Denisa Fulmeková – Konvália

Konvália

Táto neveľká knižka (svojím rozmerom) ma akosi intuitívne priťahovala ako magnet odkedy vyšla. Prvýkrát som si ju poriadne obzrela a pochytala na Bibliotéke (2016), no až pred Vianocami prišiel ten správny čas, keď som si povedala, že obdarovať sa ňou je na mieste. Popravde, ani neviem, prečo ma to k tej knihe tak ťahalo, že som o nej snívala, až kým som ju nemala vo svojej knižnici, no dnes to už viem. Je proste unikátna. Asi prvé lákadlo pre mňa predstavoval prísľub úryvkov z osobnej korešpondencie Rudolfa Dilonga, no a, samozrejme, príbeh jeho zakázanej lásky, ktorý však nie je sladký a vymyslený, ale skutočný a strastiplný.

Kým sa táto kniha neobjavila, veruže som o autorke netušila, že je Dilongovou vnučkou. Niežeby to bolo pre mňa pri utváraní si názoru o jej literárnych schopnostiach rozhodné, no je zaujímavé dívať sa na príbeh rodiny, ktorej literárna tvorba koluje žilami desaťročia a viaceré generácie, pričom všetci žnú nemalé úspechy.

Konvália je zaujímavým spôsobom napísaná kniha o skutočných ľuďoch a doložená skutočnými dokumentmi a korešpondenciou. Je obdivuhodné, že sa autorka vôbec dala na takú neľahkú cestu (verím, že zozbierať všetky materiály a napísať to nebolo pre ňu jednoduché v žiadnom ohľade), a dala tak čitateľom možnosť ozrejmiť si mnohé fakty o básnikovi, ktoré boli často skreslené, ale tiež nazrieť do vnútra ťažko skúšaných členov tejto rodiny. Ak ste doteraz vnímali Dilonga len ako úspešného básnika, o ktorom ste vedeli, že emigroval do zahraničia a nakoniec sa usadil v Amerike, po prečítaní knihy zistíte, že toto všetko má oveľa hlbší rozmer. Zo strán a korešpondencie na vás dýcha neustále prítomná nostalgia, jeho smútok za domovom, záujem o dianie na Slovensku (od Vali si dával posielať slovenské literárne časopisy, ale aj rôzne knihy poézie či prózy), dozviete sa, že Dilong chcel mať kontakt…

Pokračovanie v časopise na strane 40…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *