Byť šťastnou sa oplatí – Kate Hudson

Byť šťastnou sa oplatí – Kate Hudson, Billie Fitzpatrick, Motýľ 2016

Myslím si, že človek sa v kníhkupectve na takúto knihu pozrie dvojako alebo možno trojako. Prvý si povie, wau, Kate Hudson, to musím mať! Druhý o knihu skepticky zavadí pohľadom, pretože knihy od celebrít vníma ako brak slúžiaci len na ich ďalšie zbohatnutie. Tretí prejde okolo bez povšimnutia. Našli ste sa v tom?

Priznám sa, že tiež nepatrím k fanúšikom kníh od celebrít, ale nikdy nesúdim knihu podľa obalu (či mena) a vždy si ju prelistujem predtým, ako ju zavrhnem do nemilosti, keďže niektoré vedia milo prekvapiť! Hoci Byť šťastnou sa oplatí má aj spoluautorku (Kate Hudson ako nespisovateľka potrebovala pomoc a nebojí sa to priznať), je to pohľad na život herečky, ktorá sa v knihe priznáva k mnohým veciam zo svojej intímnej zóny, čím je čitateľovi oveľa bližšia. Nejde len o jej meno na obálke a fotografie vnútri knihy či nejaké povrchné rady, kedy a ako jesť, čo jesť, kde cvičiť, aké doplnky si kupovať… Kate rozdelila knihu na niekoľko celkov a kapitol, pričom v každej sa venuje istej, nazvime to, téme či problematike. Nebojí sa čitateľovi odhaliť detaily z jej života a všetky tvrdenia podkladá príkladmi na nej samej. Taktiež recipientovi nevnucuje svoje názory, len objasňuje a vysvetľuje a necháva na čitateľovi, čo si z jej slov vezme a čo nie.

Byť šťastnou sa oplatí ponúka istý návod alebo skôr inšpiráciu na život. Kniha je určená primárne ženám, ktoré sa necítia dobre (fyzicky či psychicky) a chcú vo svojom živote niečo zmeniť, ale zaujme akéhokoľvek fanúšika motivačnej literatúry. Nemusíte mať práve nadváhu, aby vás text upútal, ani trpieť depresiou… Žijeme však v dobe, ktorá na nás ženy kladie neuveriteľné nároky, čo má často za následok pokrivený obraz o sebe samej. Kate sa zamerala práve na to, ako pohľad na vlastné telo a osobnosť zmeniť, ako sa vidieť v reálnom svetle a ako žiť zdravšie, no pritom úplne jednoducho. V knižke nenájdete žiadne osvedčené diéty alebo triky na schudnutie, pretože tie Kate odsudzuje.

„Prestaňte sa odsudzovať, prestaňte sa porovnávať s druhými. Buďte vďačné za to, čo máte.“

V prvom rade je táto kniha motivačná. Jej zámerom je ukázať vám, ako sa to dá robiť, ale nie nútiť vás, aby ste to takisto robili aj vy. Určite vás však nakopne! Základom dobrej motivácie je príbeh – a ten Kate ponúka, svoj vlastný, čo ja, ako ste si už mohli všimnúť, na knihách tohto druhu oceňujem najviac. Okrem toho v jej návode na šťastný život nájdete tipy na zdravé stravovanie, cvičenie, meditáciu a poznatky z oblasti ajurvédy. Nevymýšľa si, ale podkladá svoje tvrdenia odbornou literatúrou. Hudson sa snaží čitateľke povedať, že zdravý a harmonický život je tu pre každého, stačí na ňom trošku zapracovať. K tomu ponúka rôzne pracovné listy, zápisník, testy a iné interaktívne prvky, ktorými je presiaknutá celá kniha a pomocou ktorých zistíte napr. to, do akej miery vás ovláda stres či aký typ dóše ste (v ajurvéde).

„Počúvať svoje telo znamená spojiť sa s ním a vážiť si ho – z pozície súčasnej situácie na svojej životnej ceste i z pohľadu toho, kde by ste chceli byť v budúcnosti. Musíte byť preto k sebe naozaj úprimné a uvedomiť si nielen svoje silné stránky, ale aj tie, ktoré by vás mohli priviesť do problémov. Ak začnete tým, že ich prijmete, vyrazíte za ozajstným úspechom.“

Okrem zaujímavého a inšpiratívneho obsahu kniha ponúka aj krásne grafické spracovanie, motivačné citáty, ilustrácie a úžasné fotografie, takže jednoznačne ulahodí aj vášmu oku. Číta sa ľahko a veľmi príjemne. Osobne ju môžem len a len odporúčať, pretože ma jej myšlienky nadchli.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: