Čo si pre nás pripravili slovenské vydavateľstvá?

Čo si pre nás pripravili slovenské vydavateľstvá?

Milí čitatelia, máme tu marec známy aj ako mesiac knihy, a preto nás zaujímalo, čo dobré nám v najbližšej dobe prinesú na pulty kníhkupectiev obľúbené slovenské vydavateľstvá. Prinášame vám plány piatich vydavateľstiev, ktoré prijali možnosť predstaviť vám svoje edičné zámery na stránkach nášho magazínu Vinlit, a už teraz môžeme skonštatovať, že sa asi budeme musieť vybrať do kníhkupectva aj s nákupným košíkom.

SLOVENSKÝ SPISOVATEĽ

Čitateľov vydavateľstva Slovenský spisovateľ v prvom polroku 2019 potešia viaceré zaujímavé tituly rôznych žánrov. Milovníkov špionážnych trilerov určite zaujme nové dielo majstra v tomto žánri Daniela Silvu a jeho Druhej ženy. Príbeh záhadnej Francúzsky, ktorá pozná najväčšie tajomstvo Kremľa, nepustia z rúk, kým ho nedočítajú.

Pani Hemingwayová od Naomi Woodovej je z iného súdka. Prináša fascinujúci príbeh štyroch žien jedného slávneho muža. Štyri manželky – každá iná, a predsa majú niečo spoločné: nesmiernu lásku k Ernestovi. Znášajú jeho vrtochy, pomáhajú mu bojovať s démonom depresie i prekonávať útrapy tvorby. Sedem dôkazov, že ťa skutočne miluje od Kataríny Pivarčiovej je svieže a zábavné čítanie o hľadaní skutočnej lásky, ktorej v ceste často stojíme len my sami. Štvoricu naj kníh uzatvára napínavý psychologický román Alex Dahl s názvom Chlapec pri dverách zasadený do tajomného škandinávskeho prostredia. Dokonalý život Cecilie Wilborgovej naruší neznámy chlapec, ktorého rodičia zabudli vyzdvihnúť po hodine plávania… Nielen tieto novinky vám prinesie vydavateľstvo Slovenský spisovateľ.

INAQUE

Vo vydavateľstve Inaque vyšla nedávno kniha s názvom Mesto osamelosti. Keď sa Olivia Laing, autorka knihy, presťahovala do New Yorku, ocitla sa v priestore osamelosti. Tejto zahanbujúcej skúsenosti sa spoločnosť vyhýba ako moru, ale ju začala fascinovať a rozhodla sa „mesto osamelosti“ skúmať prostredníctvom výtvarného umenia.

Vo svojej knihe sa prechádza New Yorkom, dielami a životmi Edwarda Hoppera, Andyho Warhola, Davida Wojnarowicza či Henryho Dargera a poskytuje živý obraz toho, čo znamená byť sám a osamelý. Neskúma len príčiny tohto stavu a jeho prejavy, ale aj spôsob, ako mu vzdorovať a ako sa z osamelosti vymaniť. „Abecedu Inaque“ len pred pár dňami doplnila taktiež zaujímavá kniha Dobrá výchova, ktorú napísala Gaia de Beaumont. Je to príbeh dievčaťa, ktoré vyrástlo v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch v rímskej aristokratickej rodine. Osamelé a citlivé dieťa žije v nádhernom dome a letá trávi u francúzskych príbuzných v Normandii a v napoleonskej vile v Toskánsku. Čitatelia sa môžu tešiť aj na preklad najnovšieho románu Michela Houellebecqa Sérotonín či na knihu zo psychoterapeutickej praxe Franka Tallisa s názvom Nevyliečiteľný romantik. Mnohých určite zaujme aj román mladej talianskej autorky Nadie Terranovy Zbohom prízraky, ktorý sa odohráva na Sicílii. Do leta nebudú chýbať ani známe mená ako Elena Ferrante, Paolo Cognetti či Lucia Berlin.

VYDAVATEĽSTVO ABSYNT

Vydavateľstvo Absynt si opäť pripravilo silné tituly. Prekliati reportéri medzi sebou hneď na začiatku roka privítali reportážny román Wojciecha Jagielskeho s názvom Všetky Larine vojny. Druhou silnou reportážnou knihou bude Čistá biela rasa holandského spisovateľa Franka Westermana. Nájdete v nej moderné európske dejiny, všetky vojny dvadsiateho storočia i históriu genetiky a „čistej rasy“.

To všetko sa tu stretáva vo fascinujúcom príbehu bielych lipicanských koní. Na knižku sa môžete tešiť už v apríli a Frank Westerman plánuje navštíviť Slovensko v máji. Mimo edície chystajú aj ďalšie časti úspešnej románovej série o Patrickovi Melrosovi, na rok 2019 sa pripravujú jej dve pokračovania, pričom časť s názvom Zlá správa je už dostupná v kníhkupectvách. A jedným z najväčších ťahákov edičného plánu skvelého Vydavateľstva Absynt na rok 2019 je určite kniha ruského novinára Michaila Zygara. Autor obľúbeného bestselleru Všetci mocní Kremľa sa tentoraz mimoriadne zaujímavou formou pozrel na revolúciu z roku 1917 a pád cárskeho Ruska.

VYDAVATEĽSTVO SLOVART

Na prvý edičný polrok roku 2019 pripravuje Vydavateľstvo Slovart preklady renomovaných autorov ako Haruki Murakami Počúvaj pieseň vetra alebo Louis de Berniéres Toľko života, ktoré vyjdú v edícii MM. Ďalšie mená svetovej literatúry, na ktoré sa čitatelia môžu tešiť, sú napríklad Paolo Giordano a jeho titul Požierači neba alebo Neil Gaiman s knihou Nikdekoľvek. V rámci krimi žánru predstavia svetový bestseller Posledná pani Parrishová od Liv Constantine, čo je pseudonym dvoch sestier, ktorých knihu porovnávajú so psychologickým trilerom Talent pána Ripleyho.

Prvýkrát vyjde v slovenskom preklade slávna kniha Simona Mawera Sklenená izba – rovnomenný film s hviezdnym obsadením má premiéru v marci 2019. Čo sa týka slovenskej klasiky, od slovenského autora Juraja Červenáka sa dočkáme nového prípadu zo série historických detektívok. V tomto pokračovaní pod názvom Les prízrakov budú zločin v Trutnove vyšetrovať iba dvaja z troch hrdinov – Stein a Jaroš. V reedícii pripravujú tiež kompletnú trilógiu Rivers of Babylon od Petra Pišťanka s novými obálkami od grafického dizajnéra Tomáša Klepocha.

Najdôležitejší čitatelia, teda deti a mládež, sa môžu tešiť po úspechu série Ako si vycvičiť draka (do kín prišiel vo februári tretí film) na novú knihu autorky Cressidy Cowell s názvom Čarodeji dávnoveku. Čitateľov young adult literatúry určite nadchne nový dystopický príbeh Dcéra ľudstva o poslednom dievčati na Zemi s neľahkou úlohou zachrániť budúcnosť ľudstva. Autormi sú hviezdne britské duo Giovanna a Tom Fletcherovci. Na nové dobrodružstvá sa môžeme tešiť aj od slovenských autorov Barbory Kardošovej s titulom Traja kamoši a fakticky fantastický výlet a nebude chýbať ani Zberný dvor od Braňa Jobusa.

E. J. PUBLISHING

V priebehu roka 2019 chystá mladé vydavateľstvo E. J. Publishing rôzne autorské i prekladové tituly pre deti a mládež. Už čoskoro sa na pultoch kníhkupectiev objaví knižka od Sone G. Luther Môžu superhrdinovia nosiť okuliare? ilustrovaná Martinom Krkošekom. Ide o neobyčajne obyčajné príbehy malého Miška, jeho rodiny a kamošov. Hlavný hrdina tejto knižky zvedavo a bez prestávky objavuje rozmanitosť sveta okolo seba.

Kniha o hadovi, ktorý by chcel mať nohy, s názvom Grip od Tomáša Murgaša je vtipný príbeh o útrapách malého hada v nádherne farebnej džungli. O ilustrácie sa postarala Marta Meszárosová a kniha je určená pre čitateľov od 4 do 8 rokov.

V portfóliu nebude chýbať ani kniha od Jany H. Hoffstädter so zaujímavým názvom Teporingo. Teporingo je drobný zajačik, ktorý žije len na jednom mieste na svete: na sopkách okolo hlavného mesta Mexika. Všetky má však už stokrát obehnuté a nudí sa! A tak sa rozhodne zliezť z vysokej sopky dole a preskúmať okolitý svet. Lenže Mexiko je obrovská krajina a malý zajačik je v nej stratený… Ilustrácie má na starosti umelkyňa Eréndira Derbez, ktorá je až z ďalekého Mexika. Dielo je určené pre čitateľov od 5 do 8 rokov.

Zaujímavý slovenský projekt združujúci kolektív autorov a kresličov pre čitateľov od 11 do 17 rokov (ale aj ich rodičov) je séria Nežný komiks – Komiks ´89. Séria šiestich komiksových zošitov na tému Nežnej revolúcie prinesie príbehy, z ktorých cítiť vtedajšiu dobu, koniec osemdesiatych rokov v Československu, snažiac sa sprostredkovať tento čas dnešným čitateľom. Je to svet bez mobilov a možno aj bez banánov. Na lego sa stálo v rade, nedalo sa cestovať, existovali len dva televízne programy a kamošom sa volalo len na pevnú linku. Veľkú rolu zohrávali, najmä vo svete dospelých, aj strach a frustrácia. Mladým ľuďom chce komiks ukázať, že sloboda a demokracia nie je samozrejmosť, a zároveň im priniesť pohľad na to, čo v čase Nežnej revolúcie prežívali ich rodičia v približne rovnakom veku, v akom sú dnes oni.

Z prekladových titulov sa môžeme tešiť na príbehy jedného veselého medveďa s názvom Björn od Delphine Perret. Ide o šesť krátkych príbehov o medveďovi a jeho kamošoch, ktoré sú pekné a vtipné. S nežnými, minimalistickými ilustráciami zistíte, čo sa v živote naozaj ráta. Na čítanie s rodičmi alebo pre prvočitateľov.

Interaktívna knižka pre najmenších s krásnymi ilustráciami, žiarivými farbami a textom, ktorý deti zatiahne do deja s názvom Leon Neón dozaista upúta čitateľov od 2 do 4 rokov. Leon je chameleón, ktorému sa nedarí zmeniť farbu, a tak nikam nepasuje. Podarí sa mu napokon nájsť miesto, kam by sa predsa len hodil? Napísala Jane Clarke a ilustrovala Britta Teckentrup.

Jana, líška a ja je krásne nakreslený komiks o tom, aké dokážu byť deti k sebe zlé, ale zároveň o tom, akú majú silu zlu odporovať, používať fantáziu a tešiť sa zo života. Napísala Fanny Britt a ilustrovala Isabelle Arsenault. Kniha je určená najmä čitateľkám od 10 do 14 rokov.

Len tak preč s podtitulom Kniha rozlúčok od Ayşe Bosse je druhé pokračovanie knižky, ktorá pomáha vyrovnať sa so smútkom pri strate blízkej osoby. Tentoraz je však určená pre tínedžerov a nimi je v podstate aj napísaná. Psychologička a autorka knihy Ayşe Bosse zostavila príbehy mladých ľudí, ktorí niekoho stratili a zverili sa s tým, ako sa vyrovnať so smútkom a inými ťažkými pocitmi. Ilustroval Andreas Klammt.


Autor: Jana Šulková
Zdroj + obrázky: zamestnanci jednotlivých vydavateľstiev a ich webové stránky, Pixabay
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: