Fenomén internetovej literatúry: fanfiction

Čo to je fanfiction?
Fanfiction, inými slovami povedané „fanúšikovská fikcia“, je pojem, ktorý popisuje poviedky vychádzajúce z už existujúcich diel (filmov, seriálov, kníh, komiksov a pod.), pričom tieto poviedky sú tvorené fanúšikmi oných existujúcich diel. Prvé fanfiction poviedky vznikali už v 60. rokoch minulého storočia a boli tvorené fanúšikmi seriálu Star Trek. Tieto poviedky sú charakteristické tým, že sú zadarmo a voľne dostupné na internete. Najpoužívanejšie stránky sú fanfiction.net a archiveofourown.org. Najčastejšie sú písané v angličtine a môže ich písať v zásade ktokoľvek. Neexistujú žiadne hranice pri ich písaní – ich autor si vezme už vytvorený produkt a pretvorí ho podľa seba – má na výber škálu žánrov, rôznu dĺžku (multichapter – poviedka na pokračovanie; one-shot – jednorazová poviedka), môže tvoriť v alternatívnom vesmíre (napr. postavy z historického seriálu prenesie do dnešnej doby), môže spárovať postavy akokoľvek sa mu zapáči… Jednoducho povedané, vo svete fanfiction majú všetko v rukách samotní fanúšikovia.

Fanfiction ako prostriedok spájania fanúšikov
Ak sa nachádzate v skupine pravoverných fanúšikov, je veľmi pravdepodobné, že sa s fanfiction skôr či neskôr stretnete. Odkedy sa totiž vo svete rozmohol internet a spájanie s ľuďmi z rôznych kútov sveta sa stalo oveľa jednoduchším, popularizoval sa i tento fenomén. Fanúšikovia sa namiesto pasívnych sledovateľov stali aktívnymi – už to nie je len o sledovaní daného seriálu a prípadnom komentovaní na fórach. Teraz, ak sa fanúšikom niečo nepáči, radi by niečo zmenili alebo len chcú ukázať svoju verziu, majú jednoduché riešenie – sadnú si za počítač a svoju víziu zhmotnia.

Neskôr, keď chcú svoju poviedku uverejniť, musia ju označiť ratingami (škála písmen, ktoré označujú, pre akú vekovú kategóriu je poviedka vhodná), prípadne uviesť aj tzv. trigger warning (spomenú, či sa v poviedke náhodou nenachádza niečo, čo by mohlo čitateľov nejakým spôsobom ohroziť, ako napr. zmienky o samovražde a pod.). Ďalej autori poviedku zaradia do konkrétnej skupiny (napr. seriál Priatelia, film Harry Potter a kameň mudrcov a pod.).

Existujú aj tzv. crossover poviedky, v ktorých dochádza k spojeniu niekoľkých takýchto skupín. Výsledkom toho môže byť napríklad stretnutie Harryho Pottera s Joeym z Priateľov. Autori následne uvedú žáner a páry, ktoré sa v poviedke nachádzajú. Práve párovanie postáv je výrazným javom vo fanfiction, ktorý najviac láka – ak fanúšikovia túžia, aby sa konkrétne postavy dali dokopy, no reálne k tomu nedôjde, napíšu o tom poviedku. V jednotlivých fanúšikovských táboroch sa potom fanúšikovia delia podľa toho, koho spolu shippujú (ship = pár, ktorému niekto fandí; „I ship it“ = chcem, aby boli spolu/páčia sa mi spolu). V tejto oblasti je nutné spomenúť aj tzv. ship names – každý pár má nejaké meno, napr. Finn a Rachel = Finchel. Fanúšikovia sú navzájom prepojení skrz spoločné záujmy a spolupracujú – autori píšu, čo ich baví a čo od nich ostatní chcú, aby písali. Ich čitatelia ich v tom podporujú a píšu im recenzie, ktoré majú pre autorov neoceniteľnú hodnotu.

Fanfiction ako hodnotná literatúra i nástroj na zlepšenie angličtiny
Mnohí považujú fanfiction za veľmi hodnotný druh literatúry. Je síce zadarmo a verejne dostupná, nevychádza knižne a môže ju písať ktokoľvek, to však nijako neuberá na kvalitách mnohých diel. Medzi fanúšikmi sa totiž nájde obrovské množstvo naozaj nadaných autorov, ktorí sa prostredníctvom fanfiction môžu slobodne realizovať. Nedostanú za to síce zaplatené, ich diela sú však ohodnotené tými, ktorí ich čítajú. Okrem toho je to výborná voľnočasová aktivita, ktorá je zábavná pre obe strany.

Veľké množstvo poviedok je dokonca mnohokrát kvalitnejších a lepších než ich originálne predlohy, a miestami je človeku ľúto, že za ne ich autori nedostávajú žiadne peniaze. Paradoxom je, že svetoznáma séria románov 50 odtieňov šedej bola pôvodne fanfiction poviedka o Twilighte. Ide o dosť smutný fakt, keďže z literárneho hľadiska ide o jedno z tých horších diel, pričom obsahovo to tiež nie je nič moc. A čo sa týka erotickej stránky spomínanej knižnej série, medzi fanfiction poviedkami sú najpopulárnejšie práve tie, ktoré obsahujú grafické znázornenia sexuálnych aktivít. Ako sme spomenuli vyššie, vo fanfiction žiadne hranice neexistujú.

Poviedok v slovenčine či v češtine by ste asi veľa nenašli. To, že sa fanfiction píše po anglicky, však býva zväčša bariérou len v začiatkoch. Postupom času sa jej čitatelia v jazyku výrazne zlepšujú, niekedy až natoľko, že sami začnú písať. Po niekoľkých rokoch vedia plynule čítať i písať bez väčších ťažkostí. Niektorým dokonca pravidelné čítanie a písanie fanfiction dopomohlo k výborných výsledkom z angličtiny v škole i napriek tomu, že zo školy takmer nič nepochytili.


Autor: Sofia Prétorová 
Zdroj obrázkov: pixabay
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: