Farby ženy – Zuzana Šedá

Farby ženy – Zuzana Šedá, Enribook 2017

Zbierka poviedok môže byť selekcia najlepších autorových krátkych príbehov, spoveď, nepriame kritizovanie alebo taktiež súhrn rôznych osudov postáv, ktoré majú niečo spoločné. V tomto prípade je to byť ženou. Každú ženu na svete, samozrejme, okrem biologických faktorov, spája aj to, že každá z nás má nejaký údel. Nie rovnaký, diametrálne odlišný, ale neporovnateľne iný s tým mužským. Muž predsa nepozná život žienky domácej, nikdy sa naozaj nedozvie, aké je to porodiť dieťa alebo stať sa matkou. Žena má v spoločnosti dôležité postavenie. Lenže viete čo? O to tu v tvorbe Zuzany Šedej nejde. Autorka skôr rozpitváva to malé klbko pocitov, ktoré sa každým dňom zväčšuje a mení. Žena je predsa citlivá ľudská bytosť.

Sedemnásť. Presne takýto počet poviedok sa nachádza v na prvý pohľad tenkej knižočke s umeleckou obálkou. Opisujú neľahké situácie žien – malých, veľkých, nešťastných či nespokojných. Každá jedna túži po niečom inom, nevšímajúc si, že v rukách drží sen tej druhej. V riadkoch tejto zbierky spoznáte realitu života, mileniek, manželiek, matiek, dievčat. Opustených, zaslepených, zoslabených. Jedna trpí, lebo úpenlivo túži po dieťati, ďalšia necíti lásku takú, akú si zaslúži. Príbehy zo života. Údely ženy, ktoré majú možno stále o niečo iný odtieň.

Farby ženy je zbierka, ktorá pre mňa osobne bola príjemným čítaním. Prirodzené plynutie deja bolo výsledkom toho, že autorka vsadila na realitu a situácie, ktoré sa na tomto svete dejú denno-denne. Niektoré príbehy vo mne zanechali stopu smútku, iné ma nakopli, aby som nikdy neskončila tak ako hlavná postava. Myslím si, že každé dievča či žena si z tejto knižky dokáže niečo odniesť, možnože v niektorých fragmentoch aj spoznať samu seba. Netvrdím, že príslušníčkam ženského rodu netrvá dlho, dokým spoznajú samy seba, ale ak by sa našiel muž, ktorý by nám chcel aspoň trošku porozumieť, možno by mal dať šancu týmto príbehom.


Autor: Ema Šašalová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: