Chlapec, vtáčik a truhlár – Matilda Woodsová

Chlapec, vtáčik a truhlár – Matilda Woodsová, Albatros 2017

Aj napriek tomu, že som už dávno vyrástla zo školských lavíc a rukami mi už prešlo nespočetné množstvo kníh, v poslednom čase sa stále čoraz radšej vraciam k rozprávkovým príbehom. Prečo? Sama neviem. Možno sa takýmto spôsobom snažím uniknúť z tvrdej reality každodenného života, možno túžim po dobrých koncoch, po jasnom vymedzení dobra a zla, po niečom takom krásne inom a čarovnom.

Knihu Chlapec, vtáčik a truhlár od Matildy Woodsovej by som mohla označiť ako rozprávku pre dospelých a prirovnať k slávnemu príbehu Antoineho de Saint-Exupéryho Malý princ. Tento čarovný príbeh o troch osamelých srdciach nenechá žiadneho z čitateľov chladným. Dokáže osloviť deti aj dospelých, čo je dnes na knižnom trhu žiadanou variáciou.

Príbeh sa odohráva vo fiktívnom meste Allora, v ktorom ryby vyskakujú z mora až k oblohe a samy dopadajú priamo k ľuďom. V Allore žije Alberto, muž, ktorý prišiel o celú rodinu pri morovej epidémii a celé roky trávi čakaním na smrť. Do jeho smutného a osamelého života, ktorý napĺňa len výroba truhiel, vstúpi malý chlapec Tito, ktorý po smrti matky uteká pred násilníckym otcom. Alberto sa zrazu cíti potrebným, starostlivosť o chlapca mu dodá silu a chuť žiť.

Autorka vytvorila krásnu paralelu života. Každý z nás ma v sebe kúsok Alberta a kúsok Tita. Na jednej strane potrebuje lásku prijímať, na druhej strane aj dávať. Až vtedy je kompletný, až vtedy dochádza k podstate bytia na zemi. Úprimná láska privedie človeka k vysnívanému pokoju a harmónii, presne tak, ako priviedla Alberta a Tita k bájnej krajine Isoly, kde mohli šťastne začať nový život.

Knihu Chlapec, vtáčik a truhlár je treba určite pochváliť. Autorka našla správny pomer realistických a čarovných prvkov, ktoré spoločne vytvorili uveriteľný príbeh. Príbeh je vhodný na upršaný večer pre človeka, ktorý sa vráti unavený z práce alebo sa poháda s rodinou či susedmi, hľadajúceho pokoj a odpočinok. Po dočítaní knihy zrazu zatúži mať čisté srdce plné lásky a dobra. Také, aké vytvorila Matilda Woodsová Albertovi a Titovi vo svojej novej knihe.


Autor: Jana Nemčeková
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: