Chlapec a červený dom – Angelika Zöllnerová

Chlapec a červený dom – Angelika Zöllnerová, Perfekt 2016

Kniha Chlapec a červený dom patrí medzi tie, ktoré zaujmú už na prvý pohľad svojím nenápadným zjavom. Upúta nás svojou jednoduchou grafikou a vtiahne do neobyčajného príbehu, ktorý nie je určený len deťom, ale stáva sa čarovným čítaním aj pre dospelých.

Hlavným hrdinom je malý chlapec Martin, ktorý neznáša školu, pretože písanie mu pripadá len ako „ukladanie čudných znakov na papier“ a čítanie mu veľmi nejde. Jeho jediným únikom sú letné prázdniny, ktoré trávi aj s rodičmi každoročne vo Švédsku. Táto krajina mu učarovala svojou prírodou a zamiloval sa do nej od prvého okamihu. Prvý rok spoznáva červený dom a v ňom malého záhadného škriatka. Druhý rok sa spriatelí so starým pastierom Johanom, ktorý mu rozpráva príbeh o červenom dome, kde žilo malé škaredé dievčatko Liv. Taktiež si spolu čítajú z pastierovej veľkej knihy príbehov a Martin tak objaví kúzlo kníh, a keď sa vráti do školy, v čítaní a písaní ho neprekoná žiadny jeho spolužiak.

Knižka je zdobená menšími, veľmi peknými a milými čiernobielymi ilustráciami, ktoré sa k jednoduchému vzhľadu hodia. Pači sa mi, že text je prispôsobený aj menšiemu čitateľovi. Riadkovanie je oveľa väčšie ako v knihe primárne určenej dospelým, pretože dieťa nedokáže tak dlho udržať pozornosť na jednej stránke. Taktiež sú pre lepšiu prehľadnosť oddelené väčšími medzerami pasáže, v ktorých sa píše o Martinovi a v ktorých pastier rozpráva príbehy, keďže kniha nie je oddelená kapitolami, ale všetky pasáže nasledujú za sebou. V knihe je navyše veľmi pekne popísané aj čaro hudobných nástrojov. Johan hrá na violončele a krásu tohto nástroja ukázal aj Martinovi. Kniha popisuje, ako sa človek cíti, keď dokáže sám vyčariť nejaké melódie a potešiť nimi aj iných.

Knižku by som primárne určila deťom, ktoré sa učia čítať a písať alebo práve tieto činnosti v obľube nemajú. Prostredníctvom starého pastiera sa dozvedajú všetky výhody, ktoré čítanie má, a príbeh o škriatkule Liv ich tak pohltí svojím dejom, že tieto výhody aj samy pocítia na vlastnej koži.


Autor: Dominika Remiášová
Zdroj obrázkov: autor

 

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: