Bude zo mňa YouTuber!

Svet podľa Mary

Tvoja Knižnica na YouTube
Bude zo mňa YouTuber! Tak toto je niečo, čo som si nikdy nepovedala a nikdy si to ani nepoviem. Napriek tomu si myslím, že YouTube je skvelým priestorom na prezentovanie tvorby rôznych ľudí. Ak sa nemýlim, tak boli vďaka nemu objavení Justin Bieber či Shawn Mendes. Mnohí tam pridávajú videá a určite viete, že YouTuberom sa v dnešnej dobe veľmi darí, keď to, čo robia, robia dobre. Máme GoGa, Exploiteda, The Baču atď… Poďme sa ale na tento priestor pozrieť aj z iného pohľadu, nielen ako na zárobkovú činnosť. Pretože tak som sa ho rozhodla využiť napríklad ja. Milujem knihy, to je asi viac ako jasné, a tak som sa rozhodla, že vás nimi obdarujem. Tak vznikajú videá s rozhovormi s autormi. Po každom jednom je pre vás pripravená kniha, o ktorú môžete súťažiť.

Podľa čoho si vyberám autorov
Je asi jasné, že autor by mal byť zaujímavý. Čo, našťastie, nie je problém, lebo vo svojom okolí v podstate iných autorov ani nemám. Začala som Michalom Kopeckým, ktorý sa preslávil tým, že písal blog o tom, ako zbaliť ženu. Musím sa priznať, že mi to na začiatku prišlo úsmevné, ale do tohto dátumu (dátum publikovania tohto článku) som s ním robila rozhovor asi päť- až šesťkrát a urobil obrovský pokrok. Pomáha chlapom byť sebavedomými, robí rôzne semináre a v prvom rade sa zameral na to, aby boli ľudia spokojní. Či už chlapi, alebo ženy.

Rozprávala som sa aj s Janou Šulkovou, pre mňa veľmi talentovanou autorkou, u ktorej som sledovala napredovanie od začiatku, keďže som moderovala niekoľko besied o jej knihách. Musím povedať, že pokrok je neskutočný, a aj preto som rada, že prijala pozvanie a v pohode preliezala na sedadlo spolujazdca v mojom aute, keďže nefungovalo centrálne odomykanie. Čo dodať… natáčanie bolo zábavou aj v tomto a musím sa poďakovať aj Mišovi Kopeckému, ktorý si to tiež bez frflania preliezol.

Práca v rádiu má veľa výhod. Jednou z nich je aj to, že som si rovno natočila niekoľko rozhovorov v štúdiu počas vysielania. Takto som vyspovedala Luciu Saskovú a aj Katarínu Holetzovú, ktorú už niekoľko mesiacov strihám, keďže mám pokazený program. Ale hádam to už čoskoro bude publikované, lebo kniha Správa od mŕtveho chlapca je podľa mňa skvelá a písala som o nej aj sem na stránky Vinlitu.

Radosť mi urobili viaceré osobnosti, ktoré špeciálne pre môj YouTube kanál Tvoja Knižnica nahrali svoje knižné odporúčania pre divákov a čitateľov. Video malo úspech, preto už chystám pokračovanie.

Prečo tam niektorých autorov asi nikdy neuvidíte
Nie, nie je to tým, že by som bola vyberavá. Samozrejme, záleží mi na tom, aby to bolo čo najlepšie pozerateľné, ale, bohužiaľ, niekedy tam toho vášho obľúbenca neuvidíte. Dôvody sú rôzne. Niektorí nemôžu toľko cestovať, niekedy sa ja neviem presunúť do ďalekého mesta a niekedy jednoducho nemám 400 eur na hodinu, aby som to zacvakala. Prekvapení? Schválne som to sem dala, aby ste vedeli, že to nie je len tak. Iste, nepíšem to v zlom. Je to každého čas a niekto ho nemá nazvyš len preto, aby sa so mnou hodinu vozil v aute a rozprával o veciach, o ktorých hovorí stále. A ešte aby preliezal na sedadlo spolujazdca… Žartujem, už to ide otvoriť. Zatiaľ.

Prečo niečo podobné vôbec robiť
Možno si niektorí poviete: Načo? Nezarába to, knihu si tak či tak môžete kúpiť a pod. Nuž, je to pravda, všetko. Ale mňa to baví. Milujem spovedať ľudí a k autorom mám veľmi blízko, nehovoriac o tom, že sa veľakrát stalo, že keď bola beseda, tak sa na ňu mnohí ľudia nemohli dostaviť, hoci by chceli. Vďaka Tvojej Knižnici majú k autorom bližšie. Dozvedia sa o knihe, o celkovej tvorbe, možno čosi aj z osobného života. Byť autorom je skvelé, aspoň podľa mňa. Nie som jedným z nich, ale rozprávala som sa s mnohými a viem povedať, že je to vášeň na celý život. Takto si môžu ľudia pozrieť, ako autor reaguje, že je to v podstate normálny pohodový človek, ktorého keď zastavíte na ulici, rád si s vami pokecá. Napríklad už vyššie spomínaný Michal Kopecký si v pohode ľahol na zem počas natáčania v nákupnom centre, len aby ukázal, čo je sloboda. Katarína Holetzová si okrem manžela na točenie a rozhovor do rádia priniesla psíka Agátu, ktorú našli priviazanú o strom. Nie je to len čisto rozhovor o knihách. Je to o celkovom živote. Nič bulvárne ale nečakajte, aj keď otázky na telo dávam aj ja.

Čo nie je, môže byť
Najprv som chcela, aby to bola len taká miniséria. Zatiaľ to tak aj je. Ale píše mi dosť ľudí, tak som rada, že chcete získavať knihy. Jedno obrovské ĎAKUJEM patrí každému autorovi, ktorý sa na to podujal a ešte podujme, pretože do súťaže prinesú vždy svoje vlastné knihy, za čo som nesmierne vďačná. A, ako som spomínala, 400 eur na niektoré rozhovory nemám, ale ktovie. Možno raz mať budem a možno to raz bude také, že niektorého z autorov na to aj ukecám. Mám v pláne niečo väčšie, čo ešte neviem, ako zrealizujem, ale keby to bolo možné, bolo by to MEGA nielen pre mňa ako milovníčku kníh, ale aj všeobecne asi pre všetkých čitateľov, ktorých poznám.

Tak ak máte čas a chuť, urobte si čas na Tvoju Knižnicu aj u vás doma. Želám príjemné pozeranie a veľa knižnej inšpirácie!

PS: Ak toto číta nejaký autor, sľubujem, že nebudete musieť preliezať! Aj keď ma to auto vie stále prekvapiť. Beriem to späť.


Autor: Annamária Závodníková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: