Herbár pre deti – Oldřich Ružička

Herbár pre deti – Oldřich Ružička, B4U 2017

Knihy určené pre deti sú čarovné, pretože si v nich svoj kúsok knižného raja nájdu aj dospelí. Ako študentku ekológie ma kniha Herbár pre deti veľmi zaujala, a to hneď z viacerých dôvodov.

Už po prvotnom prelistovaní mi kniha zaimponovala svojou farebnosťou. Ilustrátorkám knihy Alexandre Hetmerovej a Magdaléne Chumchalovej sa podarilo vniesť do každej stránky kúsok prírody. Na začiatku knihy sa nachádzajú informácie o tom, čo herbár je, ako správne lisovať rastlinky a z akých častí sa rastliny skladajú. V knihe je opísaných 15 rastlín, ako napríklad púpava lekárska, mäta prieporná, harmanček pravý či sedmokráska obyčajná. Každá dvojstránka obsahuje nádhernú ilustráciu rastlinky, jej stručný popis, zaujímavosti o rastlinke. Vzhľadom na to, že sú v knihe prezentované rastlinky, ktoré majú liečivé účinky a v domácnosti sa využívajú veľmi často, pri každej rastlinke sú napísané aj dva recepty na jej využitie – od lahodného čaju z jahôd, horúcich čučoriedok s čokoládou a šľahačkou až po šípkový sirup či lipové cukríky. Na každej stránke je pripevnené plastové vrecko, v ktorom je vložená papierová kartička. Z jednej strany si dieťa nalepí vylisovanú rastlinku, uvedie dátum nálezu a miesto, na ktorom rastlinu našlo, a z druhej strany si ju môže nakresliť.

Na knihe ma veľmi prekvapila jej všestrannosť. Dieťa sa naučí nielen informácie o rastlinkách, ich výskyte, ale samo si môže v prírode danú rastlinku nájsť, pretože ilustrácie rastlín sú veľmi podrobné, ďalej si rastlinku vylisuje podľa presného návodu, nakreslí ju a v neposlednom rade bude dieťa po prečítaní vedieť, ako si môže vyrobiť jahodový sirup a ako mu môže pomôcť harmančekový kúpeľ. Rovnako je pri každej rastlinke uvedená doba kvitnutia a výška, do ktorej rastlina dorastá.

Kniha Herbár pre deti je určená všetkým, ktorí chcú svoje dieťa (a možno aj seba) naučiť niečo nové o rastlinkách, ktoré sa bežne vyskytujú v prírode. Táto kniha slúži nielen ako skvelá príručka pre začínajúceho objaviteľa rastlín, ale aj dieťa si v knihe s viacerými informáciami o rastlinách nájde mnohé zaujímavé fakty a recepty. Spomínané ilustrácie rastlín deťom pomôžu ľahko spoznať rastlinku na lúke či v záhrade. Myslím si, že táto kniha je skvelým prostriedkom na trávenie voľného času a upevňovanie vzťahu medzi rodičmi a ich deťmi. Náučný, no jednoducho napísaný text sa spolu s nazbieranými rastlinami premenia na herbár, ktorý skrášli každú policu s knihami. Deti sú hravé a tvorivé, preto pri zbieraní rastlín a vytváraní si vlastného herbára budú nielen o čosi múdrejšie, ale aj šťastné.


Autor: Jana Nevoľníková
Zdroj obrázkov: autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: