Dievča z Brooklynu – Guillaume Musso

Dievča z Brooklynu

Dievča z Brooklynu – Guillaume Musso, Motto 2017

Francúzsky spisovateľ Musso sa do povedomia slovenských čitateľov dostal hlavne napínavým trilerom Central Park, ktorým nadchol mnohých milovníkov napätia. Ak patríte práve medzi týchto čitateľov, určite by ste nemali vynechať ani jeho knižnú novinku Dievča z Brooklynu.

Raphaël, úspešný spisovateľ, konečne prežíva v súkromnom živote radostné chvíle. Veď našiel Annu, ženu, ktorú nadovšetko miluje. Síce sa poznajú iba pol roka, ale to by nemalo brániť ich vzťahu. Čoskoro sa budú brať, takže ich už nemôže nič zaskočiť. Alebo žeby predsa niečo? Raphaëla trochu trápia hriechy z minulosti, a tak sa v myšlienkach vracia k bývalému nepodarenému vzťahu. Má obavy, že ak o novej partnerke Anne nebude vedieť úplne všetko, tak jeho duša nenájde pokoj. Z tohto dôvodu tlačí na Annu, aby mu prezradila čo najviac z jej minulého života, pretože sa mu nepozdáva jej zdržanlivosť a minulosť zahalená rúškom tajomstva. Bol by veľmi nerád, ak by po čase odhalil niečo, čo by malo ohroziť ich súčasný vzťah. Jeho nátlaky dovedú Annu až k prezradeniu desivého tajomstva, s ktorým sa Raphaël v prvom momente nedokáže zmieriť. Anna mu ukáže záhadnú fotografiu a pri pohľade na ňu sa mu začína rúcať celý život. Nič si nenechá vysvetliť, uteká z vily, v ktorej mali stráviť spoločný romantický víkend a sadá do auta s myšlienkou, že tú ženu už nemôže vidieť. Veď kto by bol schopný vykonať niečo také ohavné, ako videl na tej fotke? No čo ak to bolo úplne inak, ako si to v prvom momente vysvetlil? Vráti sa do vily za Annou, lenže po nej neostali ani stopy. Nedokáže sa jej dovolať, nie je u seba v byte. Akoby sa po Anne zľahla zem. Kto vlastne bola tá žena, ktorú tak strašne miloval a čo sa stalo v minulosti s jej životom? Toto je len pár otázok, ktoré vyplávali na povrch a Raphaëla to trápi čím ďalej, tým viac. Rozhodne sa so svojím dobrým priateľom Marcom po Anne pátrať. To ale ešte nevedia, že padli do niečoho oveľa väčšieho, čo presahuje dokonca hranice Európy a stopy ich zavedú do Ameriky na veľmi zaujímavé, vyššie postavené miesta.

Guillame Musso je jeden z tých spisovateľov, ktorý sa rád hrá so svojimi čitateľmi, preto sa pri čítaní tohto napínavého románu nebudete ani na chvíľku nudiť. Pri spoločnom pátraní sa dostanete na krásny francúzsky vidiek, navštívite ulice Paríža, ale vyšetrovanie vás zavedie aj do ďalekej Ameriky. Dej nie je ani zďaleka predvídateľný, preto s chuťou čítate jednu kapitolu za druhou a ani si neuvedomíte, ako čas okolo vás ubieha. Hlavná postava – spisovateľ Raphaël – vám bude hneď od prvých kapitol sympatický, keďže ide o človeka, ktorý je naplnený určitou životnou neistotou a to ho spočiatku núti klasifikovať mnohé nasledujúce konania, no postupom času si sám uvedomuje, že do mnohých vecí sa bude musieť vrhnúť strmhlav.

Samotný dej ma veľmi prekvapil. Pravdu povediac, nemal som nejaké prehnané očakávania, no ako som sa dostával do deja, knižku som nedokázal pustiť z rúk a bol som zvedavý, ako bude príbeh ďalej napredovať. Autor si dal na vyskladaní dejovej línie záležať a fascinovalo ma, ako sa prípad vyvíjal. Aj by som vám rád prezradil viacej, no tak by som vás ukrátil o to nadšenie a hlavne prekvapivé rozuzlenie celého prípadu. Môžem vám však zaručiť, že knižku budete s veľkou chuťou čítať. Jediné, čo by som však príbehu vytkol, boli sčasti nedokončené určité dejové línie, a preto by som uvítal radšej viac strán, aby som sa ako čitateľ dozvedel, ako niektorí účastníci prípadu nakoniec skončili alebo či to na ich ďalšie pôsobenie malo nejaký vplyv.


Autor: Tomáš Obert
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: