Haruki Murakami

Haruki Murakami

Japonského autora Haruki Murakami si ľudia zapamätajú pre dve veci: buď pre jeho úžasné knihy, ktoré vás chytia a nepustia, alebo pre ťažko zapamätateľné meno. Každý, kto od neho niečo čítal, patrí do prvej skupiny.

Ak máte pocit, že si pre zmenu konečne potrebujete prečítať niečo iné a chytľavé, siahnite po knihách tohto autora. Môžete staviť na istotu a zoznámiť sa s jeho najznámejšími románmi, ako sú Nórske drevo a Kafka na pobreží, dať šancu dielu Na juh od hraníc, na západ od slnka alebo si prečítať jeho zbierku esejí Spisovateľ ako povolanie (všetky spomenuté knižky vyšli v češtine vo vyd. Odeon). Možno práve vďaka tomu, že je Murakami Japonec, má jeho tvorba v sebe niečo obsiahnuté, na čo my Európania nie sme zvyknutí. A už vôbec nie po prílive americkej literatúry, ktorá v niektorých oblastiach stráca na originalite.

Človek by povedal, že taký výnimočný autor mal zrejme odmalička sen napísať svoju vlastnú knižku. A práve presne tu sa jeho príbeh líši od ostatných – autorovi totiž v hlave nikdy ani len neskrsla myšlienka, že by mohol byť spisovateľom. K literatúre a umeniu mal však veľmi blízko, možno aj preto, že jeho otec učil japonskú literatúru. Haruki v r. 1968 nastúpil na univerzitu Waseda, kde študoval dejiny divadla. Štúdium na univerzite ho nechytilo až tak veľmi, ako očakával, no to neznamená, že tieto roky považuje za nudné a stratené: zoznámil sa s hĺbkou kinematografie, a to takým spôsobom, že si pozrel vyše 200 filmov, začal ešte viac čítať knihy v angličtine a – to posledné a najdôležitejšie – stretol tam svoju manželku Yoko, s ktorou sú spolu dodnes. Práve ona je aj jeho prvý čitateľ napísaného textu. V jednom z rozhovorov sa prirovnal k Fitzgeraldovi, pretože jeho diela tiež čítala ako prvá jeho manželka Zelda.

Po doštudovaní univerzity sa Haruki a Yoko rozhodli založiť si jazzový bar Peter Cat. Ak by ste si prečítali čo i len jednu knihu, z autorovho rozprávania by vám bolo hneď jasné, že miluje jazz a takisto aj mačky. Niekoľko rokov ich mali doma vyše desať a jednu z nich pomenovali Kirin, po čínskom jednorožcovi.

Haruki Murakami síce je ázijský autor píšuci v japončine, je však potrebné povedať, že je výrazne ovplyvnený Európou a západnou kultúrou. V osemdesiatych rokoch 20. storočia začal cestovať po Európe a jej rôznorodých krajinách (napríklad po Taliansku či Grécku), kde zvykol chodievať na rôzne divadelné predstavenia, opery a do kaviarní, kde si všímal inú kultúru a popri pití kávy či čaju čítal európskych autorov, napríklad takého Balzaca, Čechova, Kafku alebo Dostojevského. Zároveň bol aj prekladateľom z angličtiny do japončiny a prekladal takých autorov, akými boli John Irving, F. Scott Fitzgerald či Raymond Carver.

Moment, ktorý mu zmenil život, nevie ani on sám vysvetliť. V jednu chvíľu, keď bol na bejzbalovom zápase, ho pohltila myšlienka, že by mal napísať knihu. Ešte v ten večer sa pustil do písania a po desiatich mesiacoch práce po nociach na kuchynskom stole bol jeho debut Hear The Wind Song hotový. Za roky písania o sebe prezradil, že tajomstvom jeho úspechu je disciplína. V období, keď pracuje na svojej knihe, vstáva o štvrtej ráno a pracuje päť až šesť hodín denne. Poobede si zabehne desať kilometrov (napísal aj knihu O čom hovorím, keď hovorím o behaní) alebo si zapláva 1,5 kilometra (tento šport obľubujú aj jeho hlavní hrdinovia), alebo si aj zabehne, aj zapláva. Spať chodí skoro, okolo deviatej večer. Vo svojej zbierke esejí Spisovateľ ako povolanie sa okrem iného vyjadril aj k tejto téme. Tvrdí, že byť fit a v dobrej fyzickej kondícii je aj pre spisovateľa veľmi dôležité. Prirovnal to k situácii, keď by spisovateľa bolel zub – o písanie by sa mohol pokúsiť, ale nedokázal by sa dobre sústrediť a napokon by aj tak vstal a šiel k zubárovi dať sa dokopy. S telom to je rovnako. Navyše hovorí, že so športom sa vytvára psychická trpezlivosť a prehlbujú sa vám myšlienky.

Na svojich románoch pracuje naozaj sústredene a vytrvalo. Každá jeho kniha si prešla štyrmi alebo piatimi editáciami, pričom za polroka napíše „hrubú“ verziu rukopisu a ďalších sedem až osem mesiacov ju prepisuje. Pre Paris Review sa ohľadom jednej svojej krimi novely a konca príbehu vyjadril takto: „Ja a čitateľ sme na rovnakej lodi. Keď začnem písať príbeh, vôbec netuším, ako sa skončí a už vôbec nie, čo sa stane ako ďalšie. Ak sa udeje vražda, neviem, kto je vrah. Píšem knihy na to, aby som to zistil. Ak by som vedel, kto je vrahom, nemal by som dôvod napísať knihu.“

Ako som už spomínala, jeho prvý čitateľ je jeho milovaná manželka Yoko. Kritiky a ani ocenenia, aj napriek tomu, že ich vyhral mnoho, však neberie príliš vážne, pretože podľa neho ide o čitateľa, nie o názor kritika alebo nejakú cenu a slávu. Slová svojho editora si nie vždy berie k srdcu, niekedy dokonca urobí presný opak toho, čo mu vytkne alebo poradí. Pre začínajúcich spisovateľov má však jednu radu: „Je úplne jedno, ako veľmi sa natrápite nad nejakou pasážou, s ktorou ste výnimočne spokojný. Ak vám čo i len jeden človek povie, že mu na nej niečo vadí, prerobte ju. Čitateľ a spisovateľ nevidia príbeh z toho istého uhla.“

Haruki Murakami je výnimočne obľúbený aj v Amerike, kde aj istú dobu žil a pracoval ako profesor na dvoch univerzitách. Od roku 2001 žije v Japonsku. O jeho úspechu svedčí aj to, že má troch prekladateľov do angličtiny. Celkovo sú jeho knihy preložené do vyše štyridsiatich jazykov. Haruki je však veľmi skromný a disciplinovaný človek, ktorý si stráži súkromie a nenechá sa ničím rušiť. Takmer permanentne odmieta rôzne pozvania na rozhovory a akcie, pretože radšej obetuje čas písaniu, keďže je spisovateľ a keďže je to činnosť, v ktorej je najlepší. Ďalší zarážajúci fakt o ňom je napríklad aj ten, že netuší, koľko peňazí má alebo koľko zarobí za rok. Vraj najlepšou vecou na tom byť bohatý je tá, že človek nemusí rozmýšľať o peniazoch. A najlepšia vec, ktorú si môže kúpiť, je sloboda, teda čas.

Ak by ste sa o autorovi románov, ktorých ústrednou témou je strata milovanej osoby a jej márne hľadanie, chceli dozvedieť niečo viac, odporúčam vám prečítať si jeho zbierku esejí Spisovateľ ako povolanie, kde si máte možnosť prečítať jeho názory, myšlienky a rady nielen o písaní, ale aj o školskom systéme, ekológii či jeho živote.


Zdroje:

  • https://sk.wikipedia.org/wiki/Haruki_Murakami
  • https://www.shortlist.com/entertainment/books/20-things-you-probably-didnt-know-about-haruki-murakami/95577
  • Murakami – Spisovatel jako povolání, Odeon 2017

Autor: Ema Šašalová
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: