Chlapec v pásikavom pyžame – John Boyne

Chlapec v pásikavom pyžame – John Boyne, Slovart 2014

Chlapec v pásikavom pyžame – John Boyne, Slovart 2014

Čoraz viac ľudí nachádza v súčasnosti záľubu v knihách, ktoré sa svojím príbehom vracajú do obdobia druhej svetovej vojny. Toto strašné obdobie priťahuje čitateľov ako magnet a z nenápadných kníh, ktoré hovoria napríklad o hrôzach prežitých v koncentračných táboroch či počas holokaustu, sa stávajú bestsellery. Spomeňme si napríklad na knihy ako Denník Anny Frankovej, Pianista, Utiekol som z Osvienčimu alebo Odsúdené prežiť. Tieto všetky príbehy sú spojené spomienkami na najhoršie obdobie života ľudí, prežité počas doby, keď ľudskosť bola v ľuďoch hlboko potlačená.

Jednou z kníh, ktorá je rovnaká, ale zároveň iná ako všetky knihy, ktoré ste si o druhej svetovej vojne a holokauste mohli prečítať, je kniha Chlapec v pásikavom pyžame. Kniha írskeho spisovateľa Johna Boynea je naozaj iná. Prečo? Čítajte ďalej a dozviete sa.

Chlapec v pásikavom pyžame rozpráva príbeh deväťročného chlapca Bruna, ktorý sa kvôli otcovej nezvyčajnej práci musí presťahovať z Berlína na čudesné miesto plné ľudí, ktorí celé dni behajú v pásikavom pyžame. S jedným z nich, s rovnako starým Šmuelom, sa Bruno spriatelí a začne s ním tráviť všetok voľný čas. Jediné, čo ich oddeľuje, je vysoký ostnatý plot, ten sa však v jeden deň Bruno odhodlá prekročiť. V pásikavom pyžame, ktoré mu Šmuel donesie, sa vydá na prieskum toho hrozivého miesta.

Boyne napísal príbeh zásadne sa odlišujúci od všetkých ostatných, aké som o holokauste prečítala. Tým, že príbeh rozprával z pozície malého deväťročného Bruna, dosiahol silnú autenticitu a uveriteľnosť. Úžasným spôsobom sa dokázal vcítiť do jeho kože a informovať čitateľov o živote v tej dobe z jeho pohľadu. Pre ktorého obávaný veliteľ koncentračného tábora bol otec, ktorý ho silno ľúbil. Pre ktorého žid na druhej strane plotu nebol nepriateľ, ale kamarát.

Boyneova kniha nepodáva čitateľovi všetky informácie po lopate. Veľa z nich si musí domyslieť, správne pospájať a pochopiť. A práve toto robí príbeh neobyčajne zaujímavým a nevšedným.

Mňa osobne najviac „dostala“ posledná kapitola. Kapitola, v ktorej Brunov otec neúspešne pátra po záhadne zmiznutom synovi. Kapitola, kde odhaľuje, čo sa v skutočnosti zrejme stalo. Odhaľuje dieru vyhrabanú pod ostnatým plotom a spája si súvislosti.

Karma je zdarma, povedali by si mladí čitatelia po prečítaní tohto príbehu a ja s nimi musím súhlasiť. Boyne vymyslel poriadne silný koniec. Knihu Chlapec v pásikavom pyžame odporúčam všetkým. Deťom, študentom, dospelým. Garantujem, že táto kniha vás dostane. Silný príbeh so silným koncom čitateľov utvrdí, že minulosť sa už nikdy nesmie opakovať.


Autor: Jana Nemčeková
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: