Batoh, medvěd a osm kartonů vodky – Lev Golinkin

Batoh, medvěd a osm kartonů vodky – Lev Golinkin, Cpress 2017

Ak na knihu napíšete, že je to autobiografický román, skutočný príbeh, všimne si ju pomerne dosť veľa ľudí. Ak k tomu všetkému ešte pridáte, že ide o príbeh židovskej rodiny, získa si naozaj veľkú pozornosť. Ľudia už akosi pri tejto téme očakávajú dojemný príbeh plný dramatických udalostí, tragédiu, ktorá chytí za srdce. Ponúka toto aj Golinkinov román Batoh, medvěd a osm kartonů vodky?

Autorovo rozprávanie sa začína v ZSSR, v čase, keď bol malý chlapec. Neustále šikanovanie jeho matku presvedčilo o tom, že domáca škola bude pre neho najlepším riešením. Túto vymoženosť mu však nedokázala zabezpečiť na dostatočne dlhý čas. Keď zistia, že Levova sestra Lina sa napriek svojim výborným výsledkom nemôže dostať na lekársku školu, nadobro sa rozhodnú emigrovať a zabezpečiť tak deťom lepší život. Nie je to však také jednoduché, do cesty sa im postaví hneď niekoľko prekážok, oni sú však odhodlaní pre svetlejšiu budúcnosť podstúpiť všetko.

Aby ste sa v príbehu lepšie orientovali, je rozdelený na niekoľko častí podľa toho, v akom prostredí a čase sa práve dej odohráva. To ho naozaj pomáha udržať v celku tak, aby sa čitateľ nestratil najmä zo začiatku, keď niektoré časti iba dotvárajú celkovú atmosféru doby či iba vysvetľujú jednotlivé súvislosti. Keď sa však rodina vydá na cestu do Ameriky, prichádza to sľubované napätie a dráma, ktoré nútia prehadzovať jednu stranu za druhou. Prechod cez hranice štátu je, myslím, asi najviac vypätá časť príbehu. To, čo nasleduje po tom, ako sa dostanú spolu s ďalšími rodinami do situácie, v ktorej môžu iba máločo ovplyvniť a svoje životy zveria do rúk cudzích ľudí, to je skôr ukážka ľudskej pomoci a solidárnosti.

Ak teda budete očakávať od príbehu drámu či slzy, môžete byť sklamaní. Nie to ten typ knihy. Na druhej strane však ponúka pohľad do situácie židovskej rodiny z prvého radu, do situácie v ZSSR, do situácie rodín, ktoré utekali zo svojich rodných krajín do neznáma, veľa riskovali a museli sa vzdať všetkého, či už peňazí alebo postavenia, len aby mali aj oni nárok na slobodný život. A práve v tom spočíva kvalita tejto knihy.


Autor: Sisa Ťapayová
Zdroj obrázkov: autor

Vydavateľstvo Cpress: www.albatrosmedia.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: