Bowie: Ilustrovaný životopis – Fran Ruiz a María Hesseová

Bowie: Ilustrovaný životopis – Fran Ruiz a María Hesseová, Lindeni 2019

Bowie: Ilustrovaný životopis – Fran Ruiz a María Hesseová, Lindeni 2019

David Bowie, jeden z najvýraznejších hudobníkov a umelcov vôbec, prežil život, ktorý bol plný vzletov i pádov, bolesti, ale aj šťastia, všetkého, čo keď pretavíte do umeleckého diela, stane sa takým, že naň svet nezabudne.

Ilustrovaný životopis Davida Bowieho, ktorý sa dostal na slovenský knižný trh len tento rok, ponúka predovšetkým krásne a originálne ilustrácie vytvorené Maríou Hesseovou (ktorá tiež vytvorila ilustrovaný životopis Fridy Kahlo), doplnené stručným beletrizovaným životopisom tohto umelca. Už napohľad je čitateľovi jasné, že od knihy nemôže očakávať prepracovanú biografiu, v ktorej sa dozvie všetky podrobnosti o živote muža mnohých tvárí, takže skalných fanúšikov v nej zrejme nič neprekvapí, zato však každého určite poteší. Ak ale Bowieho až tak dobre nepoznáte a chcete získať prehľad o jeho živote a tvorbe, a zároveň sa pokochať sugestívnymi ilustráciami, určite po knihe siahnite.

Úžasné ilustrácie sú totiž doplnené textom, ktorý je písaný v prvej osobe, čo vyznieva, akoby vám svoj príbeh hovoril sám David Bowie. Text vďaka personálnemu rozprávačovi na čitateľa pôsobí oveľa emotívnejšie a v spojení s ilustráciami vytvára silný zážitok. Na takmer sto sedemdesiatich stranách sa dočítate o všetkých dôležitých životných míľnikoch umelca, od jeho detstva až po smrť.

Autor textov spolu s ilustrátorkou zvolili zaujímavý spôsob vyrozprávania životného príbehu, ktorý vám ponúka náhľad do zákulisia hudobného biznisu, do čias nedávnych, ale aj tých dávnejších, do vnútorného prežívania samotného Davida Bowieho, spoznáte ľudí, ktorí ovplyvnili jeho život, a teda aj tvorbu, a dozviete sa, čo bolo preňho najdôležitejšie.

Vďaka (alebo aj napriek) pomerne stručným textom sa recipient priblíži k Bowiemu bližšie, čo môže byť dobrý štart najmä pre tých, ktorí o ňom ešte veľa nevedia. Kniha je taktiež zberateľským kúskom, ktorý obohatí knižnicu každého bibliofila. Veľmi oceňujem, že si ilustrátorka María Hesseová vyberá práve umelcov, ktorí boli záhadní, komplikovaní a pritom úplne fascinujúci, a dokáže ich stvárniť svojským spôsobom vystihujúcim jedinečnosť danej osoby. Dúfam, že sa v slovenskom jazyku dočkáme aj druhej knihy z jej dielne, zameranej na Fridu Kahlo.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
  • Vydavateľstvo Lindeni
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: