Dušan Debnár: „Po napísaní knihy svoj minulý život skutočne vnímam inak.“

Dušan Debnár

Po prečítaní knižky 27, v ktorej Dušan Debnár vyrozprával svoj životný príbeh, môžete nadobudnúť pocit, že autora poznáte už dlhý čas. Môže sa vám priam žiadať prehodiť s pánom Debnárom slovko-dve. My sme mali to šťastie, že súhlasil s krátkym rozhovorom pre online magazín Vinlit. Otázky v rozhovore sme zamerali na literárnu problematiku. Pán Debnár veľmi ochotne na naše otázky odpovedal a sám sa ponúkol, že v prípade záujmu vysvetlí aj ďalšie okolnosti späté so vznikom jeho knižky. Ak sa túžite dozvedieť niečo viac o Dušanovi Debnárovi a knižke 27, tak neváhajte a prečítajte si náš rozhovor.

Pomáhal vám niekto pri zostavovaní knihy alebo bolo písanie čisto vo vašej réžii?
Knihu som napísal úplne sám. Nik mi určite nepomáhal.

Vnímate momenty z vášho života inak po napísaní knihy ako predtým?
Po napísaní knihy svoj minulý život skutočne vnímam inak, pretože ja sám som pri písaní prešiel určitým vývojom. Dá sa povedať, že snáď k lepšiemu.

Vaša kniha je autobiografickým rozprávaním. Skúšali ste niekedy písať aj „umelú“ literatúru, či už prózu, poéziu alebo drámu?
V minulosti som sa nepokúšal o žiadne väčšie písanie. Môžem spomenúť len toľko, že na základnej škole som vynikal v písaní slohových prác, ale to bolo asi tak všetko.

Máte v pláne pokračovať v písaní, či už ohľadom vášho života alebo aj inej tematickej látky?
„Koketoval“ som s myšlienkou, že by som ešte písal, napríklad i román ako taký, ale potom som si tak lepšie uvedomil, či to nie je moja vlastná sebapýcha, až nezdravé sebavedomie, a tak som také uvažovanie opustil.

V knihe spomínate, že ste boli počas svojho života v kontakte s náboženskou literatúrou. Máte nejakého obľúbeného spisovateľa alebo dielo aj zo svetskej literatúry?
Áno, mal som dvoch mimoriadne obľúbených autorov. Bol to náš slovenský Anton Hlinka, zvlášť jeho Ozveny slova. A taliansky Carlo Carretto. No neodpustím si poznámku k otcovi Hlinkovi. Osobne som niesol ťažko to, že tento výnimočný kňaz bol doma na Slovensku zatláčaný do úzadia a v podstate zomrel v zabudnutí.


Autor: Dominik Vančo
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: