Veľký Gatsby / Film VS Kniha

Film VS Kniha

Keď sa niekto rozhodne natočiť film podľa knižnej predlohy, majú väčšinou fanúšikovia onej knihy obavy, čo z toho nakoniec vzíde. Najčastejším prípadom býva, že si každý po zhliadnutí filmu povie „toto a toto tam chýbalo“ alebo „kniha bola lepšia“. Živým príkladom je napríklad populárna knižná séria Harry Potter. Málokedy sa stáva, aby niekto povedal, že film bol lepší ako kniha.

Veľký Gatsby nie je ani jedným z týchto prípadov. Dalo by sa povedať, že kniha a film sú na rovnakej úrovni a že tam, kde slová nestačili na opísanie príbehu, dopomohla tomu atmosféra filmového spracovania.

Príbeh Veľkého Gatsbyho je notoricky známy. Autor v ňom predstavuje Jaya Gatsbyho, vysmiateho milionára s oslňujúcou osobnosťou, spočiatku zahaleného rúškom tajomstva. Rozprávačom príbehu je Nick Carraway, ktorý sa stane Gatsbyho susedom na Long Islande a neskôr i jeho dobrým priateľom.

Jedného dňa je Nick pozvaný na jednu z Gatsbyho vychýrených osláv obrovského formátu. Práve v tomto bode dopomohol film knihe k tomu, aby si človek čo najlepšie dokázal predstaviť grandióznosť týchto večierkov, ktoré boli čarovné nielen kvôli veľkosti a bohatstvu prejavujúcim sa prehýbajúcimi sa stolmi, ale aj dokonalým zobrazením atmosféry 20. rokov minulého storočia.

Nikto v skutočnosti nevie, kto je Jay Gatsby, a toto tajomstvo je odhalené až neskôr samotnému Nickovi, ktorý zohráva v príbehu dôležitú úlohu – je totiž bratrancom Gatsbyho životnej lásky Daisy, ktorá sa vydala za majetného surovca Toma Buchanana.

Aj keď by sa spočiatku mohlo zdať, že ide o jeden z obyčajných tragických príbehov o láske, v tomto diele ide o niečo väčšie než to. Sledujeme nekonečnú vôľu Gatsbyho, ktorý obetoval celý svoj život jedinému cieľu a z ničoho sa dokázal vyšplhať na úplný vrchol. A zrazu, vo chvíli, keď mal všetko, čo by si bežný človek mohol želať, stratil zmysel všetkého svojho konania. Všetko to zmizlo behom niekoľkých zdrvujúcich sekúnd.

„V tom momente vyzeral, akoby zabil človeka,“ opísal tento moment zlomu Nick Carraway. Moment, kedy mal Gatsby dokonalé šťastie na dosah ruky, no ono mu aj tak dokázalo prejsť pomedzi prsty.

Filmu ani knihe nechýba absolútne nič. Autor knihy dokázal úžasným spôsobom predniesť príbeh o neobyčajnom človeku, jeho láske, no najmä veľkosti jeho osobnosti – názov Veľký Gatsby má svoje jasné opodstatnenie.

Film dokázal uviesť tento príbeh v ešte veľkolepejších farbách vďaka dobre zvolenému hereckému obsadeniu (najmä čo sa týka Leonarda DiCapria v roli Jaya Gatsbyho), hudbe, efektom, prostrediu, kostýmom i celému konečnému dojmu, akým na diváka zapôsobil.

Príbeh o mužovi, ktorý každý večer sledoval zelené svetlo z druhého brehu ostrova, kde bývala jeho milovaná, príbeh o mužovi, ktorý v tom zelenom svetle videl nekonečnú nádej, ktorej sa nikdy nedokázal vzdať, príbeh o veľkosti a sile vôle jediného človeka, je stále rovnako silný a emotívny, či už si ho prečítate alebo ho uvidíte v jeho filmovom spracovaní. Ja odporúčam oboje.


Autor: Sofia Prétorová
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: