Diář Báry Nesvadbové

Diář Báry Nesvadbové, Motto 2017

Koniec roka 2017 je tu. Akosi prirýchlo… Či len mne sa zdá, že prešiel ešte rýchlejšie ako ten predchádzajúci? To však nie je podstatou tohto článku…

Diár je dôležitou súčasťou života väčšiny ľudí a obzvlášť žien. Tie majú toho, čo si musia zapisovať (odhliadnuc od podnikateľov), predsa len trochu viac ako muži. Nie sú to len termíny u lekára či najbližšia menštruácia. Pre nežné pohlavie je diár aj akýsi denníček, ktorý si všade nosia so sebou a do ktorého si v prípade núdze vedia poznačiť hocijakú drobnosť či vzácnu myšlienku.

Dnes vám priblížim diár iný ako ostatné. Je určený len pre ženy (hoci nikde nie je napísané, že by si ho nemohol zaobstarať aj muž) a je plný skvelého obsahu. Žiadne nudné prázdne rámčeky s označením dňa a k tomu ešte možno tak meninový oslávenec či štátny sviatok. Spisovateľka a novinárka českej národnosti Bára Nesvadbová vytvorila sprievodcu kalendárnym rokom, ktorý, ako sľubuje predsádka diára, bude tým najlepším vášho života. Motivujúci prvok mu teda nechýba.

Poďme sa pozrieť, čo všetko ponúka. Pre vášnivé čitateľky sa tu skrýva niekoľko poviedok z pera autorky. Ak napríklad cestujete v hromadnej doprave či čakáte u lekára (a pritom zomierate nudou), stačí z kabelky vytiahnuť diár a prečítať si jednu z poviedok. Šikovné, však? Poviedky sú, samozrejme, ladené na nôtu ženských románov, preto je väčšina z nich o vzťahoch – či už k mužom, alebo k sebe samej. Nesvadbová sa však neraz dotýka aj spoločenských tém, o ktorých sa veľmi nehovorí. Dve-tri stránky prečítate raz-dva, no zároveň si nimi skrátite dlhú chvíľu.

Priestor na poznámky, plánované schôdzky, stretnutia či narodeniny, prevody mier oblečenia, topánok alebo dokonca prsteňov sú samozrejmosťou, ktorá v ženskom diári nesmie chýbať. Ale to nie je to najzaujímavejšie, čo na jeho stránkach nájdete. Úprimne ma prekvapili rôzne udalosti a citáty týkajúce sa zaujímavých, v dejinách významných žien skrývajúce sa na vybraných dátumoch. Tento prvok osobne považujem za najlepší a najprínosnejší v celom diári. Vedeli ste napríklad, že 21. apríla sa narodila Charlotte Brontë alebo že 7. apríla oslavujeme Deň vzdelanosti? Áno, takéto a ešte oveľa pútavejšie drobnosti sa dozviete, keď si budete listovať vo svojom diári.

Pre ženy obľubujúce interaktívne doplnky pridala Nesvadbová rôzne otázky. Nájdete ich po jednej na každej stránke prihovárajúce sa vám, ale aj viaceré na kope, ktoré máte položiť napríklad svojmu manželovi. Verím, že nielen pobavia, ale sa aj čo-to dozviete.

Úžasné ilustrácie Martina Krajca nielenže stoja za zmienku, ale sú vrcholom dizajnu celého diára, preto ak ste milovníčky umenia, určite oceníte ich prítomnosť. Mňa priam ohúrili. Martinov štýl ma naozaj oslovil a je radosť listovať si jeho vyobrazeniami ženy v rôznych situáciách.

Azda jediné negatívum, ale len pre slovenské ženy, je fakt, že diár je v češtine (čo by neprekážalo) a označuje sviatky platné v Českej republike (ako aj meninových oslávencov). Pre mňa osobne je to oproti kladom úplne zanedbateľné negatívum. Čo je však v diári prioritné pre vás, milé dámy, už musíte posúdiť samy.

Diář Báry Nesvadbové hodnotím ako celok ako umelecké dielo. Popravde, neviem si ani predstaviť, ako dlho autorke trvalo zozbierať všetky informácie nachádzajúce sa v ňom. Koncept, obsah, vizuálna stránka i praktickosť – všetko je perfektné. Odradiť môže azda len vyskytujúca sa ružová farba (ktorá ale neprevláda), ktorú nie všetky dámy obľubujú.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: