Cestovateľ v čase: Vynálezy – Oldřich Růžička

Cestovateľ v čase: Vynálezy – Oldřich Růžička, Silvie Sanža, B4U Publishing 2017

Koncom minulého roka prinieslo vydavateľstvo B4U Publishing na trh novú detskú knihu plnú vynálezov. Albert Einstein v úlohe sprievodcu ukazuje deťom vynálezy od roku 3500 pred naším letopočtom a postupne sa dostáva až do roku 2012. Sprevádza deti na ceste históriou a oboznamuje ich nielen s rôznymi predmetmi, ale aj so samotnými vynálezcami.

Keďže je kniha určená už pre deti od 6 rokov, text nie je zložitý a všetky informácie sú napísané v jednoduchej forme, veľmi stručne a jasne. Autori sa nepúšťajú do príliš veľkých detailov, čo je dobrá cesta k tomu, aby dieťa knihu neodložilo už po pár minútach. Doplnená je krásnymi ilustráciami českého výtvarníka Jana Klimeša, ktorý už s Oldřichom Růžičkom spolupracoval na nejednej detskej knihe. Obrázky prepracované do posledných detailov vyzerajú pozoruhodne realisticky a dobre dopĺňajú autorov text. Naopak ilustrácie vynálezcov sú kreslené z veľkej časti ako karikatúry, čo pôsobí obzvlášť hravo a nenútene.

Vynálezy sú písané chronologicky, deti sa najprv zoznamujú s papyrusom či klinovým písmom, objavujú koleso i čínske počítadlo, dozvedia sa aj to, že naši predkovia sa preháňali na lyžiach už pred päťtisíc rokmi a zároveň sa oboznamujú s objavom kolesa a jeho následnými obmenami i spôsobmi využitia tohto prevratného vynálezu. Albert Einstein im v skratke predstaví svojich kolegov vynálezcov, napríklad Archimeda, Hérona Alexandrijského, Thomasa Alva Edisona i menej známych Georga Cayleyho, Guglielma Marconiho i Lousia Blériota.

Na konci knihy sú na časovej osi zobrazené premeny najdôležitejších objavov v histórii ľudstva. Autor to nazýva stroj času a čitateľ si tak ľahko môže predstaviť, koľko storočí to trvalo a ako sa menila podoba vecí, kým sa napríklad z telefónneho slúchadla stal mobilný telefón i to, ako sa z camery obscury stal fotoaparát. V takomto chronologickom usporiadaní s obrazovou prílohou je orientácia vo svete techniky oveľa prehľadnejšia. V závere sa nachádza aj register pre rýchle vyhľadanie obľúbených vynálezov.

Ak ste teda pripravení cestovať v čase s Albertom a objavovať s ním to najdôležitejšie z oblasti vedy a techniky, táto kniha na vás urobí dojem. Verím, že sa každému malému zvedavcovi a jeho rodičom bude páčiť a radi sa k nej budú vracať.


Autor: Sisa Ťapayová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: