Čo má kengura vo vaku alebo…

Čo má kengura vo vaku alebo ako zvieratá vychovávajú svoje mláďatá

Čo má kengura vo vaku alebo ako zvieratá vychovávajú svoje mláďatá – Pavla Hanáčková, Albatros 2018

Nie každý rodič je rovnaký. To platí medzi ľuďmi i medzi zvieratkami. Niekedy sa môžu starať o nového člena v domácnosti rodič či rodičia a niekedy aj babky, tetky, súrodenci. Vo svete zvierat je to rozmanité. Nájdu sa zodpovední, no i menej zodpovední rodičia, ktorí rôznorodo vychovávajú svoje malé mláďatká. Knižná publikácia Čo má kengura vo vaku alebo ako zvieratá vychovávajú svoje mláďatá hravým spôsobom predstavuje svet zvierat, s hlavným upriamením na rodičovstvo jednotlivých druhov zvierat. Dieťa spoznáva spôsoby rodičovstva a výchovy mláďat u tučniakov, aligátorov, kengúr, šimpanzov, labutí, slonov, žiráf, kukučiek, pralesničiek, tuleňov, surikát, morských koníkov, šakalov, králikov a včiel. Vďaka pestrosti druhov môže samo porovnať spôsoby správania týchto zvierat, ich pohnútky počas výchovy mláďat a aj ich výchovné a edukačné metódy.

Knižka je vhodná pre deti okolo 7 rokov, keď sú aj do veľkej miery zaujaté všetkým, čo sa deje okolo zvierat. Práve mláďatká sú tie, s ktorými by sa hrali, objavovali ich a skúmali. Z knihy sa síce na nich nepozrie nič živé ani nebudú mať možnosť pohladkať hebký kožúšok, no spojenie textu s veľmi peknou ilustračnou úpravou ich tiež určite poteší. Autor textu im o jednotlivých zvieratách hovorí s ľahkosťou a náročnosťou, ktorú by mali zvládnuť. V prípade žiakov 1. ročníka ZŠ by mohol nastať ten problém, že text by bol náročný na čítanie kvôli veľkosti písma. V tom prípade by bolo vhodné, aby text s nimi prechádzal niekto zdatnejší v čítaní. Každému zvieraťu je venovaná dvojstrana, na ktorej je na začiatku uvedených niekoľko stručných všeobecných informácií. Text je potom rozčlenený na krátke odseky, ktoré na seba chronologicky nadväzujú – čakanie mláďatka, pôrod, výchova, učenie, dospievanie a osamostatnenie. Kniha neobsahuje prehnane veľa informácií, ale akurát toľko, aby si ich mohlo malé dieťa uchovať a narábať s nimi. Spojenie s obrázkami mu pomáha premiestniť sa bližšie k daným zvieratkám a tak pobudnúť v oceáne, v korunách stromov, v nore pre králiky či v snehu medzi tučniakmi. Kniha sa snaží byť objektívna, nezobrazuje skreslený pozitívny život malých mláďat, ale detskému recipientovi hovorí i o nebezpečenstvách, ktoré číhajú okolo narodených zvieratiek.

Túto publikáciu vnímam ako predskokana k nejakej encyklopédii, po ktorej by neskôr mohlo dieťa siahnuť na základe získaných poznatkov a jeho vlastnej zvedavosti. I keď je primárne určená do rúk detského čitateľa, môže byť aj vhodnou pomôckou pre učiteľov, vychovávateľov a knihovníkov. Spojenie mien Pavla Hanáčková a Linh Dao napokon vyprodukovalo milú knižku plnú krásnych ilustrácií a nových poznatkov pre deti. U mňa knižka splnila estetickú, výchovnú i edukačnú stránku, a preto s ňou plánujem aj v budúcnosti pracovať.


Autor: Slávka Kodadová
Zdroj obrázkov: Autor
  • Vydavateľstvo Albatros
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: