Cesta na ropnú plošinu – Andrej Tichý

Cesta na ropnú plošinu – Andrej Tichý, Inspira publishing 2017

Vydavateľstvo Inspira publishing, ako už z názvu vyplýva, si dalo za úlohu prinášať na trh knihy, ktoré čitateľa inšpirujú a motivujú. Takou je i publikácia mladého Slováka Andreja odhodlaného splniť si svoj sen o práci na ropnej plošine. Predpokladám, že už len pri názve sa pozastaví nejeden návštevník kníhkupectva, pretože je to predsa len čosi, čo v našich končinách nie je také známe a už vôbec o danej práci neuvažujú stovky malých chlapcov ako o povolaní snov. Avšak Andrej tento sen mal, hoci z knihy bola zrejmá len finančná motivácia a inak nebolo vysvetlené, prečo je jeho túžbou pracovať práve na ropnej plošine. To je jedna podstatná vec, ktorá mi tu chýbala.

Na knihe dozaista upúta najmä fakt, že ide o skutočný príbeh a navyše o Slováka. Literatúra non-fiction je v súčasnosti veľmi rozšírená a medzi čitateľmi stále populárnejšia, preto má Cesta na ropnú plošinu vysoký potenciál zaujať. Vlastné skúsenosti a dobrý príbeh sú presne to, čo ľudí najviac priťahuje. Obzvlášť, ak sa k tomu pridajú opisy niečoho, čo sa naozaj nedá len tak vidieť ani zažiť.

Kniha má však aj svoju negatívnu stránku. Hoci je nielen samotný reálny príbeh veľmi dobrý, ale aj opisy prostredia, ropnej plošiny, práce v zahraničí a v neposlednom rade sú to prínosné skúsenosti z nórskeho trhu práce, textové prevedenie je slabšie. Osobne to však nepokladám za chybu autora-začiatočníka, ktorého štýl je ešte neokresaný, ale skôr redakčného kolektívu, ktorý sa knižke (ne)venoval. Naozaj slabá štylistika by si zaslúžila poriadne prepracovať. Neviem, či sa s vydaním ponáhľali alebo sa rukopis nedostal do správnych rúk, no tento nedostatok osobne vnímam veľmi negatívne. Nejde totiž len o slabú štylistiku – nad ňou nenáročný čitateľ možno hodí rukou a vyváži si ju skvelým obsahom –, ale aj o mnohé gramatické a dokonca logické chyby (na strane 64 autor píše, že bude mať čoskoro 24 rokov a na strane 67 – v deji posun o týždeň – už píše, že bude mať 25). Nezvyknem túto stránku kníh obšírne hodnotiť, pretože viem, že redakčná práca nie je jednoduchá a často je nedostatočná práve z dôvodu časového tlaku, no keď vidím v texte prvýkrát napísané oddelene, ide ma poraziť. Nehovoriac o čiarkach, ale tie sú citlivou témou…

Cesta na ropnú plošinu – skutočný príbeh

Publikáciu Cesta na ropnú plošinu považujem z hľadiska obsahu za naozaj dobrú a prínosnú, pretože ponúka niečo, čo na trhu nie je, najmä od Slováka. Mnohí zvažujú prácu v zahraničí a stretávajú sa s podobnými problémami ako Andrej, a preto im táto kniha môže pomôcť naštartovať sa a vybudovať si istú „tvrdú hlavu“ a sebavedomie. Z hľadiska motivácie môže byť tiež nápomocná, keďže autor je v podávaní svojich skúseností úprimný.

Ako celok hodnotím knihu pozitívne, no slabá (alebo žiadna) redakčná úprava je v tomto prípade veľmi citeľná, čo je veľké mínus. Hoci ma osobne práca v Nórsku či na ropnej plošine nezaujíma, bolo to pre mňa pútavé a zaujímavé čítanie. Neraz ma dokonca prekvapil autorov humor a schopnosť nazerať aj na náročné situácie s úsmevom. Kniha vám tak, aj napriek ťažším úsekom, vleje do žíl nádej a pozitívnu energiu a rozšíri vaše obzory. Za zmienku stojí aj originálna obrazová príloha, napr. fotografie z ropnej plošiny – Andrejove slová si tak ľahko vizualizujete. Verím však, že ak by sa na publikácii ešte popracovalo, mohla by byť aj podstatne lepšia – a to po každej stránke.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: