Čosi čudné vo mne – Orhan Pamuk

* * TÝŽDEŇ S NOBELOVOU CENOU ZA LITERATÚRU * *
Čosi čudné vo mne – Orhan Pamuk, Slovart 2017

Turecký spisovateľ Orhan Pamuk získal Nobelovu cenu za literatúru v roku 2006. Vydavateľstvo Slovart vydalo už niekoľko diel tohto veľmi oceňovaného súčasného autora, najnovšie knihu Čosi čudné vo mne, ktorá, ak si ju prečítate, vo vás bude ešte dlho rezonovať.

Z hľadiska príbehu je román veľmi zaujímavý. Sústreďuje sa na Mevluta, najskôr malého chlapca, neskôr dospelého muža, ktorý príde do Istanbulu pracovať spolu s otcom, aby zbohatli. Vidina nadobudnutia majetku a snaha zabezpečiť zvyšok rodiny prilákala do Istanbulu mnohých, no nie všetci svoje sny naplnia. Mevlut je však iný, sám si uvedomuje, že je v ňom čosi čudné. Veď už len to, že hoci roky píše milostné listy jednej dievčine pochádzajúcej z troch sestier, do ktorej sa raz zahľadí, no keď potom zistí, že vlastne uteká s druhou, neurobí nič, ba práve naopak, ešte sa s ňou aj ožení. Orhan Pamuk sa narodil v Istanbule a toto mesto je stredobodom jeho literárneho diela. Aj Mevlutov príbeh sa odohráva na pozadí meniaceho sa Istanbulu od 60. rokov až po súčasnosť. Menia sa ulice, štvrte, holý kopec je zrazu posiaty vysokými budovami, z chudobnej časti mesta sa stala vychýrená štvrť boháčov, menia sa aj zvyky ľudí, len Mevlut ostáva rovnaký. Čosi čudné vo mne je príbeh muža, ktorý, hoci sa mu niektoré zmeny aj páčia, hoci miluje Istanbul a jeho ulice, akosi nevie splynúť s postupne sa modernizujúcou spoločnosťou a neustále sa uchyľuje k svojmu poslaniu – predaju bozy.

Pamuk vo svojom diele reflektuje historické udalosti, oboznamuje čitateľa s tradíciami a zvykmi Turkov, prináša pohľad na politické zmeny vo svojej krajine v priebehu desaťročí, a to všetko na pozadí vykreslenia charakteru hlavného protagonistu. Práve Mevlut je totiž stredobod vesmíru tejto knihy, naňho sa najviac autor sústredil. Vdýchol mu život do takých detailov, že pri čítaní máte pocit, akoby kdesi tam, v Istanbule, skutočne chodil po uliciach a vykrikoval: „Bozáááá!“

Zaujímavým prvkom je aj rozprávanie, ktoré prebieha zväčša v autorskom rozprávačovi, ale je tiež striedané s rozprávaním v prvej osobe, ktorá sa priamo prihovára čitateľovi. Práve tieto časti plynutie deja zdynamizovali, dodali mu svižnosť a atraktivitu, preto ani menej náročný čitateľ nebude mať s prečítaním príbehu problém, i keď je pravdou, že čítanie vyžaduje trochu väčšie sústredenie sa na text.

Čosi čudné vo mne je akýsi prierez životom jedného muža, tradíciami, politikou, ale najmä inou kultúrou, ktorú autor predstavuje prostredníctvom Mevluta a jeho inakosti v postupne sa meniacej spoločnosti. Je to dielo, ktoré čitateľa obohatí po mnohých stránkach, preto vám rozhodne odporúčam prečítať si ho.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: