Bodybuilding anatómia – Nick Evans

Bodybuilding anatómia – Nick Evans, CPress 2018

Bodybuilding anatómia – Nick Evans, CPress 2018

Nespočetné množstvo ľudí chodí do posilňovní a ich inšpirácie pochádzajú mnohokrát z rôznych motivačných videí alebo aplikácií. V súvislosti s posilňovaním je ale dôležité siahnuť po relevantných informáciách, aby okrem zbytočnej námahy nedošlo aj k rôznym formám bolesti alebo úrazov. Prednedávnom sa objavila kniha, ktorá si kladie za cieľ byť komplexnou príručkou pre posilňovanie na rôznych strojoch a chce tiež vysvetľovať účinok cvikov na jednotlivé svalové partie. Napísal ju Nick Evans, ortopedický chirurg a sám zdatný praktikant fitness.

Hneď od začiatku je potrebné oceniť prehľadnosť a štruktúrovanosť knihy. Je usporiadaná do šiestich kapitol, pričom každá sa venuje jednej časti tela: ramená, hrudník, chrbát, horná končatina, dolná končatina, brušné svaly. Okrem toho na konci nájdeme kompletný zoznam cvikov s odkazom na konkrétnu stranu, čo je variant na vecný register v odborných publikáciách.

Každý cvik prezentuje Evans nasledujúcim spôsobom: ilustrácia s farebným zdôraznením názorne zobrazí, aké svaly sa pri danom cviku zapájajú, zároveň v dokonalej podobe ukáže, ako by mal cvik vyzerať. Pod ilustráciou je uvedený postup v jednotlivých krokoch, zoznam zapájaných používaných svalov a anatomický pohľad. Spolu tvoria tieto tri časti každého cviku precíznu sumu informácií o správnom prevedení cvičenia a do detailov vysvetľujú, ako funguje zaťaženie, ako dosiahnuť najväčšiu efektivitu a aj čo vlastne od daného cviku očakávať.

Pri množstve cvikov sa na konci nachádzajú tiež iné varianty. Každý, kto nejaký čas cvičí, vie, že je užitočné vedieť, ako inak sa dá precvičovať daná partia svalov. Tie totiž dokážu tiež podliehať rutine, a preto im treba pripraviť prekvapenie v podobe iného cviku, než na aký si zvykli. Pre kontrolu je, samozrejme, lepšie cvičiť pred zrkadlom, ale pomôže aj spätná väzba od niekoho druhého, kto má znalosť, ako by to malo správne vyzerať. Prostredníctvom knihy tak práve aj my môžeme čiastočne „dozerať“ na cviky iných, aj keď profesionálneho trénera to, pravdaže, nenahradí.

Kniha bude asi skôr vyhovovať tým ľuďom, ktorých zaujíma nielen samotné cvičenie, ale aj jeho fyziologické základy a fungovanie tela. Anatomický pohľad má blízko až k medicínskemu prístupu, lebo sa venuje aj možným zraneniam, prípadne rizikám spojeným napríklad s preháňaním rozsahu pohybu. Najviac výhod dokážu z publikácie čerpať tí, ktorí majú prístup k strojom, ku kladke, bradlám alebo hrazde, šikmej lavici a činkám s rôznym závažím. Veľa cvikov súvisí s jednoručnými činkami, takže cvičiť sa dajú aj doma, naopak, v knihe nenájdeme takmer žiadne cviky s vlastnou váhou. Bodybuilding anatómia predstavuje pevný základ pre každého, komu záleží na správnom posilňovaní.


Autor: Ján Blažovský
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: