Cesta za mesačného svitu – Antal Szerb

Cesta za mesačného svitu – Antal Szerb, Zelený kocúr 2018

Cesta za mesačného svitu – Antal Szerb, Zelený kocúr 2018

Kniha s poetickým názvom a ešte začínajúca sa svadobnou cestou – poviete si, och, aké klišé, to bude určite sladšie ako karamel… Ale potom sa začítate a zistíte, že sladké to veru nie je a klišé už vôbec nie a že kde-tu od prekvapenia aj oči vypúlite.

Jeden z najlepších maďarských spisovateľov Antal Szerb, ktorý zomrel v roku 1945 v pracovnom tábore pre svoj židovský pôvod, napísal knižku Cesta za mesačného svitu ešte v roku 1937, no jednoznačne má čo ponúknuť aj dnešnému a dokonca aj mladému čitateľovi, ak obľubuje kvetnatejší štýl písania, keďže dnes nás viac zahŕňajú priamočiare knižky s takmer nulovým opisom a jednoduchými vetami.

Hneď v úvode vhupnete do skoro romantickej atmosféry svadobnej cesty Erzsi a Mihályho, ktorí sa rozhodli osláviť svoju lásku, ak to tak možno nazvať, na cestách. Príbeh sa primárne odohráva v medzivojnovom Taliansku, avšak retrospektívnym rozprávaním sa čitateľ prenesie aj o pár rokov späť, do mladosti hlavného protagonistu Mihályho ocitajúceho sa aj na iných miestach, preto nejaké ohromné reflektovanie vojny nečakajte, zato však vykreslenie dobovej spoločnosti áno. A práve tieto pasáže považujem za veľmi zaujímavé. Prečítať si totiž o živote mladých spred takmer sto rokov je nielen pútavé, ale aj prekvapivé – najmä to, že sa hrdinovia od dnešnej mládeže zas až tak nelíšili. Zlom prichádza takmer okamžite, Mihály opúšťa svoju manželku ešte v úvode svadobnej cesty a kolotoč náhod (či osudu?), spomienok a hľadania šťastia, ktorého podobu ani sám Mihály v podstate nepozná, sa môže začať.

V prvom rade by som vyzdvihla autorov vycibrený štýl. Má viacero jedinečných prvkov, preto sa vôbec nečudujem, že sa jeho diela objavujú na knižných trhoch mnohých krajín aj dnes, vyše 80 rokov od vzniku knihy. Najzaujímavejší je práve spôsob rozprávania (a jeho úprimnosť). Ten, aj keď je pomerne opisný a kvetnatý, plynie pomerne ľahko, hoci o nejakej extra dynamike prítomného deja tu nemôže byť reč, keďže sa viac vnárame do rozprávania o minulosti, ktoré však má svoje nemalé pozitíva a je hybnou silou celej knihy. Práve tieto pasáže sú to, čo čitateľa chytí a nepustí. V podstate celý príbeh stojí na minulosti zjavne ovplyvňujúcej aj prítomnosť hlavných hrdinov, a najmä samotného Mihályho. Ten totiž akoby sa zasekol v mladosti, neschopný opustiť ju a predovšetkým pocity, ktoré mu prinášala. Vydáva sa preto hľadať ducha minulosti, avšak ono hľadané šťastie nenachádza a nakoniec možno nič nie je také, ako to spočiatku vyzerá. Ste zmätení? To je v poriadku, veď po prečítaní sa vám mnohé vyjasní.

Autor využíva dlhé a často zložité súvetia, ktoré nejednému čitateľovi môžu prekážať, ale aj, naopak, vyhovovať. Mňa osobne miestami uchvacovali, ale miestami som sa pristihla aj pri tom, že sa v texte strácam, i keď väčšinou to bolo preto, že som sa zamyslela nad tým, čo som čítala pred minútou. Kniha totiž ponúka podnetov na zamyslenie až-až. Ak teda na knihu nemáte dosť času, pokoj a dostatočné sústredenie, začítajte sa do nej až vtedy, keď si to budete môcť dopriať a tým si ju vychutnať. Čítať ju totiž niekde na rušnejšom mieste (trebárs len v autobuse), ak nie ste majster sústredenia, resp. ignorovania okolia, ju naozaj neodporúčam.

V knihe sa vyskytuje viacero postáv, pričom každá je jedinečná, má vo výstavbe textu svoju úlohu a upúta vás rovnako ako hlavný hrdina. Ani jedna nie je napísaná len tak do počtu či ako kulisa, čo považujem za skutočné umenie. Kým iní autori ďalšími postavami často „plátajú diery“, Antal Szerb vytvára spleť zaujímavých charakterov, ktoré sú iné, zvláštne, miestami neuveriteľné, ale tvoria jeden celok a čitateľa upútajú možno viac ako samotný príbeh.

Hoci ide o klasiku spred niekoľkých desaťročí, mnohé myšlienky v nej sú aktuálne i dnes. Antal Szerb napísal nadčasové dielo, ktoré by ste si určite mali prečítať, zvlášť teraz, keď máme k dispozícii slovenské vydanie. Nejde úplne o „oddychovku“, preto určite poteší najmä náročnejších čitateľov, ale verím, že osloví aj tých menej náročných, ktorí by radi vystúpili zo svojej komfortnej zóny.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: