Expedícia (Môj ľúbostný príbeh) – Bea Uusma

Expedícia (Môj ľúbostný príbeh) – Bea Uusma

Expedícia (Môj ľúbostný príbeh) – Bea Uusma, Absynt 2018

Dobrodružstvo, tajomstvá, napätie, záhady, odhaľovanie súvislostí… umelecká literatúra s týmito prvkami je veľmi obľúbená a má aj pomerne bohaté zastúpenie. Niektoré z príbehov sú skutočné (čo je skôr výnimka než pravidlo), iné inšpirované skutočnými udalosťami, no najčastejšie sa stretávame s fiktívnymi, ktoré však zvedavého čitateľa tak či onak nadchnú a vyvolajú v ňom presne tie pocity, po ktorých prahne. Ak sa chcete ponoriť do skutočného dobrodružstva a odhaľovať minulosť a tajomstvá, ktoré pochovala, spolu s autorkou knihy, siahnite po Expedícii, ktorú napísala švédska spisovateľka, ilustrátorka a lekárka Bea Uusma.

O Andréeho expedícii ste pravdepodobne v živote nepočuli, no aj tak sa o nej po otvorení tejto knihy budete chcieť dozvedieť všetko. Traja Švédi bez akýchkoľvek polárnych skúseností sa koncom 19. storočia rozhodli, že balónom doletia až na severný pól. Hoci si zbalili aj mnohé potrebné veci na takúto výpravu, nabalili si aj množstvo zbytočností v podobe slušného oblečenia, čo len umocňuje ich vieru v úspešnú výpravu, po ktorej ich určite budú vítať novinári a davy nadšených ľudí.

Lenže výprava až taká úspešná nebola. Už krátko po štarte nastali s vodíkovým balónom problémy a čoskoro boli nútení núdzovo pristáť na súvislom arktickom ľade. Tu sa začína ich putovanie v snahe nájsť pevninu skôr, než nastane polárna noc a ich životy budú uvrhnuté do temnoty, ktorá so sebou prináša nebezpečenstvo.

Expedícia (Môj ľúbostný príbeh) – Bea Uusma

O Andréeho expedícii viac nikto nič nepočul. Ani jeden z jej členov sa nevrátil. Až o tridsať rokov neskôr sa na Bielom ostrove našli ich pozostatky a odvety sa rôzni vedci, lekári a výskumníci snažia zistiť, čo sa trom mužom stalo, keďže ich výbava bola dostatočná na to, aby prežili. Otrávili sa? Zabila ich zver? Zamrzli? Či nebodaj spáchali samovraždu?

Niekoľkomesačné putovanie si naši traja výpravníci zaznamenávajú do svojich denníkov. Dlhé týždne tak máme prehľad o ich putovaní, o ich dennej rutine, strave, bolestiach a chorobách, o počasí, o ich pocitoch. Počas celých tých rokov bolo napísaných niekoľko kníh a publikovaných niekoľko hypotéz, čo sa trom mužom stalo a prečo vlastne zahynuli. Keď sa do jednej z týchto kníh ponorila Bea Uusma, Andréeho expedícia ju očarila natoľko, že sa sama rozhodla prísť na to, prečo zomreli, a podniknúť tak svoju vlastnú expedíciu o viac než sto rokov neskôr. Jej kniha Expedícia, ktorá mapuje jej výskum počas dlhých rokov, tak prináša rekonštrukciu udalostí od vzletu až po smrť účastníkov expedície.

Kniha je pútavá najmä tým, že je v nej odzrkadlená nielen samotná expedícia, ale aj autorka, ktorej na objasnení záležalo tak veľmi, že tomu venovala značnú časť života. Popri faktoch, ktoré podáva čitateľsky príťažlivo, sa nám prihovára a zveruje so svojimi pocitmi a myšlienkami. Nakazí vás svojím záujmom a túžbou poznať pravdu.

Postupne nám odhaľuje príbeh troch mužov, ktorí v niečo verili a chceli to dokázať. Okrem bohatej faktografickej prílohy v podobe historických záznamov, denníkov, listov a pod. nájdeme v knihe aj zaujímavé a často priam očarujúce fotografie z minulosti i zo súčasnosti. Polárna krajina sa nám rozpína pred očami vďaka flexi väzbe a na stránkach z papieru vyššej gramáže. Všetky tieto atribúty pri čítaní naozaj oceníte, keďže v tejto knihe nejde len o text, ale aj o jej grafické spracovanie dotvárajúce príbeh.

Že kniha dýcha históriou nedokazuje len datovanie expedície, ale aj priložené materiály. Autorka sa rozhodla zaradiť sem aj listy jedného z účastníkov svojej milej, ktorá ho čakala rok. Tieto listy sú ako stroj času, ktorý čitateľa prenesie o viac než sto rokov späť. Jazyk listov (nielen lexika, ale aj vetná skladba, spôsob vyjadrovania) presne odráža dobu ich vzniku. Prekladateľka Simona Jánošková odviedla naozaj skvelú prácu nielen čo sa korešpondencie týka, ale aj celého textu, v ktorom sa vyskytujú aj rôzne odbornejšie slová, avšak recipient nemá problém s ich pochopením.

Bea Uusma do knihy zaradila naozaj všetko a vy tak spolu s ňou môžete odhaľovať tajomstvo výpravy. Počas čítania budete tŕpnuť, obhrýzať si nechty od zvedavosti, rozmýšľať, čo sa stalo a prečo sa to stalo, hútať, ktorá z pravdepodobných príčin smrti je tá skutočná. Najviac sa mi páčil (a znel aj najpravdepodobnejšie) príbeh, ktorý o expedícii na základe svojich zistení dotvorila Bea Uusma a ktorý – rozliehajúc sa na dvojstránke 271 – 272 – ako jediný text v knihe nie je pravdivý. Jej videnie udalostí vo mne vyvolalo pocit uspokojenia, že áno, presne takto to mohlo byť a ja spolu s autorkou už môžem nechať členov Andréeho expedície odpočívať v pokoji.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
  • Vydavateľstvo: Absynt
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: