Erasmus: Láska na dobu určitú – Lenka Timeová

Erasmus: Láska na dobu určitú – Lenka Timeová, Motýľ 2016

Erasmus: Láska na dobu určitú – Lenka Timeová, Motýľ 2016

Cestovanie. Spoznávanie. Užívanie si. Presne tieto slová najviac charakterizujú dej knihy Erasmus: Láska na dobu určitú. Slovenská autorka Lenka Timeová na základe svojich vlastných skúseností presvedčí každého čitateľa, že štúdium v zahraničí poskytuje strhujúce, bláznivé a neopísateľné zážitky, ktoré sa dostanú zúčastnenému pod kožu. Lebo „nie je to iba jeden rok v živote človeka, ale celý život v jednom roku“.

Adriana, hlavná protagonistka príbehu, zažíva nezabudnuteľné chvíle počas štúdia na Karlovej univerzite v Prahe vďaka výmennému programu Erasmus. Od začiatku zapadá do priateľského kolektívu vytvoreného z mladých študentov z celej Európy. Hneď pochopí, že Erasmus nie je o každodennom štúdiu a nerušenom nočnom spánku, ale práve naopak, že práve v noci sa začína žiť a zabávať. Spoznávanie mesta, alkoholové večierky, drogy, párty… To je svet, ktorý ju v stovežatej Prahe opantal a ona si ho naplno užívala.

Okrem nadobúdaní nových priateľstiev spoznáva aj svoju prvú veľkú lásku – očarujúceho Francúza Juliena. Trávia spolu každý deň, neskôr spolu bývajú, chodia spolu na výlety po kúzelnej Prahe, a predsa ich románik nie je taký úžasný, ako sa na prvý pohľad zdá. Jej francúzska láska jej nemôže poskytnúť to, čo ona chce – slová, ktorými by jej dokázal, že je preňho výnimočná, ani vyznania, ani lásku. Od začiatku vie, že je to len puto na dobu určitú… do skončenia študijného programu. Adriana však stále verí, že ich zahraničný vzťah by predsa len mohol mať šťastný koniec. Prežije ich láska alebo zostane krásnou spomienkou?

Priznám sa, neverila som, že ma kniha, a navyše s romantickým príbehom, od slovenskej autorky môže zaujať. Anotácia však ponúkla spracovanie netradičnej témy – zážitky slovenskej študentky na Erasme okorenené (ne)končiacim ľúbostným príbehom.

Pozitívne na mňa vplýval nielen samotný dej, ale hlavne jazyk, ktorý nie je ani príliš presladený, ani príliš vyumelkovaný. Je presne taký, aby sa text dobre čítal, poskytol zaujímavé informácie o Erasme, navštívených európskych krajinách a náture jednotlivých zahraničných študentov.

Prvotina autorky Lenky Timeovej určite zaujme čitateľov milujúcich cestovanie a dobrodružstvá. Tých na stránkach knihy zažijete skutočne dostatok a po prečítaní budete mať chuť navštíviť (nielen) fascinujúcu nočnú Prahu.

Celkovo knihe nemám čo vytknúť. Je o mladých pre mladých, ponúka témy pre nich zaujímavé (cestovanie, zábavu a lásku), je napísaná sviežim jazykom, číta sa ľahko a odhliadnuc od pár preklepov je jej čítanie skutočným zážitkom.

Tak sa odviažte a vykročte aj vy na dobrodružstvo do Prahy na Erasmus. A zažite Lásku
na dobu (ne)určitú. Neoľutujete, verte mi!


Autor: Daniela Lysá
Zdroj obrázkov: autor

Vydavateľstvo Motýľ: www.vydavatelstvomotyl.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: