Gerda (Príbeh veľryby) – Adrián Macho

Gerda (Príbeh veľryby) – Adrián Macho

Gerda (Príbeh veľryby) – Adrián Macho, Albatros 2018

Ilustrátor a grafik Adrián Macho je ľuďom známy viac svojou tvorbou ako menom. Určite ste už jeho diela niekde zhliadli, keďže ilustruje aj detské knižky. Je tvorcom značky Seaside Spirit a nedávno prišla na trh jeho prvá knižka ako tvorcu s názvom Gerda.

Adrián Macho sa netají svojou láskou k morskému svetu a k námorníkom. Niet teda divu, že prišla tá chvíľa, keď ilustrátor vytvoril celú knihu v tomto duchu. Okrem zručnosti s grafickými programami, ktorú si ilustrácie vyžadujú, má aj obrovskú fantáziu. Gerda je knižka určená deťom od troch rokov, takže jej dominantnou a aj najväčšou prednosťou sú práve spomínané ilustrácie nadaného autora. Rozsahom je pomerne útla, má len cez tridsať strán, avšak formátovo je trochu väčšia, takže celostranové ilustrácie len ťažko spustíte z očí.

Príbeh o malej veľrybe Gerde ponúka putovanie šírym oceánom, počas ktorého sa Gerda stretáva s rôznymi morskými tvormi a ako starne, učí sa mnohým veciam. Oceňujem, že sa Adrián Macho, hoci príbeh je jeho dielom, nefušoval aj do spisovateľského remesla (i keď možno by bol výsledok skvelý) a text napísal Peter Kavecký.

Príbeh veľryby Gerdy je plný rôznych výchovných prvkov. Niektoré z nich sú podané explicitnejšie, iné implicitnejšie. Knižka reflektuje predovšetkým dôležitosť rodiny a priateľstva, ale aj ťažobu samoty, prekonávanie strachu či ako naše činy a zážitky formujú našu osobu (či v tomto prípade Gerdu).

Gerda (Príbeh veľryby) – Adrián Macho

„Kamkoľvek pôjdeš, kohokoľvek stretneš, čokoľvek v živote zažiješ, zostaň vždy sama sebou. Tvoje srdce ťa povedie správnym smerom. Je to kompas nášho bytia. Počúvaj ho, Gerda, a určite nájdeš, čo hľadáš.“

Zakomponované sú tu však aj iné, ťaživejšie problémy, napríklad otázka odpadkov, ktorých sú plné moria a oceány. Dieťa počas čítania, resp. počúvania zároveň spozná viacero tvorov žijúcich v tmavých hlbinách. Hoci ide o text prozaický, ako v správnej knižke pre detského čitateľa ani v tejto nechýba lyrický prvok v podobe piesne, ktorú mamička spievala malej Gerde. Keďže textu nie je až tak veľa a ilustrácie sú v oveľa bohatšom zastúpení, môže si malý čitateľ spolu s rodičom príbeh dotvárať podľa vlastných predstáv. Nie všetko v ňom je totiž vypovedané, takže ponúka aj priestor na zapojenie vlastnej fantázie.

Knižka je veľmi podnetná textom aj ilustráciami. Obsahuje veľa krásnych myšlienok a určite poteší nielen detičky, ale aj ich rodičov. Taktiež si myslím, že ak si ju dieťa bude čítať každý rok, vždy v nej – vzhľadom na pribúdajúci vek – objaví niečo nové.


Autor: Jana Šulková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: