City v city – Petra Lukovicsová

City v city (Kreslené interlingválne homonymá) – Petra Lukovicsová

City v city (Kreslené interlingválne homonymá) – Petra Lukovicsová (Boris Meluš, Jana H. Hoffstädter), E. J. Publishing 2018

„Homonymá sú slová rovnakého znenia, ale iného významu.“ Týmito slovami začína malá publikácia City v city. Nie, nebojte sa, nejde o lingvistickú príručku určenú pre akademikov. Doružova ladená knižočka plná skvelých ilustrácií je vhodná pre zábavu dospelých a tínedžerov.

Čo v knihe nájdete? Ako ste už asi pochopili, sú to homonymá. No nie hocijaké, ale medzijazykové grafické homonymá, kde bol kľúčom k výberu vizuálny vnem. Jednotlivé homonymá sú vždy rozmiestnené na dvojstránke – naľavo nájdete najväčším písmom v strede stránky slovenské homonymum, dolu cudzojazyčné aj s vysvetlením, čo dané slovo v cudzom jazyku označuje, a hore skratku jazyka, z ktorého pochádza. Jednoduché, výstižné, zrozumiteľné. Na protiľahlej strane zase nájdete príslušnú ilustráciu.

Možno sa na prvý pohľad začudujete, načo vôbec takáto publikácia existuje… Verte mi, zrejme nebudete prvým čudujúcim sa, no ak si ju prelistujete, okamžite vás do seba vtiahne a nepustíte ju, kým neprídete na poslednú dvojstránku. Prednosťou tejto knihy je jednak originálny námet a vtipne ladené ilustrácie od slovenskej ilustrátorky Petry Lukovicsovej, taktiež grafické spracovanie Borisa Meluša a v neposlednom rade sprievodné texty Jany H. Hoffstädter. City v city vznikla s cieľom pobaviť príjemcu, ako aj dopriať mu umelecký zážitok po vizuálnej stránke. Nejde teda o žiadny príbeh, hoci – a to zdôrazňujem – k jeho vytváraniu mnohé obrázky podnecujú. Keďže v ilustrácii nájdete zakomponovaný vždy slovenský aj cudzojazyčný výraz, týmto spojením často vznikajú veľmi vtipné situácie. Neraz som sa nad obrázkom pozastavila a v duchu tvorila príbeh, ako sa nevera môže odohrávať v tesnej blízkosti nevery, čo je v španielčine výraz pre chladničku (kiežby som to vedela – a mala túto knihu – už v júli, keď som bola v Španielsku, chladnička by sa nám veru na izbe zišla!).

Knižočka City v city sa zdá byť malým dielkom, s ktorým azda ani nebolo veľa práce, čo však určite nie je pravda. Vymyslieť námet, nájsť tie správne slová, vyšpekulovať situácie zobrazené na ilustráciách, v ktorých sa dajú použiť obe homonymá a v konečnom dôsledku to všetko dať dokopy, uf, určite to nebolo jednoduché. Výsledok je však nanajvýš zaujímavý, a to aj preto, že na vnútro knihy bola použitá len jedna farba. Drobná publikácia je teda nielen vtipným spestrením dňa, ale aj dizajnérsky kúsok hodný zberateľa. Každého, komu som ju dosiaľ dala do rúk, zaujala, pobavila a aj potešila, preto verím, že ani vy nebudete výnimkou a spestríte si ňou ktorýkoľvek deň.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: