Carmilla – J. Sheridan Le Fanu

Carmilla – J. Sheridan Le Fanu, Vydavateľstvo Európa 2010

Novela Carmilla je jedným z prvých literárnych diel, v ktorom sa objavuje postava upíra – v tomto prípade upírky menom Carmilla. Dokonca aj slávny Dracula Brama Stokera bol napísaný až o 26 rokov neskôr. Momentálne sa dostala Carmilla do povedomia širšej verejnosti najmä skrz rovnomennú sériu na youtube, podľa ktorej by mal čoskoro vyjsť aj film.

Príbeh sa sústredí na mladú Lauru, ktorá žije so svojím otcom, vdovcom. Neskôr ich samotu naruší príchod Carmilly, dievčaťa Laurinho veku, ktorej sa pokazí koč a následne dostáva pomoc od Laury a jej otca. V momente ich stretnutia si dievčatá spomenú na sen, ktorý mali obe pred niekoľkými rokmi – v ňom jedna druhú videli po prvýkrát.

Carmilla je od prvého momentu záhadnou postavou. Jej matka, ktorá bola v koči s ňou, odchádza a necháva Carmillu v opatere Laury a jej otca, upozorňujúc ju, aby neprezrádzala žiadne rodinné tajomstvá.

Sledujeme priateľstvo dvoch dievčat, ktoré sa postupne vyvíja v niečo viac. Laura si ale veľmi dobre uvedomuje záhadnosť, ktorou Carmilla oplýva. Aj napriek ich blízkemu vzťahu jej nechce nič prezradiť ani vysvetliť. Udalosti začnú postupne naberať na intenzite.

Táto novela je jednou z tých kníh, ktorú prečítate v priebehu jedného dňa. Nie je to žiadny rozsiahly román, takže nečakajte žiadne kvetnaté opisy ani hlboké myšlienkové pochody.

Toto dielo je predovšetkým priekopníkom svojho žánru, keďže ide o jednu z prvých kníh, v ktorej sa objavujú upíry, a takisto ide o jednu z mála kníh svojej doby, kde sa objavuje homosexuálny vzťah dvoch žien.

Zároveň nemožno hovoriť o sentimentálnom romantickom príbehu so šťastným koncom na spôsob dnešnej upírskej literatúry (ako napr. Twilight sága) – upíry sú tu jednoducho monštrami, rovnako ako v Draculovi. Aj napriek tomu, že sa nám Carmilla predstavuje ako okúzľujúca mladá žena, jej temné tajomstvo a skutočná podoba sú brané ako to podstatné.

Ak sa teda chcete zoznámiť s predchodcami dnešných upírskych románov, rozhodne by ste si túto novelu mali prečítať. Nejde v nej síce o silný príbeh a po jej prečítaní vo vás pravdepodobne nezanechá rozbúrené emócie a dojmy, no vzhľadom na dátum svojho vydania vás prekvapí svojou originalitou.


Autor: Sofia Prétorová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: