Erotika v literatúre: Novodobý fenomén?

Erotika v literatúre: Novodobý fenomén? Vinlit

V dnešnej dobe, keď je smiešne hovoriť o cenzúre, sa na pultoch kníhkupectiev či na stránkach knižných e-shopov čoraz častejšie objavujú knihy s erotickými prvkami a motívmi, ba dokonca s rovnako ladenými názvami titulov. Ich popularita rastie každou jednou publikovanou knihou, a to bez ohľadu na to, či sú titulom svetoznámeho alebo menej „oťukaného“ autora. Čím si však takto zamerané necenzurované knihy získavajú srdcia väčšiny čitateľov?

Názorov na erotiku v knihách je niekoľko, no v súčasnosti sa nepovažuje za natoľko zahanbujúcu tému ako v minulosti, keď sa jej prvky považovali za výrazne pohoršujúce až vulgárne. A taktiež trestné. Avšak aj vtedy mala takto zameraná literatúra svojich verných čitateľov aj spisovateľov. Ako príklad tzv. staršej „neslušnej beletrie“ možno uviesť francúzsku spisovateľku Pauline Réage, ktorá svojím svetoznámym silno erotickým románom Príbeh O spôsobila v spoločnosti šok. Morálnu spoločnosť svojimi dielami rovnako pobúrili aj autori ako John Cleland, Bernard Noël, Sylva Lauerová a podobne.

V 21. storočí takéto knihy symbolizujú nadmernú otvorenosť, zmyselnosť, neviazané dobrodružstvo a tiež inšpiráciu pre čitateľov. A, áno, v niektorých prípadoch aj romantiku. Všetky však spája pomenovanie červená knižnica, ktorej obsah je určený pre nenáročných čitateľov a ktorý sľubuje oddychové čítanie. Niekto by takúto literatúru mohol označiť za brakovú, nehodnotnú.

Katalyzátorom slobodného trendového písania o erotike v súčasnosti je E. L. James, ktorá má na konte trilógiu Fifty Shades of Grey (50 odtieňov sivej), čím zožala obrovský úspech po celom svete. Dokonca až taký, že sa knižní nadšenci dočkali aj filmového spracovania. V podobnom znení sú tiež knihy ako Dievča z kalendára od Audrey Carlan, séria Crossfire od Sylvii Day, Hriešny zoznam od Joanny Bolouri, trilógia Hotel v Paríži od Emmy Mars či knihy od Jasindy Wilder.

Zo všetkých súčasných príbehov s prímesou erotiky mňa osobne najviac zaujala voľná štvordielna séria od Elle Kennedy s názvami: Návrh, Omyl, Skóre a Plán, ktoré sa v USA stali knižnými bestsellermi. Knihy rozprávajú príbehy o štyroch kamarátoch-hokejistoch študujúcich na univerzite a opisuje ich „problémy“ týkajúce sa žien. Na sérii ma najviac bavil autorkin neoceniteľný humor a sympatické postavy. Taktiež je veľkým prínosom to, že sa autorka prioritne nesústreďuje na často dopodrobna opisované sexuálne scény, ako je vidieť u iných autorov, ale dáva šancu aj samotnému príbehu, ktorý má jednoduchý dej, zápletku a záver. Pre porovnanie by som uviedla spisovateľku, ktorej knihy s podobnou tematikou sú spracované diametrálne odlišne. Reč je o Christine Laurenovej (pseudonym pre dve autorky), ktorá preferuje otvorenejší prístup písania a jej diela ako Božský bastard či Božský hráč sú plné do detailov opisovaných sexuálnych scén, kde sa vytráca pointa príbehu a ponúka sa skôr priestor pre fantázie…

Okrem súčasnej beletrie pre dospelých je tiež populárny historicko-romantický žáner pre ženy, ktorý má svoje stále spisovateľky ako Mary Balogh, Johanna Lindsey, Rexanne Becnel, Tracy Anne Warren, Gaelen Foley či Sabrine Jeffries. V niektorých ich dielach je sexuality viac, v iných pomenej. Spomedzi všetkých spomenutých ma najviac okúzlila svojou tvorbou Johanna Lindsey a jej séria o rodine nespútaných Maloryovcov, kde spisovateľka skĺbila romantický príbeh so sexuálnym iskrením medzi hlavnými postavami. Autorka taktiež dbá o dobré gradovanie deja a o čo najlepšie vykreslenie prostredia a života v minulosti.

Knihy so sexuálnou tematikou pomáhajú ženám utiecť od každodenných povinností a prenesú ich do sveta plného erotických snov. Z tohto dôvodu mnoho čitateliek vyhľadáva tento žáner a aj vďaka tomu viaceré tituly získali označenie bestseller. Preto je tu predpoklad, že by sa vydávanie podobných kníh nemalo v budúcnosti výrazne obmedziť, práve naopak. Veď nebol by život príliš prázdny bez štipky vzrušenia?


Autor: Nikoleta Pavlíková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: