Do vody – Paula Hawkins

Do vody – Paula Hawkins

Do vody – Paula Hawkins, Slovart 2017

Paula Hawkins, autorka bestselleru, ktorý sa stal globálnym fenoménom, opäť zabodovala s trilerom Do vody, ktorý sa podobne ako Dievča vo vlaku umiestnil na prvých miestach v rebríčkoch predajnosti. Už pri svojom prvom pokuse dokázala, že dokáže osloviť literárne publikum na celosvetovej úrovni. Bolo predaných viac ako 18 miliónov kópií diela Dievča vo vlaku a tento trhák sa takisto držal neuveriteľných 79 týždňov na popredných priečkach New York Times bestsellerov.

Úprimne, hoci som čítala Dievča vo vlaku pred niekoľkými rokmi, tak si stále pamätám ten pocit po dočítaní. Mala som dojem, že sa konečne našla v danom žánri i autorka, ktorej štýl rozprávania je tak špecificky originálny, že len málokto ho dokáže napodobniť. Panuje tu neustála gradácia deja a takisto si uchováva všetky tajomstvá až do samého vyvrcholenia.

Informácia, že autorka vydáva ďalšiu knihu, iste potešila nejedného fanúšika. Ako tomu bolo i pri prvom príbehu, tak aj teraz sa čitatelia rozdelili na dve skupiny – tí, ktorým jej štýl jednoducho sadol, a potom sú tu tí, ktorým nesadol vôbec. Samozrejme, inak tomu nebolo ani v prípade Do vody. Ešte predtým, ako som sa pustila do samotného čítania, som vedela, že reakcie neboli také pozitívne ako pri jej prvom diele. No pravdou bolo, že aj medzi tými nie práve pozitívnymi slovami boli i takí jedinci, ktorí knihu milovali. Povedala som si, že sa teda do nej pustím bez ohľadu na to, ako to dopadne. Výsledok? Bolo to úžasné! Možno to bolo tým, že moje očakávania boli po prečítaní viacerých recenzií na veľmi nízkej úrovni, alebo to bolo jednoducho tým, že ten príbeh bol originálny a plný tajomstiev.

Som obrovský fanúšik miest, ku ktorým sa viažu určité legendy alebo vo všeobecnosti miest, o ktorých kolujú kadejaké historky. Tento príbeh sa odohráva v mestečku Beckford – miesto bohatej, i keď temnej histórie. História siaha až k počiatkom čarodejníctva, no týka sa najmä Hlbočiny utopencov (Drowning pool). Ide o rieku, v ktorej sa utopilo pätnásťročné dievča a o šesť mesiacov neskôr aj slobodná matka dospievajúcej dcéry – práve jej príbeh tvorí hlavnú dejovú líniu. Okrem týchto dvoch úmrtí sa ich tu odohralo oveľa viac. Hovorí sa, že toto miesto oberá o ten najcennejší dar – život – neposlušné ženy. Ženy, ktoré sa nejakým spôsobom previnili a mali by byť odstránené z povrchu zemského.

V príbehu sa nachádza množstvo postáv, čo na začiatku môže spôsobiť menší problém v prehľade. Hoci túto skutočnosť mnoho ľudí kritizovalo, ja si myslím, že to bolo skvelé. Máme možnosť nazrieť do hláv viacerých osôb, vidieť ich uhol pohľadu a motívy z ich perspektívy. Uznávam, sama som sa spočiatku občas strácala v tom, kto je kto, no stačí sa ponoriť hlbšie do deja a tento problém razom zmizne. I napriek tomu všetkému odporúčam, aby ste knihu prečítali v kratšom čase – najlepšie v rozmedzí dvoch-troch dní alebo na jedno posedenie.

Dielo je kompozične členené do niekoľkých častí, pričom každá obsahuje množstvo kapitol dlhšieho i kratšieho rozsahu z pohľadu rôznych postáv. Veľmi oceňujem fakt, že okrem týchto bežných kapitol máme možnosť nazrieť aj do projektu, na ktorom mŕtva matka pracovala. Ide o projekt týkajúci sa Hlbočiny utopencov. Získavala informácie o ženách, ktoré na tomto mieste zomreli, a neraz sa jej to stalo takmer osudným, keďže niektorí miestni o týchto skutočnostiach neradi diskutovali. Dozvedáme sa tu o smrti Libby Seetonovej, ktorá bola spojená s čarodejníctvom, Lauren Townsendovej, ktorej príbeh vypovedá o jej vlastnom nešťastí a samovražde, Anne Wardovej, ktorá zabila svojho manžela, a takisto Katie Whittakerovej, už spomínanej pätnásťročnej dievčine. Týmto sa dostávame do akéhosi pozadia celého miesta, v ktorom sa dej odohráva, a spomínané historky dielu dodávajú na autentickosti.

Pokiaľ ste niekto, kto má rád záhadné miesta a záhady vo všeobecnosti, tak knihu jednoznačne odporúčam. Počas čítania si podvedome budete vytvárať rôzne teórie, ktoré miliónkrát prehodnotíte po prečítaní ďalšej kapitoly, keďže sa v každej ukrýva časť tajomstva, ktoré je dávkované postupne až do samého záveru.


Autor: Kristína Kozová
Zdroj obrázkov: Vinlit
  • Vydavateľstvo Slovart
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: