Dovoľ mi všetko – Mirka Novysedláková

Dovoľ mi všetko – Mirka Novysedláková, Elist 2017

Útla knižka, ktorá v sebe skrýva dva životy. Ten hlavný je zo súčasnosti a druhý, dotvárajúci atmosféru, patrí hlavnej hrdinke Alexe, ktorá píše knihy a práve tento príbeh v príbehu je jej dielo. Páčili sa mi oba, hoci ten zo súčasnosti som hltala viac. Toto bola moja prvá knižka od autorky a musím priznať, že nie posledná. Už pri prvých stranách mi veľmi pripomínala moju obľúbenú autorku Sophie Kinsellu, ktorá píše vtipne aj o vážnejších veciach.

Mirka sa v príbehu venovala mladej dievčine Alexe, ktorá predstiera, že veľmi netúži po láske, napriek tomu, že jej kamarátky majú už viaceré skúsenosti ohľadom vzťahov za sebou. No v kútiku duše prahne po objatiach a bozkoch. Už len jej samotné dielo je toho dôkazom, pretože dýcha romantikou a jej hrdinka sa podobá práve Alexe. Veľmi sa mi páčilo, že Mirka hlavnú postavu nedala dokopy s príťažlivým Andreasom, čím udržiava čitateľa v napätí. Nápadníkov má rozhodne viac. Autorka do príbehu vsunula krimi prvky, čo ma veľmi zaujalo, pretože také knihy mám rada, a ak sa mám priznať, vôbec by mi neprekážalo, keby sa zloduch objavil skôr a s ním aj to nekalé napätie. Na svoje som si musela počkať, ale oplatilo sa a Mirke tento štýl písania svedčí. Uvítala by som, ak by sa kniha niesla od začiatku v kriminálnom závane, ale to by zas mohlo odradiť potenciálne čitateľky, ktoré sa zločinu v knihách oblúkom vyhýbajú.

Nad celým príbehom sa vznáša duch Jane Austenovej a práve jej pamiatke je toto dielo venované. Z písmen je cítiť, že samotná autorka a rovnako jej hrdinka majú túto osobnosť naozaj veľmi rady. Každá kapitola je ozdobená nejakým citátom z kníh klasičky. Do akej miery by to niekomu mohlo prekážať, nedokážem posúdiť, ale skôr to beriem ako zaujímavý prvok, ktorým ozvláštnila svoju druhú knihu. A ak má niekto rovnako rád Austenovú, určite si vychutná Mirkin nápad. Rovnako aj v deji sa na moment prenesieme k tejto literárnej osobnosti a k obdobiu, v ktorom žila.

Hoci je toto len druhý titul autorky, podľa môjho názoru nie je poznať, že je začiatočníčka. Hneď v úvode mi napadlo, že Mirka svoje remeslo veľmi dobre ovláda. Štýl ma vycibrený, a aj keď používa jednoduché vety, podáva ich naozaj lákavým spôsobom, a to tak, že som jej slová hltala. Dialógy medzi hrdinami vynikali atraktivitou a hlavne medzi hlavnými postavami to iskrilo, a hoci neholdujem historickým príbehom, v Mirkinom podaní sa mi páčil tento nádych.

Dovoľ mi všetko odporúčam každému, kto má rád vzťahové romány, no presladené love story nevyhľadáva a rovnako mu neprekáža kriminálna zápletka, ktorá ale nie je natoľko výrazná, že by sa odporcovia tohto žánru museli knihe vyhnúť.

Už teraz môžem povedať, že sa neviem dočkať Mirkinej ďalšej knihy. Určite by ma pokračovanie príbehu o Alexe potešilo!


Autor: Lucia Braunová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: