Dvanásť nocí zázrakov – Andrew Zurcher

Dvanásť nocí zázrakov – Andrew Zurcher

Dvanásť nocí zázrakov – Andrew Zurcher, CooBoo 2018

Kniha Dvanásť nocí zázrakov je prvým románom britského spisovateľa Andrewa Zurchera, ktorý je vedúcim Katedry anglického jazyka a literatúry na fakulte Queen´s College v Cambridge. Vo svojom debute skĺbil fantastiku s rozprávkou a históriu so súčasnosťou. Zmiešaním prvkov vznikol poučný príbeh pre mládež postavený na čitateľovej fantázii.

Dej knihy začína tajuplne. Je deň pred Štedrým dňom a deti Kej (Katarína) a El (Lujza) spolu s matkou Klárou Hodnou hľadajú otca, ktorý sa po práci nevrátil domov. Spoločne navštívia univerzitu, kde Eduard Vjac pracuje, ale keďže je už neskorá hodina, natrafia tam iba na zopár ľudí. Jedným je podivný, ale milý nočný strážnik Rex, ktorého osoba však pôsobí záhadne, akoby ani nepatril medzi ľudí. Jeho kroky totižto nepočuť a rovnako ani nevidieť jeho odtlačky stôp v tráve. V tejto časti začínajú prvé náznaky fikcie, ktoré takmer pre nikoho nie sú nezvyčajné. Strážnik skalopevne tvrdí, že nikdy nepočul o ich otcovi a manželovi, a to tam pracuje niekoľko rokov. Vyzerá to tak, akoby sa po hľadanom zrazu zľahla zem. V snahe nájsť otca trvajú na prehľadaní jeho niekdajšej pracovne, ktorá však rovnako nikdy nepatrila jemu. Bola vlastnená inou osobou – Dr. Andreou Menejovou, ktorá ich otca taktiež nepozná. Skoro nič po ňom nezostalo. Iba zub, ktorý Kej opatrovala a neustále nosila pri sebe. Po neúspešnom hľadaní otca sa deti v ten deň uložia do svojich postelí a matka sa uberie do ústrania. Kej vo svojej posteli objaví kartičku, na ktorej je ligotavým písmom napísané Odstránenie a mená prízrakov, ktoré im cez okno za tmy prídu ukradnúť otcov zub…

Prízraky Blud a Flip boli totiž poslané zhabať všetko po otcovi detí, a to vrátane zuba. Veci nakoniec dopadnú inak, ako prízraky očakávali. Sú nútené zobrať deti so sebou. Ich príchodom začína dobrodružstvo, o akom deti iba snívali. Obe dievčatá sa stretnutím neznámych, no láskavých prízrakov ocitnú vo vzrušujúcej vzdelávacej výprave za záchranou otca.

Kompozícia knihy sa skladá z troch hlavných častí: z Osnovy, Útoku a Pradena a dvadsiatich kapitol, ktoré na seba postupne nadväzujú. Záver doplňuje krátky epilóg – stručný rozhovor matky s Kej pri klavíri. Základom textu je jeho rozdelenie na biely a čierny papier. Na bielom podklade sa odvíja linka príbehu z pohľadu Kej a na tmavom dejová linka prízraku Preluda, ktorý je hlavným knižným nepriateľom, väzniacim ich otca. Prízrak Preluda sa vyznačuje nezvyčajnou krutosťou a prešibanosťou, čo je vidieť na čiernych stránkach, ktoré sa prezentujú ako bezcitné a chladné. Autor však miestami využil rečnícke otázky, čo im dodáva väčšiu umeleckosť. Stránky rozdielneho textu tvoria protipól dobra a zla typické pre rozprávku.

Prvé, čo mi udrelo do očí, bola obálka knihy, ktorá podľa môjho názoru patrí medzi najkrajšie z fantasy kníh za uplynulý rok. Žiaľ, čo sa týka samotnej knihy, jej téma mi celkom nesadla. Kniha v sebe neukrýva typický všedný príbeh, kde je konanie postáv očividné. Vnútro knihy je postavené na čitateľovej fantázii a obrazotvornosti. Tým každému vznikne iný príbeh, ktorý si takpovediac svojvoľne vytvorí. Autor vo svojej slovnej zásobe využíva širokú škálu netypických slov a skrytých symbolov (obrazotvorca, fabulátor, tkanie, autor, Bitýnia…), takže by ako rozprávková kniha pre deti veľmi neobstála. I keď deti zbožňujú fantáziu a fantázii sa predsa medze nekladú. Navyše ma zaujalo, že spisovateľ vytvára prevažne rozsiahle súvetia a iba sem-tam sa objavujú krátke, výstižné vety dodávajúce dielu napätie. Osviežujúce sa mi zdali príbehy z gréckych bájí – o Tantalosovi a Pelopsovi či o Ariadne a Minotaurovi, ktoré v sebe ukrývajú ďalšiu poučnosť.

Dvanásť nocí zázrakov je tajomná a nezvyčajná, zato poučná kniha o dobre a zle, kde dobro musí zvíťaziť. Rovnako to platí i o víťazstve priateľstva nad zradou.


Autor: Nikoleta Pavlíková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: