Homecoming – Rob Aspinall

Homecoming – Rob Aspinall

Homecoming – Rob Aspinall, 2016

Na úvod začnem tým, že táto kniha nie je určená každému. Dostupná je totižto len v anglickom jazyku a takisto by ste len ťažko pátrali po jej fyzickej kópii, keďže je vydaná iba ako e-kniha, ktorú si môžete zaobstarať napríklad prostredníctvom Amazonu. Musím povedať, že ma tento titul zaujal už len svojou obálkou, veď posúďte sami, nie je skvelá? Áno, viem, nesúď knihu podľa obalu… nuž, niektorí z nás sa opakovane dopúšťajú aj tohto hriechu.

Autor diela Homecoming Rob Aspinall bol pre mňa novinkou. Milujem trilery, severské krimi a rôzne detektívky vo všeobecnosti, čiže novými literárnymi počinmi, hoci aj od neznámych autorov, nepohrdnem azda nikdy. Tento autor tvrdí, že jeho najväčším cieľom je písať knihy, vďaka ktorým zabudnete na činnosti, ako je spánok, stravovanie sa, ba dokonca aj rozprávanie. Garantuje, že jeho diela budú strhujúce od prvej až po poslednú stranu. Povedala by som, že práve týmito vyhláseniami si sám zavinil, že očakávania čitateľov sú vskutku vysoké a ich naplnenie si vyžaduje poriadnu dávku energie a tiež kreativity. Podarilo sa mu to v prípade diela Homecoming? Z čisto subjektívneho hľadiska si dovolím tvrdiť, že nie tak úplne.

Príbeh sa odohráva v americkom Kansase, konkrétne v meste Mayflower. Po tomto meste sa pohybuje takzvaný HK (Homecoming Killer), ktorý má vskutku zvláštnu záľubu – každých pár rokov si v čase homecomingu vyberie najpopulárnejšie dievča zo školy a zavraždí ho. Nejde však o rýchlu smrť. Náš vrah sa so svojou obeťou hrá, väzní ju a keď príde deň D, zabije ju šokujúcim spôsobom, no po jeho čine nezostanú nijaké dôkazy. Tentoraz prišiel rad na krásnu a múdru Brooke Tannerovú. Na jej nájdenie má policajný tím presne jeden týždeň a čas beží.

Kilbrige, strýko zmiznutej Brooke, má dojem, že polícia do pátrania nedáva maximum. Rozhodne sa, že prípadom by sa mal zaoberať aj niekto mimo zboru. Tu prichádza na scénu hlavná protagonistka trileru Homecoming Alice Parksová, ktorá je súkromnou vyšetrovateľkou. Alice má viac než dosť svojich problémov a uvedomuje si, že príchod do mesta Mayflower jej prinesie ďalšie. I napriek tomu sa však rozhodne prekonať hranice nemožného, pokiaľ to znamená, že sa jej podarí zachrániť Brooke. Okrem nástrah číhajúcich vonku bude bojovať aj s tými vlastnými – s jej vnútornými démonmi.

„Find the girl.
Stop the killer.
Face your fears.
Before it’s too late.“

Umiestnenie príbehu do prostredia malého mestečka malo spočiatku svoje kúzlo. Zoznamujeme sa tu s miestnymi a takisto aj s pomermi v danej lokalite. Dozvedáme sa o predošlých vraždách, ktoré sa tu odohrali, a o dievčatách, ktoré sa stali obeťami doposiaľ neznámeho násilníka. Všetko by to bolo fajn, až na jeden fakt. Autor garantoval strhujúci príbeh, ktorý vám nedovolí spať, no mne sa azda už od samého začiatku zdalo, že tomu celému chýba akási tá svižnosť. Kniha je kompozične členená do deväťdesiatich kapitol a jej epická šírka je vskutku bohatá. Hoci ide o rozsiahle dielo, tak si myslím, že práve v tomto prípade sa mohol uplatniť nám všetkým dobre známy výrok hovoriaci o tom, že menej je niekedy viac. Určité pasáže pôsobili priam iritujúcim dojmom a neraz som sa pristihla pri tom, že som tomu, čo čítam, nedokázala venovať plnú pozornosť. Dej, pri ktorom bol prísľub toho, že ma pohltí od prvej strany až po poslednú, bol napínavým až v zhruba záverečných tridsiatich percentách príbehu.

Samozrejme, svojimi postrehmi nechcem vyvolať dojem, že dielo Homecoming nestojí za nič. Námet na príbeh je sám osebe dobrý, len autorov rozprávačský štýl nebol práve môj šálok kávy. Myslím si, že keby bolo do príbehu vnesených viac zvratov a keby dej postupne gradoval od úvodu až po záver, bola by to oveľa záživnejšia čitateľská skúsenosť.


Autor: Kristína Kozová
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: