravou formou naučiť, aké zvieratá žijú na lúke a v lese, čo je pre ne typické, aké kvety tam kvitnú a dokonca sa dočítajú, ktoré huby sú jedlé, nejedlé a ktoré jedovaté. Kniha informuje dieťa o základných faktoch týkajúcich sa života na lúke a v lese, aby poukázala na podstatné javy, a viedla ho tak k premýšľaniu a zapamätaniu si istých skutočností.

Farebnosť je základným elementom knihy. Už obsah naznačuje, že názov každej básne sa pýši inou farbou, čo pôsobí ozvláštňujúco a zaujímavo.

Kniha je určená pre malých detských čitateľov od 5 rokov, čomu je prispôsobená aj relevantná veľkosť písma a formulovanie jazykového vyjadrenia. Básne sú osobité, autorka sa vyhrala so slovíčkami, rýmami a samotným jazykom, aby v stručnosti podala jasné posolstvo ukryté v ľahko zapamätateľných veršoch.

Dielko hodnotím veľmi pozitívne hlavne kvôli jeho grafickému prevedeniu, ktorému možno prideliť atribúty ako skromné a originálne. Oproti farbami presýteným knihám pre deti obsahujúcim prešpekulované obrázky svedčiace o nadbytočnej pompéznosti a vyumelkovanosti pôsobia obrázky v diele Básničky z lúk a lesa prostým a hlavne prirodzeným dojmom, čo ocení každé dieťa túžiace po autentickosti ilustrácií s realitou.

Určite detskej duši ulahodia príjemné básničky z tejto knihy a počarujú mu chutné obrázky. A to, že si zapamätá, že na chvoste má raka práve straka, že stromov priateľ je lekár ďateľ, a že o tom, že je labuť pekná, si šepkajú aj biele lekná, bude pre dieťa len plusom na ceste postupného spoznávania sveta hravým spôsobom.


Autor: Daniela Lysá
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: