Da Vinciho kód / Film VS Kniha

Film VS Kniha

Povedzme si to otvorene, nepatrím medzi detektívov a logické myslenie nie je moja najobľúbenejšia činnosť. Žiaľ, aj toto musím v mojom bežnom živote využiť, rovnako ako pri filme Da Vinciho kód, ktorý natočili podľa knihy Dana Browna. Patrí, alebo lepšie povedané, patril medzi veľmi obľúbené filmy, a tak som sa nechal prehovoriť na jeho pozretie.

Žiaľ, ako prvé som videl film a knihu som si prečítal až po roku, no túto fatálnu chybu už nikdy nezopakujem. Keďže žáner tohto príbehu je detektívny, mal by som mať aspoň jednu z vyššie uvedených vlastností alebo schopnosť čítať myšlienky. Prekážali mi scény filmu, keď sa postava hlboko zamyslela a po dlhšej chvíli prišla s riešením problému, ktorý sa vliekol počas celého deja. Možno pôsobím dotieravo, ale chcel by som vedieť, aké mali postavy myšlienkové pochody a ako sa dostali k takémuto záveru. Moje otázky ostali dlhšiu chvíľu nezodpovedané a môj spánok sa zmenil na hlboké dumanie „prečo a ako?“.

Náhodou som natrafil aj na túto knihu a rozhodol som sa, že ju začnem čítať. Záchrana, spása, neviem, ako to mám presne pomenovať, ale ako vždy, bola to proste kniha. Konečne som mohol nazrieť do hláv postáv a môj mozog sa nechal pokojne unášať príbehom. Všetky scény, ktoré sa neobjavili na televíznej obrazovke, tu boli detailne opísané a pre mňa boli ako chýbajúce časti skladačky. Objavila sa tu minulosť postáv a detaily vedúce k rozhodnutiam, ktoré urobili. Množstvo ľudí mi povedalo, že ako prvé prečítali knihu a film si pozreli až nakoniec a je to neporovnateľné. V knihách sa dozvedáme nespočetne veľa detailov, ktoré tvoria celok.


Autor: Milan Jašo
Zdroj obrázkov: pixabay
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: