Cena René – Anasoft litera gymnazistov

Dnešná doba prináša neskutočné množstvo spôsobov trávenia voľného času. Ľudia sa ho snažia vyplniť spôsobmi, ktoré nevyžadujú žiadne úsilie či dokonca rozmýšľanie. Literatúru tak nahrádzajú filmy. Sledovanie filmov od nás väčšinou nevyžaduje žiadne vzdelanie, inteligenciu alebo fantáziu. Všetko je pevne dané a my sa tak môžeme nechať voľne unášať dejom. Príbeh zhltneme a nezanechá v nás žiadne dlhšie dojmy.

Tomuto trendu podliehajú hlavne mladí ľudia. Som naozaj veľmi rád, že priaznivci kníh sú stále medzi nami a snažia sa lásku ku knihám predávať ďalej. Práve preto vznikla nová literárna cena René. Cenu René udeľujú gymnazisti raz ročne. Prvou laureátkou sa tento rok stala Ivana Gibová s knihou Barbora, Boch & Katarzia. Študentmi bola vybraná spomedzi piatich kníh, ktoré museli prečítať.

Hodnotili sa knihy Trhlina od Jozefa Kariku, Som Paula od Ondreja Štefánika, Nedeľné šachy s Tisom od Silvestra Lavríka, spomínaná víťazná kniha a Rinaldova cesta od Víťa Staviarskeho. Udeľovanie ceny bolo vcelku zaujímavé. Každá zainteresovaná škola udelila jeden bod knihe, ktorá bola vybraná na základe hlasovania študentov. Oficiálne vyberanie výhercu však prebiehalo v Bratislave. Školy si zvolili jedného zástupcu, študenta, ktorý si svoj názor musel obhájiť. Tento proces naozaj chválim z toho dôvodu, že sa takto mladí ľudia naučia vyjadrovať. Diskutovalo sa naozaj hodnú chvíľu, až nakoniec vybrali výhercu, v tomto prípade výherkyňu. Nie všetko sa však točilo len okolo diskusií. Konali sa besedy zhruba so štyridsiatimi slovenskými autormi a následná autogramiáda. Dokonca sa dali nejaké knihy aj kúpiť. Pokiaľ ste boli unavení či hladní, mohli ste sa zastaviť na kávu alebo na chutný indický obed.

Ešte by som rád dodal, že na každej zo škôl sa konala beseda s autorom, ktorý bol na cenu René nominovaný. Na našu školu prišiel Ondrej Štefánik, hoci sme nominovali Jozefa Kariku. Ten bol však zaneprázdnený. Mne osobne to neprekážalo, keďže som dúfal vo výhru Štefánika.


Autor: Milan Jašo
Zdroj obrázkov: autor, Cena René
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: