Čo nám uniká – Adam Phillips

Čo nám uniká

Čo nám uniká – Adam Phillips, Inaque 2015

Občas si zvyknem pred prečítaním knihy pozrieť zopár recenzií na dielo, do ktorého sa chystám začítať. Dobre viem, že recenzia je vždy subjektívna a netreba si ju nutne vsugerovať do mysle. Slúži nám ako nejaké zamávanie či postrčenie pred novým dobrodružstvom. Aby som teda ujasnila, čo sa chystám povedať, je to, že ja osobne som na túto knižku našla rôzne recenzie, ktoré sa bili v názoroch.

Moje prvé pocity z Čo nám uniká sa niesli v zaskočenom podtóne, pretože som vôbec nečakala, že kniha prejde tak zhurta do danej problematiky, jadra problému. Spočiatku sa mi páčilo, že text bol trošku komplikovanejší na pochopenie, lenže po čase som si uvedomila, že na tento štýl písania, aj napriek tomu, že sa rýchlo číta, sa treba naozaj dobre sústrediť. Z autorovho rozprávania je očividné, že je psychoanalytik, pretože používa nevšednú slovnú zásobu a opisuje všedné veci tak neobyčajným spôsobom, až som sa v niektorých prípadoch obdivne zamyslela, že je tomu naozaj tak. A ako čerešničku na torte nám prináša úplne iný pohľad na svet, za čo som mu nesmierne vďačná. Vzťah rodičov k dieťaťu opísal naozaj trefne, aj keď skeptickí ľudia so skostnatenými myšlienkami by jeho názory určite ihneď odsúdili. Adam sa venuje koreňom a vzorcom správania, ktoré si každý deň pestujeme a vyťahujeme ich zas a znova.

„Nie vždy si môžeme dovoliť byť spoznaný a poznať samého seba a svoje potreby, pretože to zahŕňa utrpenie.“

Ako som sa už vyššie zmienila, prečítala som si niekoľko názorov na internete a s jedným z nich som sa stotožnila: názov diela úplne nezodpovedá tomu, čo som si prečítala. Áno, Adam Phillips rozoberá psychológiu človeka, zaužívané chyby, nový pohľad na svet a všetko to znázorňuje na Otellovi, Learovi či Macbethovi, no osobne som od týchto esejí čakala niečo úplne iné. Predstavovala som si, že autor – psychoanalytik – sa bude venovať a viac zabŕdať do tém, akými sú šťastie v živote, hobby, ovplyvňovanie okolia vo výbere povolania či ako sa mnoho ľudí vzdalo svojich snov. Namiesto toho sa mi do rúk síce dostal zaujímavý a ťažší text, ktorý mi odovzdal mnoho kvalitných a inovatívnych myšlienok, no bola som pripravená na niečo iné.

Ak však radi čítate eseje, zaujíma vás psychológia alebo sa radi zoznamujete s novými myšlienkami a názormi na svet, skúste dať tejto knižke šancu. Je napísaná ťažším štýlom, ale či mi uveríte, či nie, nebudete sa s ňou trápiť dlho. Navyše tí, ktorí čítali Shakespearove diela, budú autorove myšlienky chápať ešte viac a užšie sa prepoja s týmito siedmimi esejami. Ja osobne knižku hodnotím kladne, aj keď mi neponúkla to, čo som od nej očakávala. Nasala som z nej mnoho nových myšlienok, ktoré som aplikovala do svojho života. A začala som si všímať veci okolo mňa, ktoré som predtým nevidela.


Autor: Ema Šašalová
Zdroj obrázkov: autor

Vydavateľstvo Inaque – www.inaque.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: