Charles Bukowski

Charles Bukowski

Charles Bukowski, básnik a prozaik, ktorý svojou tvorbou často dvíhal obočie čitateľov či kritikov. Jeho život bol búrlivý, možno si mnoho z vás povie, že čudný. Pre mňa osobne je Bukowski jeden z obľúbených básnikov, pretože jeho básňam verím.

Charles sa narodil v Nemecku, no krátko po narodení sa s rodinou presťahovali do USA. Prísna výchova rodičov a otcovské tyranské správanie sa podpísali aj na jeho osobnosti. Bukowski študoval literatúru, no zo školy odišiel a rozhodol sa písať. Potuloval sa ulicami, veľa pil a jeho pestrý sexuálny život opísal v niekoľkých knihách. Obdobie inšpirácie, hľadania sa. Pracoval na rôznych miestach, často len pre peniaze na alkohol. Na pošte pracoval najdlhšie, a to 10 rokov. Na pár rokov sa kvôli zdravotným problémom odmlčal, no neskôr začal písať znova. Vo veku 73 rokov zomrel na následky leukémie v Kalifornii.

Niektorí ho mylne zaraďujú ku generácii beatnikov. Bukowského texty sú pre mňa čudné a uveriteľné. Drsné výrazy, no príbehy reálnych ľudí. Také, ktoré sa odohrávali a prostredníctvom jeho kníh pretrvávajú. V jeho básňach som našla človeka. Takého, ktorý pil, mal rád ženy a dostihy. Možno preto mi jeho tvorba lichotí, svojou jednoduchosťou, humorom a satirou, ktorú podčiarkujú vulgarizmy. Bukowski bol zvláštny spisovateľ, pretože napriek jeho „drsnému spôsobu života“ rád počúval vážnu hudbu.

Medzi jeho najznámejšie prózy patria Faktótum, Poštový úrad, Hollywood, Ženy a iné romány, poviedky Všetky rite sveta vrátane tej mojej, Šunkový nárez. Básnická tvorba Bukowského je u nás v úzadí, jeho zbierky prekladal najmä Daniel Hevier. Spomeniem najmä zbierky Láska je pes z pekla, Horiace vo vode, topiace sa v plameni, Básne napísané pred skokom z 8. poschodia. Z poslednej spomínanej zbierky by som rada uviedla báseň „stretol som génia“.

stretol som génia

dnes som stretol vo vlaku
génia
mal asi 6 rokov,
posadil sa vedľa mňa
vlak si to šinul
pobrežím
a keď sme uvideli oceán
pozeral sa na mňa
a zahlásil,
vôbec to nie je pekné.

a ja som si prvý raz uvedomil
že naozaj
nie. (Bukowski, s. 27)

V závere zbierky Básne napísané pred skokom z 8. pochodia Hevier píše: „Bukowski nielen intenzívne písal, on najmä intenzívne žil.“ A presne taká je aj jeho tvorba. Intenzívna, drsná a krásne životná.


Použitá literatúra:

  • Charles Bukowski. Básne napísané pred skokom z 8. poschodia. 2001. Bratislava: Slovenský spisovateľ. ISBN 80-220-1108-8.

Autor: Janka Nevoľníková
Zdroj obrázkov: https://bukowski.net
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: