Denníky z Rakky (Útek z „Islamského štátu“) – Samer

Denníky z Rakky (Útek z „Islamského štátu“) – Samer, Absynt 2017

Stalo sa akýmsi pravidlom, že viaceré rozsahom neveľké knihy z vydavateľstva Absynt sú mnohonásobne väčšie svojím obsahom, ktorý zvyčajne podáva obraz o nejakej krajine a živote v ňom. V edícii 100 % vydal Absynt aj knihu Samera – muža žijúceho v Sýrii, ktorý sa rozhodol riskovať svoj život a ukázať svetu, ako sa žije v jeho krajine a milovanom meste Rakka. Treba poznamenať, že ide o autentické denníkové zápisky mladého muža a nie o literárny počin skúseného spisovateľa či reportéra. Práve úprimnosť Samera je na texte veľmi pútavá. Píše o tzv. Islamskom štáte, avšak vlastné zápisky dopĺňa aj o osobné skúsenosti, myšlienky a pocity. Vyznáva sa napríklad zo svojich citov k dievčine, pričom ich vzťah prekazil práve IS. Ide o rovnakého mladíka, akého nájdeme aj inde na svete, ktorý sa chce zaľúbiť, študovať, žiť…

Pri čítaní tejto knihy sa zamyslíte nad tým, aké máte šťastie a zároveň vás premkne pocit úžasného odhodlania, neutíchajúcej viery a nádeje ľudí žijúcich na tomto území. Iste, ich mentalita je iná ako tá naša, a preto čitateľa mnohé z jeho slov nielenže zasiahnu, ale aj prekvapia. Títo ľudia sú totiž vychovávaní k nekonečnej láske k svojej rodnej zemi a k mestu, v ktorom žijú, hoci sa v ňom dejú hrôzy. Predstavte si, že by ste každé ráno vychádzali na ulicu s pocitom, že vás môžu kedykoľvek zbičovať, ukameňovať či dokonca zabiť len preto, lebo máte nesprávnu dĺžku nohavíc. Napriek hrozbám, utrpeniu a otrasnej biede si títo ľudia zachovávajú lásku k svojmu mestu. Úprimne, šokuje ma, že to tak je a že sú ochotní biť sa do posledného výdychu, len aby sa oslobodili. Nič iné im však zrejme neostáva… Taktiež sú obyvatelia Rakky ochotní pomôcť iným, hoci sami nemajú poriadne čo do úst. Kiežby bol aj v našej vyspelej a pomerne bohatej spoločnosti každý takýto. Svet by vyzeral inak.

Čo sa týka informačného nasýtenia textu, nie je v ňom toho veľa, ale ani málo. Ja osobne som toho názoru, že na zoznámenie sa s touto situáciou je to úplne postačujúce, a o to viac, že ide o autentické zápisky človeka zvnútra. Pri čítaní je potrebné mať na mysli, že ľudia ako Samer nemajú ako komunikovať s okolitým svetom a odovzdávať informácie o dianí v Rakke napríklad novinárom. Každý telefonát je risk. Ale o tom sa už dočítate v predhovore korešpondenta BBC M. Thomsona. Z mnohých zaujímavých faktov ma najviac zaujal ten, ktorý hovorí o tom, ako IS verbuje svojich stúpencov a že to robí na základe lží.

„Môj priateľ Chalíd je príjemný a slušný človek. Bol jedným zo zakladateľov našej skupiny. Dokázal naspamäť recitovať celý Korán. Vzdelaných ľudí ako on sa Daeš bojí najviac. Veril, že našou najdôležitejšou úlohou je odhaliť pravú tvár Daešu a predovšetkým spôsob, akým zneužívajú Korán na zakrytie svojich zločinov. Hravo dokážu Koránom oklamať všetkých tých, ktorí ho nepoznajú dostatočne dobre. Ľudia hľadajúci zmysel života im veľmi ľahko uveria.“ (s. 68)

Hoci v knihe nezistíte do hĺbky, ako IS funguje, dozviete sa mnohé prekvapivé veci, napr. ako okrádajú ľudí. Útlu knižku zdobia jednoduché, no pritom veľmi zaujímavé ilustrácie britského výtvarníka a ilustrátora Scotta Coella. Nielen tie, ale celé grafické spracovanie publikácie je úžasné. Knižka je teda hodnotná po mnohých stránkach – jednak čitateľa svojím obsahom informuje a prenesie do Rakky, do každodennej reality tamojších obyvateľov, jednak v recipientovi vyvolá pocity strachu a beznádeje, hoci sedí doma v obývačke, v bezpečí a v dostatku, jednak ide o výtvarné dielo, ktoré vo vašej knižnici nemôže chýbať.

Denníky z Rakky vás zasiahnu a o texte budete ešte dlho rozmýšľať. Možno si viac začnete všímať správy z tejto oblasti v médiách, možno siahnete aj po iných knihách z tejto edície. Je skvelé, že sa na našom knižnom trhu objavujú aj takéto knihy.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: