Dospievanie s knihou

Dospievanie s knihou

Do knižnice som šla prvýkrát, keď som mala asi štyri roky. Nevedela som čítať, no zatiaľ, čo si ocko hľadal knižné lásky, ja som v kresle s tetou knihovníčkou prevracala obrázkovú knižku plnú farebných dinosaurov. Ako dievča som mala svoje dinosaurie aj sopkové obdobie, keď ma tieto dva svety fascinovali. Postupne sa pridalo čaro nočnej oblohy a planéty a moje prvé knihy boli venované práve týmto krásam. Nevedela som čítať, no obrázky zúriacej sopky či rozžiarenej nočnej oblohy mi vytvárali kvalitný čitateľský základ. Keď som už vedela čítať, mojou knižnou láskou sa stala Alica v krajine zázrakov, ako som spomínala aj v nedávnom článku. Ilustrácie, text, dokonalá symbióza. Táto kniha sa so mnou nerozlúčila a vždy má u mňa na poličke hrdé miesto. V mladších školských časoch som mala obdobie detektívok a Traja Pátrači boli mojou jasnou voľbou. Pridal sa k nim aj Jack London a Adrian Mol. Dospievanie si so sebou okrem výkyvu hormónov prináša aj divný, k tomuto veku patriaci knižný vkus a ja som sa nemohla nabažiť knihy s názvom Čo je to láska.  S odstupom času viem, že som sa odpoveď nikdy nedozvedela.

Táto kniha bola asi môj jediný sladký dievčenský román, inak tieto knihy nemám rada. Na gymnáziu som prešla na Válka, Smreka, beatnikov, Bukowského. Nedám dopustiť na Lewisa a jeho, moju Narniu, ktorú hľadám v šatníkoch, ale najmä vo svojej duši. Prečítala som rôzne filozofické či psychologické knihy, neobišiel ma ani Coelho či Sofiin svet. Teraz mám obdobie detských kníh, najmä knižné pokračovanie s prvým dielom Nočné mory. A aby som nezabudla spomenúť aj na trilógiu Mystérium, podľa mňa jeden úžasný švédsky skvost.

Keďže študujem literatúru, aktívne píšem básne a eseje, môj knižný vkus je citlivý. Rada si prečítam klasiku v podobe Maríny či Hviezdoslava, no neodmietnem ani môjho obľúbeného Murakamiho, ktorý dopĺňa moju poličku plnú kníh o literatúre. Jednou z mojich obľúbených, viackrát prečítaných kníh je aj kniha Pocit konca od Barna, ktorá až príliš hrozivo odzrkadľovala svet, v ktorom žijem. Rada vám, milí čitatelia, napíšem ešte pár mojich obľúbených kníh. Väčšinu z nich som čítala opakovane a nechala sa unášať ich krásou: Pstruholov v Amerike, Melónový cukor od Brautigana, Zásady muštárne od Irvinga, Tri gaštanové kone od Figuli, Lolita od Nabokova, Múr od Sartreho, Milovanie v husej koži od Válka, Básne napísané pred skokom z ôsmeho poschodia od hádajte koho – Bukowského!

Máte aj vy knihy, s ktorými ste vyrastali, z ktorých ste vyrástli a do ktorých potrebujete dorásť? Ja chcem dorásť do knihy Láska od Préverta. Je aj mnoho iných, ktoré neviem obsiahnuť, napríklad kniha Štyri lásky od Lewisa. Pekná symbolika – dorásť do veľkosti lásky. Nie je zlé uvedomiť si, že niektoré knihy sú pre nás v danej chvíli viac, ako vieme pochopiť. Naopak, práve to je aj znakom zrelosti a uvedomovania si, že náš čitateľský vkus sa obrusuje. Počas písania tohto článku mi v hlave beží celý môj knižný zoznam kníh, ktoré som prečítala, čítam a chcem prečítať. A aké knihy ovplyvňovali váš život?


Autor: Jana Nevoľníková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: